Hava Taşıtı

 ya da , taşıma kapasitesine sahip her nevi insanlı ya da insansız uçan araç.  ve  gibi çok geniş bir yelpazedeki tüm uçabilen araçlar sayılırlar.

Tarihçe

Tarihin en eski çağlarından beri uçabilmek insanoğlunun en büyük hayallerinden biri olmuştur. İnsanoğlu ilk olarak uçurtmayı insan ve malzeme nakli için kullanmaya çalıştı. Uçurtmanın ana vatanı kesin olarak bilinmemekle birlikte 3000 yıl önce Çin'de yaygın olarak kullanılmaktaydı. İlk kullanılabilir/işe yarar ise, 1783'te icat edilen  oldu.

19. yüzyılda Britanyalı bilim adamı George Cayley, yay tipi uçurtmalardan bir üretti. 1853'te ise ilk insanlı planöruçuşu kayıtlara geçti. İtme ve taşıma kuvvetlerinin anlaşılması, insanoğlunun tarih öncesi çağlardan beri saplanıp kaldığı kanatçırpma düşüncesinden sıyrılmasını sağladı. 1890'larda Alman Otto Lilienthal, bugünkü yelken kanata benzer bir ile ilk süzülen insan oldu.

Başarısız birkaç denemeden sonra ilk başarılı  1852 yılında Fransız Henri Giffard tarafından üretildi. Birçok başarılı uçuşa rağmen zeplinler masraflı, yavaş ve hava şartlarından çok etkilenen bir taşıt olması nedeniyle 1930'larda terk edilmeye başlandı. 1937'deki Hindenburg faciası gibi önemli bazı kazalardan sonra ticari kullanımı 1940'larda tamamen durduruldu.

17 Aralık 1903'te Wilbur ve Orville , ilk motorlu ve kontrol edilebilir uçakla uçuşu gerçekleştirdiler.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla