Sos

, Uluslararası  acil durum sinyali. Mors kodu şeklinde sesli veya görsel olarak kullanılabilir. Bu  ilk kez Alman hükümetince 1 Nisan 1905'te yürürlüğe konmuş, Uluslararası Radyotelegraf Konvansiyonu tarafından 3 Kasım 1906'da kabul edilmiş, 1 Temmuz 1908'de yürürlüğe konmuştur.

Tarihçe

Marcony Company tarafından acil durum sinyali olarak CQD kullanılıyordu. CQ, gemicilikte kullanılan standart "mesaj geliyor" çağrısı idi. Sondaki D harfi ise "danger" (tehlike) ya da "distress" (acil durum) anlamına geliyordu. Bazı teknik nedenlerle CQD'nin tatmin edici olmadığına karar verildi ve kullanılmaya başlandı. Telsizle ilk S.O.S imdat sinyali Slavonia adlı İngiliz gemisinden 10 Haziran 1909 tarihinde verildi.

Köken bilimi

sinyalini oluşturan mors kodu (···---···), iletiminin kolay ve anlaşılır olması nedeniyle seçilmiştir. Bu harfler herhangi bir cümlenin kısaltması değildir ancak zamanla " ()" gibi çeşitli İngilizce folklorik anlamlar yüklenmiştir.

sinyalinin diğer tüm karakterlerden ayrılan farkı; bekleme yapmadan, sanki tek bir karakter gibi peşpeşe gönderilmesidir ki 'nde başka böyle bir yapıya rastlanılmaz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla