1900-1914 Arası Havacılık Tarihi

İçindekiler

1900-1914 Öncüler Dönemi

Havadan hafif

Rutin kontrollü uçuş yapılabilen ilk hava araçları iskeletsiz zeplinlerdi ve daha sonra bunlar “blimp” adıyla anılacaklardı. Bu türün en başarılı öncü uygulayıcısı Brezilyalı Alberto Santos-Dumont idi. Santos-Dumont, bir balon ile içten yanmalı bir motoru çok verimli bir şekilde ilişkilendirmiştir. 1901 yılında, “Numara 6” adlı zeplinini Parissemalarında Saint Cloud Parkında Eiffel Kulesinin etrafında dolaştırıp 30 dakikanın altında geri geldiğinde Deutsch de la Meurtha ödülünü kazandığında dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Zeplinlerdeki bu başarısının ardından çeşitli havataşıtları tasarlama ve üretme işine koyulmuştur.

Zeppelin

İskeletsiz zeplinlerin büyük başarılar elde ettiği dönemde kumanda edilebilir iskeletli zeplinler de büyük gelişmeler gösteriyordu. Aslında iskeletli zeplinler sabit kanatlı hava taşıtlarına göre kargo taşıma kapasitesi yönünden daha çok daha verimli olarak on yıllarca kullanıldılar. Kumanda edilebilir tasarım Alman kontu Ferdinand von Zeppelin tarafından geliştirilmiştir.

İlk gerçek anlamdaki Zeplinin inşası 1899 yılında Friedrichshafen’deki MAnzell koyundaki Constance Gölünde yer alan şişirme tesislerinde başladı. Bu başlangıç işlemlerini çok kolaylaştırıyordu çünkü adı geçen tesis rüzgara göre ayarlanabiliyordu. İlk zeplin prototipi olan LZ 1 (“Luftschiff Zeppelin”) 128 m idi ve dengeleri iki askı yeri arasındaki hareketli ağırlıkla sağlanmış 10,6 kW (14,2 ps) gücünde iki adet Daimler marka motora sahipti.

Langley

Aerodrome No.5 ve ardından da No. 6 nın başarısıyla, Langley insan taşımaya uygun gerçek boyutta bir versiyon tasarlamak için finans arama girişimlerine başladı. Hükümetten 50.000$ almayı başardı ve belki de böylece o sıralarda yeni yeni başlayan İspanyol-Amerikan Savaşını körüklemiş oldu. Langley, Aerodrome A olarak bilinen modelin büyütülmüş ölçekteki şeklini inşa etmek amacıyla, 18 Haziran 1901 de iki kere uçup daha sonra da 1903’te daha güçlü bir motorla uçacak olan Çeyrek ölçülü Aerodrome dediği daha küçük bir tasarımı üretmeye başladı.

Temel tasarımı başarılı olarak test edildikten sonra, daha uygun bir motor sorunu üzerinde çalışmaya başladı. Bu amaçla Stephen Balzer ile anlaştı ancak 12 hp (9 kW) olmasını umduğu bir motorun Balzer tarafındna sadece 8 hp (6 kW) olarak üretilmesiyle hayal kırıklığına uğradı. Langley’in yardımcısı Charles M. Manly, aynı performansta bir motoru yapmanın yıllar alabileceği ve 950 dev/dk’da 52 bg (39 kW) güce ulaşan su soğutmalı 5 silindirli bir yıldız motor tasarladı. Böylece bu güçteki bir motor tasarımıyla elindeki hava aracı tasarımını birleştiren Langley artık daha ümitliydi.

Ancak tasarladığı taşıtın çok kırılgan olması onu hayal kırıklığına uğrattı. Birçok küçük modelden kullanılarak yapılan gerçek boyutlardaki tasarımda olduğu gibi, bu tür yaklaşımın yani küçük model baz alınarak üretilen büyük modelin hava taşıtını istenenden daha ağır bir hale getireceği gerçeğini atlamıştı. basitleştirmek gerekirse yaptığı büyük ölçekli tasarım uçamayacak kadar ağırdı. 1903’te yaptığı her iki denemede de hava taşıtları kalktıktan çok kısa bir süre sonra suya çakıldılar.

Böylece daha fazla finans bulamayınca Lagley’in çalışmaları sonlanmış oldu. Sadece birkaç hafta sonra Wright kardeşler’in adına yakışır tasarımı Flyer (Uçucu) başarıyla uçacaktı.

(Glen Curtiss, Aerodrome’a çeşitli modifiyeler (eklemeler-değişiklikler) yaptı ve 1914 yılında onu başarıyla uçurdu – İşte bu yüzden Smithsonian Enstitüsü hala “uçan ilk makina”nın Aerodrome olduğu iddiasını sürdürmektedir.)

Wright Kardeşler

Lilienthal’ın uçmadan önce sıçra prensibinden yola çıkan Wright kardeşler, güçlendirilmiş (motorlu) bir taşıt üretmeden önce 1900’den 1902 yılına kadar bir seri uçurtma ve planör denemeleri yaptılar. Planörleri, her ne kadar 19. yüzyıl’daki öncellerinin yazdığı ve tecrübe ettikleri kadar olmasa da çalışıyordu. 1900 yılında uçurdukları ilk planör ancak umduklarının yarısı kadar taşıma sağlamıştı. Takip eden yıl ürettikleri ikinci planör ise çok daha kötü sonuç vermişti. Pes etmek yerine, Wright kardeşler tasarladıkları 200 kanat üzerinde taşıma ve sürükleme hesapları ile ilgili deneyler yapacakları ve ölçümler için değişik aletlerle geliştirdikleri kendi rüzgar tünellerini inşa ettiler. Sonuç olarak, taşıma ve sürükleme ile ilgili kendilerinden öncekilerin yaptıkları hataları düzelttiler. Ancak 1883’ten beri bilinen ve onlara daha büyük bir avantaj sağlaması olası olan Reynold sayısıetkisini gözden kaçırdılar. Böylece buldukları yeni hesaplamaları kullanarak 1902 yılında uçuracakları üçüncü planörü inşa ettiler. Bu model öncekilerden çok daha başarılı oldu. Sonunda, bu sıkı ve titiz çalışmaları, modellerini denemek için bir rüzgar tüneli inşa etmeleri ve gerçek boyuttaki modellerinin test uçuşlarını yapmaları sadece doğru çalışan bir hava taşıtı imal etmelerini sağlamamış aynı zamanda tüm bu çalışmaları uçak mühendisliğinin de gelişmesine önayak olmuştur.

Wright kardeşlerin takımı hem güçlendirilmiş (motor vs. ile) hem de kontrol edilebilir olan tasarımların sorunları üzerinde ciddi anlamda çalışan ilk tasarım takımı olmuştur. Her iki sorun da uğraşması çok zor olmasına rağmen asla çekiciliğini yitirmemiştir. Sonuç olarak, güç problemlerini çözecek bir motor imal etmişlerdir ve kontrol problemlerini de “eğilmiş kanat” (wing warping) adını verdikleri bir sistemle çözmüşlerdir. Bu yöntem, her ne kadar sadece havacılık tarihinin ilk yıllarındaki düşük hızlardaki uçuşların kontrol problemini çözmüş olsa da aynı zamanda daha sonra geliştirilecek olan eleronlarıntemelini atmıştır. Birçok havacılık öncüsü güvenliği çoğunlukla şansa bırakmış olsa da, Wright’ların tasarımı daha çok kendilerine öğretme ihtiyacı hissettikleri gereksiz risklerden uzak durma ve çakılmadan kaçınma prensibinden etkilenmiştir. Bunun nedeni daha hızlı uçmalarını sağlayacak güçten (motordan) yoksun olmaları değil, düşük hızda denemeler yapmalarının ve rüzgarı karşıdan almalarının nedeni daha güvenli uçuş yapmak içindi. Bu ayrıca tasarımlarının arkadan ağır olması ve tasarımlarında kanart ile anhedral tarzı kanatlar kullanmalarındandı.

Wright kardeşler, havadan ağır sürdürülebilir ilk kontrol edilebilir ve motorlu uçuşu 17 Aralık 1903’te Kuzey Karolina Kill Devil Hills’te yapmıştır.[2]

Orville Wright tarafından yapılan 12 saniye süren ve 37 m’lik olan ilk uçuş sonradan çok ünlenecek bir fotoğrafla kayıt altına alınmıştır. Aynı gün, dördüncü uçuşta Willbur Wright 59 saniyelik ve 260 metrelik bir uçuş yapmıştır. Yaptıkları uçuş denemeleri 4 cankurtaran ve kasabadan bir kişi tarafından izlenmiştir ve bu da bu uçuşları hem halka açık ilk uçuş yapmış hem de en iyi kayıt altına alınan uçuş yapmıştır.[2]

Diğer öncü uçuşlar

Aynı dönemde diğer mucitler de kısa uçuşlar yapmış ya da yaptıklarını iddia etmişlerdir. 14 Ağustos 1901 yılında, Gustave Whitehead güçlendirilmiş bir taşıt ile uçtuğunu rapor etmiştir. Ancak bu uçuşunu kayıt altına almayı becerememiş olmasına rağmen, daha sonra uçtuğu Numara 21 adlı taşıtın bir kopyası başarıyla uçurulmuştur. Lyman Gilmore da 15 Mayıs 1902 de başarıya ulaştığını iddia etmiştir. 31 Mart 1903 yılında, Yeni Zelanda’da, Richard Pearse ve South Canterbury çiftçisi bir tekkanat üretip bunu defalarca başarılı bir şekilde uçurmuşlardır. Ancak, Pearse’ın kendisi bile bunun kontrolsüz bir uçuş olduğunu itiraf etmiştir ve uçuşun daha doğru dürüst bir yükseklik (irtifa) kazanmadan çakılarak bittiğini belirtmiştir.

Pearse’dan sadece birkaç ay sonra, Karl Jatho, 1903 yılının Ağustos ayında kısa motorize bir uçuş yapmıştır. Jatho’nun kanat tasarımı ve aracının hava hızı kontrol kumanda yüzeylerinin uçağı kumanda edecek kadar iyi çalışmasına elvermemiştir.

Ayrıca 1903 yılında, bazı tanıklar, Preston Watson’un doğu İskoçya’daki Dundee yakınlarındaki Errol köyünde ilk uçuşlarını yaptığını iddia etmişlerdir. Bir kez daha olayla ilgili fotoğraf ve tutulmuş yazılı kayıt olmadığı için bu iddianın doğruluğunu kanıtlamak güçleşmiştir.

Wright Kardeşler, 1905 yılında Ohio Dayton’da ve 1904 yılında arkadaşlarını, komşularını ve gazetecileri çağırarak daha birçok (80’nin üzerinde) halka açık uçuş gerçekleştirmişlerdir. Ancak bu davetlere çağırdıklarında sadece çok azı ilgi göstermişlerdir.

Alberto Santos-Dumont 1906 yılının 13 Eylül’ünde Avrupa’da halka açık bir uçuş yaptı. Bir kanard, elevator ve eğik kanat kullandı ve 221 metrelik bir mesafeyi katetti. Bu uçağın herhangi bir karşı rüzgar ve kalkış için bir mancınık gerektiriyor olmamasından ötürü, bazıları bu uçuşu ilk motorlu uçuş saymaktadırlar.

Henry Farman ve John William Dunne adlı iki İngiliz mucit de ayrı ayrı motorlu uçuş üzerinde çalışıyorlardı. Ocak 1908’de Farman, her ne kadar bu zamana kadar daha uzun mesafeli uçuşlar yapılmış olsa da, 1 km’den daha uzun uçuş yaptığı bir makina ile Grand Prix d’Aviationödülünü kazanmıştır. Daha uzun uçuşlara örnek vermek gerekirse; Wright Kardeşler 1905 yılında 39 km’den daha uzun uçuşlar yapmıştı. Dunne’nin ilk çalışması İngiliz Askeri Kuvvetleri tarafından desteklenmiş ve İskoçya’daki Geln Tilt’te büyük bir gizlilik içinde test edilmişti. En iyi erken dönem tasarımı olan D4 Perthshire’daki Blair Atholl’da 1908 yılının Aralık ayında uçmuştu. Dunne’nin erken dönem havacılığına kazandırdığı en önemli katkı dengeydi ki bu hem Wright kardeşlerin hem de Samuel Cody’nin çalışmalarındaki anahtar sorundu.

14 Mayıs 1908‘de Wright Kardeşler ilk 2 kişilik uçuş olarak kabul edilecek olan uçuşu Charlie Furnas’ı yolcu alarak yaptılar.

8 Temmuz 1908′de Thérèse Peltier, İtalya Milano’da, Leon Delagrange ile yaklaşık 200 m uçarak ilk yolcu olarak uçan kadın olmuştur.

Orville, Virginia’daki Fort Myer’de, iki kişilik uçağını askeri olarak test ederken uçak çakılmış ve bunun neticesinde Thomas Selfridge motorlu bir uçuşta ölen ilk insan olmuştur.

Bayan Hart O. Berg, 1908’in sonlarına doğru Le Mans Fransa’da Wilbur Wright ile bir uçakta yolcu olarak uçarak yolcu olarak uçan ilk Amerikalı kadın olmuştur.

25 Temmuz 1909‘da, Fransız Louis Bleriot, İngiliz Kanalını uçakla geçen ilk insan olmuştur. Calais’ten Dover’e olan uçuşu 37 dakika sürmüştür. Bu uçuş onun tekkanatlı bir tasarımı olan Bleriot XI’i geliştirmesiyle gerçekleşti ve Kanalı geçerek London Daily Mail’den 1000 £’luk bir ödül kazandı.

22 Ekim 1909‘da Raymonde de Laroche, havadan ağır motorlu bir uçağı kullanan ilk kadın oldu. Aynı zamanda dünya üzerinde pilotluk lisansı alan ilk kadın da oldu.

Uçağın buluşu Wright Kardeşlere mal edilmiş olsa da, birçok ulusun kendi havacılık tarihlerinde kendi yaşadıkları ilkler vardır. Örneğin, Rumen mühendis Traian Vuia’nın (1872-1950), karşı rüzgara gereksinim duymadan tamamen kendi gücüyle havalanabilen kendinden pervaneli ilk havadan ağır uçağı ürettiği iddia edilir. Vuia uçağı Paris yakınlarındaki Montesson’da 1906 yılının 18 Martında inşa etmiş ve kullanmıştır. Hiçbir uçuşu 30 metreden daha uzun mesafeli olmamıştır. Buna kıyasla, Ekim 1905’te Wright Kardeşler 39 km mesafeyi aşan, 39 dakika süren ve Huffman Prairie üzerinde dolanan bir uçuş yapmışlardır.

Her ne kadar ilk gerçek anlamda tanımlanabilecek helikopter, Fock FA-61 (Almanya 1936) olsa da, yerden havalanabilen ilk helikopter 1907 yılında uçmuştur.

 • 1900 İlk zeplin uçuşu Ferdinand von Zeppelin tarafından yapıldı
 • 1903 İlk kontrollü ve güç kullanılarak yapılan sürekli uçuş 17 Kasım 1903 de sabah saat 10:35 de Kuzey Carolina ‘da Kitty Hawk ‘ daki Kill Devill Hill ‘de gerçekleşmiştir. Bu uçuşta Orville Wright (1871-1948) 12 hp’lik zincir-çevirmeli Flier-1 adlı uçağı ile 120 feet’lik mesafeyi saat’te 30 mil hava sürati , 6,8 Kmh yer sürati ile 12 saniye boyunca 8-12 feet irtifada yapmıştır.Olayın ilk tanıkları kardeşi Wilbur Wright , dört adam ve bir çocuktur.Bu uçak Washington ‘ da Smithsonian Enstitüsündeki Ulusal Havacılık Ve Uzay Müzesinde bulunmaktadır.
 • 1904 Wright kardeşler (Flyer-2) havada 360 derecelik dönüş
 • 1905 5 Ekim Wright kardeşler 38 dk, 38.4 km. Uçtular.
 • 1907 22 Eylül Wright kardeşler 1 saat 31 dakika 66.5 km.
 • 1908 8 Temmuz Tayyarede ilk kadın Madam Peltier (Milano)
 • 1908 17 Eylül Wilbur Wright Tğm. Sefridge ile uçarken düştüler Tğm. Öldü.
 • 1909 25 Temmuz Louis Bleriot uçarak Manş Denizi’ni geçti ( 38km ). Bleriot 77 km/saate ulaştı. 4 Kasım 1909 Farman 234 km. Katetti. 1 Aralık 1909 Latham 453 metreye tırmandı. 30 aralık 1910 Tabuteau 584 km katetti. ucaklar.org
 • 1910 20 Ekim Leblanc 110 km/saat sürate ulaştı. 8 Aralık 1910 Legagneux 3100 metreye tırmandı.
 • 1911 1 Haziran Türk Hava Kuvvetleri nin kuruluşu : Yurtdışına pilotaj eğitimine seçim için 1 haziran 1911 de sınav yapıldı. Fesa Bey ve Yusuf Kenan Fransaya gönderildiler. Havacılık işleri uğraşmak üzere Genelkurmay’dan Süreyya bey memur edildi.
 • 1911 Rekorları : maxsimum hız 21 Haziran Nieuport 136 km/saat azami irtifa 4 Eylül Bleriot 3910 metre Maximum menzil 24 Aralık Nieuport 740 km
 • 1911 29 Eylül Savaşta ilk uçak Türk-İtalyan savaşı Trablusgarp ve Bingazi
 • 1911 22 Ekim İlk keşif harekatı Türk İtalyan savaşı-Azizi
 • 1911 28 Ekim İlk topçu atışını tanzim Türk-İtalyan savaşı
 • 1911 Kasımİlk havadan yere taarruz Türk-İtalyan savaşında Türk mevzilerine
 • 1912 1 Mart Amerikalı Albert Berry Jannus un kullandığı tayyareden paraşüt ile başarıyla atladı.
 • 1912 Rekorları Maxsimum menzil 11 Eylül Farman 1010 km Maxsimum hız 9 Eylül Deperdessin 174 km/saat Maxsimum irtifa 11 Aralık Morone 5610 metre
 • 1912 15 Ocak Havadan ilk beyanname atılışı. Türk-İtalyan Savaşı
 • 1912 15 Ocak Havadan ilk beyanname atılışı. Türk-İtalyan Savaşı
 • 1912 31 Ocak Havada ilk yaralanan Yüzbaşı Carlo Montu’dur.
 • 1912 Mart İlk hava keşif fotosu (Piazza)
 • 1912 15 Mart İlk Osmanlı tayyareleri 2 adet deperdessin
 • 1912 11 Haziran İlk gece bombardımanı Yzb. Marengo
 • 1912 11 Haziran İlk gece bombardımanı Yzb. Marengo
 • 1912 11 Haziran İlk gece bombardımanı Yzb. Marengo
 • 1912 26 Nisan İlk defa bir Türk pilotu Türk tayyaresi ile Türk toprakları üzerinde uçtu. ( Fesa Bey )
 • 1912 25 Ağustos İlk hava harbi pilot kaybı (Asteğmen Manzini)
 • 1912 10 Eylül Savaşta ilk tayyare kaybı. Türk İtalyan savaşı-Trablusgarp Aziziye. İtalyan yüzbaşı Riccardo Moizo’nun Nieuport tayyaresi yerden vuruldu. Mecburi iniş yapan pilot esir alındı.(Moizo daha sonra hava generali)
 • 1912 Aralık Osmanlı’da 4 eğitim, 10 keşif ve bombardıman tayyaresi faal.
 • 1913 23 Eylül GARROS Morane Saulnier tayyaresi ile Fransa Raphael’den Tunus Bizerte’ye indi. 730 km. 7 saat 53 dakika
 • 1913 Şubat Balkan savaşında ilk keşif Ütğm. Fethi, Bnb. Sedat (Doğruer)
 • 1913 24 Ekim’de Pilot Nuri 3 saat 5 dakikalık ilk uzun uçuşu yaptı. 10 altınla mükafat.
 • 1913 22 Temmuz Edirne Bulgar’lardan kurtarıldı.
 • 1913 29 Eylül 1913’te Balkan savaşı sona erdi.
 • 1913 Harpten sonraki faaliyet
 • 1913 24 Ekim ’de iki Türk pilotu (Tğm. Nuri, Tğm. Hami) bir Türk tayyarecisi olarak 3 saat 5 dakikalık ilk uzun uçuşunu yaptı ve mükafatlandırıldı.
 • 1913 10 Kasım İlk uçan Türk gazeteci Vehbi Bey
 • 1913 15 Temmuz HH 3 uçak Bleriot Mars REP. Bu uçaklar ile Fesa, Nuri, Salim, Fazıl, Fethi beyler uçtular.
 • 1913 29 Ekim Pilot Salim Rasıt Yzb. Kemal ile birlikte Bleriot ile Kırklareli-Yeşilköy uçuşunu yaparken, sis yüzünden bilmeden Marmara’yı ilk defa geçtiler ve Manyas’a indiler. Ertesi gün Bandırma üzerinden tekrar Marmara’yı geçtiler.
 • 1913 26 Ekim Fransa’ya ısmarlanan 2 bleriot Yeşilköy’e geldi.
 • 1913 30 Kasım İlk Türk kadını uçtu. Belkıs Şevket Hanım. Uçuran Fethi Bey. Deperdessin.
 • 1914’te ilk Türkçe teknik uçuculuk kitabı (vasıtai Tayyare)
 • 1914 Türk uçaklarının İstanbul – Kahire seferi 2500 km.
 • 1914 – 1918 1nci Dünya Savaşı Türk Hava Harekatları

Yazar: Edt. Hayriye B.

Edt. Hayriye B.

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟 𝐺𝑟𝑜𝑢𝑛𝑑 𝑆𝑡𝑎𝑓𝑓

mail: ucaklarorg@gmail.com
instagram: @ucaklarorg
twitter: @ucaklarorg

142 thoughts on “1900-1914 Arası Havacılık Tarihi

  http://secureserver.net

  (22 Kasım 2019 - 05:31)

  Please let me know if you’re looking for a article author for your site.
  You have some really good articles and I believe I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please blast me an e-mail if interested. Regards!

  Novella

  (27 Kasım 2019 - 03:20)

  Just wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the gratifying work.

  residenz-faseniha.de

  (6 Aralık 2019 - 01:06)

  – Do the other residents seem information?

  vurtil opmer

  (19 Aralık 2019 - 13:16)

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

  frolep rotrem

  (6 Mart 2020 - 11:07)

  As I website possessor I believe the written content here is very wonderful, appreciate it for your efforts.

  cbd oil

  (16 Mart 2020 - 02:25)

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

  Justin Hamilton

  (20 Mart 2020 - 22:31)

  Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

  Your organization’s wordpress site is very sleek
  – hope you don’t mind me asking what theme you’re using?

  (and don’t mind if I steal it? :P)

  I just launched my small businesses site –also built in wordpress like yours– but
  the theme slows (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for “royal cbd” on Google (would appreciate any feedback) – it’s
  still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus scare!

  ~Justin

  vurtilopmer

  (26 Mart 2020 - 05:17)

  Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any tips for newbie blog writers? I’d definitely appreciate it.

  fleck 5600 price

  (5 Nisan 2020 - 04:48)

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
  relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away
  your intelligence on just posting videos to your weblog when you
  could be giving us something enlightening to read?

  Alex

  (9 Nisan 2020 - 10:57)

  As the admin of this web site is working, no hesitation very shortly
  it will be famous, due to its quality contents.

  smoretraiolit

  (13 Nisan 2020 - 21:48)

  great points altogether, you simply gained a new reader. What would you suggest about your post that you made some days ago? Any positive?

  Dong

  (20 Nisan 2020 - 10:47)

  Having read this I believed it was rather enlightening.

  I appreciate you spending some time and effort to put this article
  together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting.

  But so what, it was still worth it!

  Benito

  (21 Nisan 2020 - 22:42)

  I like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and coverage!
  Keep up the amazing works guys I’ve added you guys to my blogroll.

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and
  I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

  Thalia

  (23 Nisan 2020 - 08:52)

  My brother suggested I might like this website. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not imagine just how
  much time I had spent for this info! Thanks!

  http://www.nathangarcia.be

  (25 Nisan 2020 - 11:48)

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this
  post is written by him as nobody else know such detailed
  about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!

  Ezequiel

  (25 Nisan 2020 - 23:01)

  Thanks for any other informative web site.

  The place else could I get that type of info written in such a perfect manner?
  I’ve a challenge that I’m simply now running on, and I’ve been on the look out
  for such info.

  Buford

  (26 Nisan 2020 - 01:00)

  I quite like looking through a post that can make men and women think.
  Also, many thanks for permitting me to comment!

  Incepcja cda

  (29 Nisan 2020 - 07:46)

  This is a topic that’s close to my heart… Thank you! Where are your contact details though?

  situs qq online

  (29 Nisan 2020 - 08:15)

  It’s going to be ending of mine day, however
  before end I am reading this enormous post to increase my
  experience.

  popcorntime

  (29 Nisan 2020 - 08:24)

  Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty
  fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure
  where to start. Do you have any tips or suggestions?

  With thanks

  Situs slot terbaik

  (29 Nisan 2020 - 08:33)

  Hi, i read your blog from time to time and i
  own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

  카지노사이트

  (29 Nisan 2020 - 10:21)

  Pretty! This has been a really wonderful article.

  Thanks for providing this information.

  geamuri termopan galati

  (29 Nisan 2020 - 12:00)

  It’s wonderful that you are getting thoughts from this post as well as from our argument made here.

  homepage

  (29 Nisan 2020 - 12:09)

  This paragraph will assist the internet users for building up new blog or even a
  blog from start to end.

  seo digital marketing service

  (29 Nisan 2020 - 12:25)

  Hello my loved one! I wish to say that this post is awesome, nice written and include approximately all significant infos.
  I’d like to look extra posts like this .

  greatwall99 demo id

  (29 Nisan 2020 - 12:54)

  Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked
  hard on. Any suggestions?

  Middle East University

  (29 Nisan 2020 - 16:40)

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the
  less. I’ve been using WordPress on a number of websites
  for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net. Is there
  a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

  obat penumbuh jenggot di apotik kimia farma

  (29 Nisan 2020 - 18:29)

  When some one searches for his required thing, thus he/she
  desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

  I constantly spent my half an hour to read this web site’s posts everyday along with a mug of
  coffee.

  안전한놀이터

  (29 Nisan 2020 - 18:52)

  Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your articles.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums
  that go over the same topics? Appreciate it!

  http://63.250.38.86

  (29 Nisan 2020 - 20:42)

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site,
  how can i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

  오바마 카지노

  (29 Nisan 2020 - 21:30)

  Every weekend i used to pay a quick visit this website, as i wish for enjoyment, for the reason that
  this this website conations really pleasant funny
  material too.

  torrentproject

  (29 Nisan 2020 - 22:32)

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, such as you wrote the guide in it or something.
  I think that you simply can do with a few percent to drive the message home a bit, but instead
  of that, this is great blog. A great read. I will definitely be back.

  visit my site

  (30 Nisan 2020 - 00:01)

  Some from the spas or massage centers have special packages wherein you get a discount to get
  a particular massage. Most with the time, they may be pretty
  expensive, yet it’s worth the cost since the pay when you get a job will likely
  be twice the maximum amount of. Sometimes, the stones
  are also used to apply slight pressure while massaging.

  Dominoqq Online

  (30 Nisan 2020 - 01:12)

  I am actually thankful to the holder of this web site who has shared this fantastic post at here.

  카지노 사이트

  (30 Nisan 2020 - 01:42)

  Hi! I’ve been reading your site for some time now and finally got the courage to go ahead and
  give you a shout out from Kingwood Tx! Just wanted to say keep up the great job!

  광주출장안마

  (30 Nisan 2020 - 04:24)

  I like the helpful information you provide in your articles.

  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite sure I will learn a lot of new stuff
  right here! Best of luck for the next!

  cartoon

  (30 Nisan 2020 - 04:43)

  I every time used to study post in news papers but now as I am
  a user of net so from now I am using net for articles or reviews, thanks to
  web.

  biorezonans

  (30 Nisan 2020 - 06:02)

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

  duniadomino.page.tl

  (30 Nisan 2020 - 06:26)

  Hurrah, that’s what I was exploring for, what a data!
  present here at this weblog, thanks admin of this web site.

  viagra

  (30 Nisan 2020 - 09:13)

  Hey There. I discovered your blog the use of
  msn. This is an extremely neatly written article. I’ll make sure to bookmark
  it and come back to read extra of your useful info. Thanks for the post.

  I’ll certainly comeback.

  milf

  (30 Nisan 2020 - 10:55)

  Hi to every single one, it’s truly a pleasant for me to pay a quick visit
  this web site, it includes priceless Information.

  rapidmoviez

  (30 Nisan 2020 - 10:57)

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on.
  You have done a outstanding job!

  popular with womem

  (30 Nisan 2020 - 11:03)

  Very good article! We are linking to this particularly great content on our site.
  Keep up the great writing.

  pokerlounge99

  (30 Nisan 2020 - 13:44)

  I have read so many posts concerning the blogger lovers except this piece of writing
  is actually a fastidious paragraph, keep it up.

  mortgageloaninformation.org

  (30 Nisan 2020 - 15:21)

  Excellent way of describing, and good post to obtain information on the
  topic of my presentation subject matter, which
  i am going to convey in academy.

  Thelma

  (30 Nisan 2020 - 16:23)

  Very descriptive blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

  japanese sex or porn

  (30 Nisan 2020 - 17:06)

  Thanks in support of sharing such a good opinion, post is fastidious, thats why i have read it completely

  reklama

  (30 Nisan 2020 - 17:16)

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting
  videos to your blog when you could be giving us something
  enlightening to read?

  releasebb

  (30 Nisan 2020 - 18:15)

  Attractive portion of content. I just stumbled
  upon your web site and in accession capital to say that I get actually enjoyed account your blog
  posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you get entry to constantly rapidly.

  Chadwick

  (30 Nisan 2020 - 19:12)

  Yes! Finally something about blog.

  I used to be able to find good information from your articles.

  c7646359913853234852

  (1 Mayıs 2020 - 05:37)

  Hi i am kavin, itѕ my first time to commenting anyplace, ѡhen i rеad thiss paragraph i thought
  i could also make comment due tto this sensiblе article.

  joker stash invite code

  (1 Mayıs 2020 - 07:51)

  It is аppropriate tіme to make sοme plans for tһе future ɑnd it
  is time to bbe hapⲣy. I have read this post and if I could I desire to suggest you fеw
  inteгesting things or advice. Perhaps yоu could write neҳt articles referring tο this article.

  Ι desire to read even more thіngs abоut it!

  보지털

  (1 Mayıs 2020 - 08:17)

  Post writing is also a excitement, if you know after that you can write otherwise it
  is complicated to write.

  casino slot machines for sale uk

  (1 Mayıs 2020 - 12:54)

  In short, get out there and bookmark your world wide web sites!
  Individuals have be plenty to provide. Take another paragraph of the copy and throw it into message 3 and such like.

  Tonja

  (1 Mayıs 2020 - 15:38)

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has aided me out loads.
  I’m hoping to give a contribution & assist different users like its aided me.
  Good job.

  Roblox Robux

  (1 Mayıs 2020 - 16:17)

  We absoluytely love үouг bllog ɑnd find thе majority of your post’s to be еxactly
  what Ι’m looking foг. сan youu offer guest writers
  tօ wгite сontent availabⅼе for you? I wоuldn’t mind producing ɑ posdt orr elaborating on some օf the sbjects you wrіte aƅoսt һere.
  Again, awesome website!

  부산고구려

  (1 Mayıs 2020 - 17:08)

  Spot on with this write-up, I truly believe this web site needs a lot more
  attention. I’ll probably be returning to read more,
  thanks for the info!

  It’s remarkable designed for me to have a web page, which is beneficial for my knowledge.
  thanks admin

  bagaimana Main poker Online

  (2 Mayıs 2020 - 00:20)

  Helpful information. Fortunate me I discovered your website by chance,
  and I’m stunned why this accident did not happened earlier!

  I bookmarked it.

  광주출장마사지

  (2 Mayıs 2020 - 06:54)

  Various acupressure centers provide their services at their centers or perhaps
  in your homes at affordable prices. If you
  are good at whatever you do and capable to quickly make home based business contacts, starting your own personal business by which
  people visit your property or perhaps you head to them might be the most lucrative.

  Here are some activities that will help you:Massage – good
  massage is undoubtedly a best stress reliever.

  situs judi slot luxury

  (2 Mayıs 2020 - 08:41)

  Howdy great blog! Does running a blog like this require a lot of work?

  I have no knowledge of computer programming but I was hoping
  to start my own blog soon. Anyhow, if you have any recommendations or tips for new blog
  owners please share. I know this is off subject nevertheless I just wanted to ask.
  Cheers!

  the Legend of glastonbury slots

  (2 Mayıs 2020 - 09:29)

  I don’t even know the way I ended up right here, however
  I thought this post was once good. I do not know who
  you’re however certainly you are going to a well-known blogger for those
  who are not already. Cheers!

  zgabula01

  (2 Mayıs 2020 - 11:17)

  Howdy! This post couldn’t be written much better! Going
  through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking
  about this. I will send this information to him.
  Pretty sure he’ll have a great read. Many thanks for sharing!

  zgabula01

  (2 Mayıs 2020 - 13:14)

  Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  big girl pussy

  (2 Mayıs 2020 - 14:25)

  Yes, body cams are the best way. Although, we can’t always
  trust law enforcement to show us ALL that
  was recorded on the body cam.

  contos de sexo cnn

  (2 Mayıs 2020 - 16:46)

  Meu parceiro e eu tropeçou aqui diferentes
  endereço web e pensei que eu deve checar as coisas.
  Gosto do que vejo então agora estou a seguir-te. Ansiosos para olhando sua página web novamente .

  situs judi qq Online terpercaya

  (2 Mayıs 2020 - 18:14)

  Hi there, I found your web site by means of Google
  whilst searching for a similar subject, your web site got here up, it appears to be like good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just become alert to your weblog thru Google, and found that it’s truly informative.
  I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you happen to continue this in future.
  Numerous folks will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

  Quality articles or reviews is the main to invite the viewers to visit
  the web site, that’s what this web page is providing.

  918kiss app

  (2 Mayıs 2020 - 22:53)

  Useful information. Fortunate me I discovered
  your website accidentally, and I’m surprised why this coincidence did not came about in advance!
  I bookmarked it.

  public health

  (3 Mayıs 2020 - 01:39)

  This is the right blog for anyone who really wants to
  find out about this topic. You understand so much its almost
  hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa).
  You definitely put a brand new spin on a topic which has been discussed for decades.
  Wonderful stuff, just wonderful!

  great issues altogether, you simply won a emblem new reader.

  What might you suggest about your put up that you just made some days ago?
  Any positive?

  alat safety

  (3 Mayıs 2020 - 04:30)

  It’s perfect time to make some plans for the future and
  it’s time to be happy. I’ve read this post and
  if I could I desire to suggest you few interesting things or tips.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

  I must thank you for the efforts you have put in writing this site.

  I’m hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as
  well. In fact, your creative writing abilities has motivated
  me to get my very own website now ;)

  thesmokedshack.com

  (3 Mayıs 2020 - 07:37)

  Hurrah, that’s what I was exploring for, what a material!
  present here at this web site, thanks admin of this site.

  Buy Testogen

  (3 Mayıs 2020 - 09:13)

  I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.
  You are wonderful! Thanks!

  bad credit payday loans

  (3 Mayıs 2020 - 09:18)

  I visited many web pages except the audio quality for audio songs current at this website is truly wonderful.

  Buy Testogen

  (3 Mayıs 2020 - 09:59)

  Hello there, You have done an excellent job.
  I will definitely digg it and personally suggest to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this web site.

  이천출장샵

  (3 Mayıs 2020 - 09:59)

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog?

  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one
  or 2 images. Maybe you could space it out better?

  Testogen reviews

  (3 Mayıs 2020 - 10:10)

  Asking questions are genuinely pleasant thing if you are
  not understanding something fully, however this piece
  of writing presents nice understanding even.

  tin nhanh môi trường

  (3 Mayıs 2020 - 11:45)

  Hi, the whole thing is going well here and ofcourse every
  one is sharing data, that’s truly excellent, keep up writing.

  cheap respirators

  (3 Mayıs 2020 - 12:15)

  Incredible! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a completely different subject but it has pretty much the same layout and
  design. Great choice of colors!

  p2 respirator

  (3 Mayıs 2020 - 12:32)

  It’s in reality a nice and useful piece of information. I am happy
  that you just shared this useful info with us. Please keep us up to date like this.
  Thank you for sharing.

  face respirators

  (3 Mayıs 2020 - 12:36)

  You could certainly see your expertise in the article you write.
  The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to
  say how they believe. Always go after your heart.

  disposable respirator

  (3 Mayıs 2020 - 12:36)

  Remarkable things here. I am very satisfied to look your article.
  Thank you so much and I’m taking a look ahead to contact you.
  Will you kindly drop me a mail?

  3m respirators

  (3 Mayıs 2020 - 12:40)

  I have been browsing on-line more than 3 hours today, but I never discovered any fascinating article like yours.
  It is pretty price sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made
  just right content as you probably did, the internet shall be much more useful than ever before.

  mequib

  (3 Mayıs 2020 - 12:45)

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
  to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste
  your intelligence on just posting videos to your blog when you could be
  giving us something informative to read?

  cheap respirators

  (3 Mayıs 2020 - 13:02)

  After looking over a handful of the articles on your web
  site, I seriously like your way of blogging.
  I saved as a favorite it to my bookmark webpage list
  and will be checking back soon. Please visit my website too and
  tell me how you feel.

  kn95 respirator

  (3 Mayıs 2020 - 13:55)

  Very good info. Lucky me I came across your blog
  by accident (stumbleupon). I’ve saved as a favorite for later!

  disposable respirators

  (3 Mayıs 2020 - 13:58)

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful
  & it helped me out a lot. I am hoping to present something back and help others like
  you helped me.

  3m respirator

  (3 Mayıs 2020 - 14:16)

  Simply wish to say your article is as astonishing.

  The clearness in your submit is just cool and i can suppose you’re an expert on this
  subject. Well along with your permission allow me to take hold of your feed to
  keep updated with approaching post. Thank you a million and please keep
  up the gratifying work.

  ffp2 respirator

  (3 Mayıs 2020 - 14:50)

  Thank you for the good writeup. It in fact was once a enjoyment account it.

  Glance advanced to far introduced agreeable from you!
  However, how can we keep in touch?

  ffp1 respirator

  (3 Mayıs 2020 - 14:55)

  I all the time emailed this web site post page to all my contacts,
  for the reason that if like to read it after that my friends will
  too.

  contos eroticos baba

  (3 Mayıs 2020 - 15:01)

  Eu constantemente mandou esse e-mail weblog
  post página a todos minha amigos , desde se gosta de ler
  isso próxima meu amigos também.

  disposable respirators

  (3 Mayıs 2020 - 15:09)

  If you would like to take much from this paragraph then you have to apply these strategies to your won webpage.

  respirator

  (3 Mayıs 2020 - 15:24)

  Hi there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward
  this post to him. Pretty sure he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

  protective respirators

  (3 Mayıs 2020 - 15:26)

  I like the helpful info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.

  I’m quite certain I will learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

  disposable respirator

  (3 Mayıs 2020 - 16:16)

  Thanks , I’ve recently been searching for information approximately this topic for a long time and yours is the greatest I’ve found out so far.
  But, what in regards to the bottom line? Are you sure about the supply?

  coronavirus respirator

  (3 Mayıs 2020 - 16:56)

  I was wondering if you ever thought of changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having
  one or 2 images. Maybe you could space it out better?

  cheap respirators

  (3 Mayıs 2020 - 17:16)

  Hey there! Do you know if they make any plugins to
  protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

  protective respirator

  (3 Mayıs 2020 - 17:29)

  You made some decent points there. I looked on the
  internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views
  on this website.

  respirator

  (3 Mayıs 2020 - 17:59)

  Hurrah! In the end I got a web site from where I be
  capable of genuinely obtain valuable information concerning my study and knowledge.

  coronavirus respirator

  (3 Mayıs 2020 - 18:52)

  Hey there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us useful information to work on. You have done a
  outstanding job!

  kn95 respirator

  (3 Mayıs 2020 - 19:07)

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for great info I was looking for this info for my mission.

  protective respirators

  (3 Mayıs 2020 - 19:20)

  Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort
  to produce a really good article… but what can I say…
  I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly
  anything done.

  p1 respirator

  (3 Mayıs 2020 - 19:32)

  I think the admin of this web page is truly working hard in favor of his site,
  since here every material is quality based data.

  바카라 룰

  (3 Mayıs 2020 - 19:42)

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

  www.blogs4blogs.com

  (3 Mayıs 2020 - 20:19)

  Hello there! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m certainly delighted I discovered it and
  I’ll be bookmarking it and checking back often!

  contos eroticos avo e neta

  (4 Mayıs 2020 - 02:28)

  Eu o tempo todo mandou esse e-mail webpage post página
  a todos minha associates , como se gosta de ler isso
  depois disso meu contatos também.

  I feel that is one of the most significant info for me. And i am glad studying your
  article. But want to observation on some common issues,
  The site taste is ideal, the articles is in reality
  great : D. Just right activity, cheers

  metal recycling

  (4 Mayıs 2020 - 07:10)

  Would love to always get updated outstanding site!

  Electronics

  (4 Mayıs 2020 - 09:51)

  These are truly enormous ideas in on the topic of blogging.
  You have touched some fastidious points here.
  Any way keep up wrinting.

  loan agreements

  (4 Mayıs 2020 - 10:09)

  Hi, Neat post. There is an issue together with your web site
  in internet explorer, might test this? IE still is the market chief and a
  huge component to people will pass over your fantastic writing because of this problem.

  no bank issuer risk

  (4 Mayıs 2020 - 10:28)

  This site certainly has all of the information I wanted
  concerning this subject and didn’t know who to ask.

  music studio

  (4 Mayıs 2020 - 10:35)

  Great blog right here! Also your web site quite a
  bit up fast! What web host are you the usage of? Can I get
  your affiliate link on your host? I desire my web site loaded up as fast as yours lol

  All Video Games

  (4 Mayıs 2020 - 11:02)

  It’s an amazing paragraph in favor of all the web people; they will get benefit from it
  I am sure.

  alternative investment companies

  (4 Mayıs 2020 - 11:27)

  hello there and thank you for your information –
  I’ve definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this web site, as I
  experienced to reload the site lots of times previous to I
  could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if
  advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this
  RSS to my email and could look out for much more of your respective
  interesting content. Make sure you update this again soon.

  money manager

  (4 Mayıs 2020 - 11:38)

  For most up-to-date news you have to visit world-wide-web and on world-wide-web I found this web site
  as a finest website for latest updates.

  private banks

  (4 Mayıs 2020 - 11:49)

  I think this is one of the so much significant info for me.
  And i’m satisfied studying your article. However want to
  commentary on few basic issues, The web site style is perfect, the articles is actually
  great : D. Just right process, cheers

  music library

  (4 Mayıs 2020 - 13:13)

  You’re so cool! I don’t believe I’ve truly read anything like this before.
  So good to find somebody with original thoughts on this topic.
  Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is
  required on the internet, someone with a bit of originality!

  Kids Toys

  (4 Mayıs 2020 - 13:31)

  Incredible story there. What occurred after? Thanks!

  Pakistani

  (8 Mayıs 2020 - 16:25)

  Hello, this weekend is fastidious in favor of me, as this point in time i
  am reading this fantastic informative post here at my residence.

  positive radon test

  (8 Mayıs 2020 - 17:35)

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It’s the little changes that will make the biggest changes.
  Many thanks for sharing!

  reddit cialis online

  (8 Mayıs 2020 - 21:30)

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend
  your web site, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit
  acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

  Champagnekniv

  (9 Mayıs 2020 - 18:01)

  Thank you for some other informative website.
  Where else may I am getting that type of info written in such a perfect
  way? I’ve a project that I am simply now working on, and I have been at the look out for such info.

  situs slot online

  (9 Mayıs 2020 - 18:33)

  I just like the helpful info you supply to your articles.
  I’ll bookmark your weblog and test once more here frequently.
  I’m slightly sure I’ll be informed many new stuff
  proper here! Good luck for the following!

  seo specialist in sri lanka

  (10 Mayıs 2020 - 10:54)

  Hello, all is going fine here and ofcourse every one is sharing facts,
  that’s really fine, keep up writing.

  sports

  (10 Mayıs 2020 - 12:42)

  It’s truly a nice and useful piece of info. I am happy that you just shared this
  helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

  Creative director sweden

  (10 Mayıs 2020 - 13:29)

  This paragraph provides clear idea for the new users of blogging,
  that really how to do blogging and site-building.

  optimizare site

  (10 Mayıs 2020 - 13:59)

  Very descriptive post, I enjoyed that a lot.
  Will there be a part 2?

  forex signals live

  (10 Mayıs 2020 - 14:02)

  I love it when folks come together and share ideas.

  Great site, stick with it!

  san diego hills

  (10 Mayıs 2020 - 14:05)

  Hello! This post couldn’t be written any better!

  Reading through this post reminds me of my previous
  room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing!

  san diego hills

  (10 Mayıs 2020 - 14:12)

  Actually no matter if someone doesn’t understand after that its up to other users that they will assist,
  so here it takes place.

  Residential Cleaning

  (10 Mayıs 2020 - 15:17)

  There’s definately a great deal to learn about this
  topic. I love all of the points you have made.

  san diego hills

  (10 Mayıs 2020 - 15:17)

  whoah this weblog is fantastic i like studying your articles.

  Keep up the great work! You know, many persons are searching around for this information, you can help them greatly.

  Plastering services launceston

  (10 Mayıs 2020 - 15:32)

  wonderful post, very informative. I wonder why the other specialists of
  this sector do not understand this. You must continue your writing.

  I’m sure, you have a great readers’ base already!

  Commercial Floor Care

  (10 Mayıs 2020 - 16:06)

  It’s really a great and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this useful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

  울산op

  (18 Mayıs 2020 - 15:44)

  Hi there to all, it’s genuinely a fastidious for me to go to see this site, it includes useful Information.

  Shanice

  (19 Mayıs 2020 - 03:49)

  Perfect piece of work you have done, this internet site is
  really cool with excellent info.

  printing company

  (21 Mayıs 2020 - 10:20)

  Aw, this was an extremely good post. Taking a
  few minutes and actual effort to produce a top notch article… but what
  can I say… I hesitate a whole lot and never manage to get anything done.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.