Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

1900-1914 Arası Havacılık Tarihi

142 70

1900-1914 Öncüler Dönemi

Havadan hafif

Rutin kontrollü uçuş yapılabilen ilk hava araçları iskeletsiz zeplinlerdi ve daha sonra bunlar “blimp” adıyla anılacaklardı. Bu türün en başarılı öncü uygulayıcısı Brezilyalı idi. Santos-Dumont, bir balon ile içten yanmalı bir motoru çok verimli bir şekilde ilişkilendirmiştir. 1901 yılında, “Numara 6” adlı zeplinini Parissemalarında Saint Cloud Parkında Eiffel Kulesinin etrafında dolaştırıp 30 dakikanın altında geri geldiğinde Deutsch de la Meurtha ödülünü kazandığında dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Zeplinlerdeki bu başarısının ardından çeşitli havataşıtları tasarlama ve üretme işine koyulmuştur.

Zeppelin

İskeletsiz zeplinlerin büyük başarılar elde ettiği dönemde kumanda edilebilir iskeletli zeplinler de büyük gelişmeler gösteriyordu. Aslında iskeletli zeplinler sabit kanatlı hava taşıtlarına göre kargo taşıma kapasitesi yönünden daha çok daha verimli olarak on yıllarca kullanıldılar. Kumanda edilebilir tasarım Alman kontu Ferdinand von Zeppelin tarafından geliştirilmiştir.

İlk gerçek anlamdaki Zeplinin inşası 1899 yılında Friedrichshafen'deki MAnzell koyundaki Constance Gölünde yer alan şişirme tesislerinde başladı. Bu başlangıç işlemlerini çok kolaylaştırıyordu çünkü adı geçen tesis rüzgara göre ayarlanabiliyordu. İlk zeplin prototipi olan LZ 1 (“Luftschiff Zeppelin”) 128 m idi ve dengeleri iki askı yeri arasındaki hareketli ağırlıkla sağlanmış 10,6 kW (14,2 ps) gücünde iki adet Daimler marka motora sahipti.

Langley

Aerodrome No.5 ve ardından da No. 6 nın başarısıyla, Langley insan taşımaya uygun gerçek boyutta bir versiyon tasarlamak için finans arama girişimlerine başladı. Hükümetten 50.000$ almayı başardı ve belki de böylece o sıralarda yeni yeni başlayan İspanyol-Amerikan Savaşını körüklemiş oldu. Langley, Aerodrome A olarak bilinen modelin büyütülmüş ölçekteki şeklini inşa etmek amacıyla, 18 Haziran 1901 de iki kere uçup daha sonra da 1903'te daha güçlü bir motorla uçacak olan Çeyrek ölçülü Aerodrome dediği daha küçük bir tasarımı üretmeye başladı.

Temel tasarımı başarılı olarak test edildikten sonra, daha uygun bir motor sorunu üzerinde çalışmaya başladı. Bu amaçla Stephen Balzer ile anlaştı ancak 12 hp (9 kW) olmasını umduğu bir motorun Balzer tarafındna sadece 8 hp (6 kW) olarak üretilmesiyle hayal kırıklığına uğradı. Langley'in yardımcısı Charles M. Manly, aynı performansta bir motoru yapmanın yıllar alabileceği ve 950 dev/dk'da 52 bg (39 kW) güce ulaşan su soğutmalı 5 silindirli bir yıldız motor tasarladı. Böylece bu güçteki bir motor tasarımıyla elindeki hava aracı tasarımını birleştiren Langley artık daha ümitliydi.

Ancak tasarladığı taşıtın çok kırılgan olması onu hayal kırıklığına uğrattı. Birçok küçük modelden kullanılarak yapılan gerçek boyutlardaki tasarımda olduğu gibi, bu tür yaklaşımın yani küçük model baz alınarak üretilen büyük modelin hava taşıtını istenenden daha ağır bir hale getireceği gerçeğini atlamıştı. basitleştirmek gerekirse yaptığı büyük ölçekli tasarım uçamayacak kadar ağırdı. 1903'te yaptığı her iki denemede de hava taşıtları kalktıktan çok kısa bir süre sonra suya çakıldılar.

Böylece daha fazla finans bulamayınca Lagley'in çalışmaları sonlanmış oldu. Sadece birkaç hafta sonra 'in adına yakışır tasarımı Flyer (Uçucu) başarıyla uçacaktı.

(Glen Curtiss, Aerodrome'a çeşitli modifiyeler (eklemeler-değişiklikler) yaptı ve 1914 yılında onu başarıyla uçurdu – İşte bu yüzden Smithsonian Enstitüsü hala “uçan ilk makina”nın Aerodrome olduğu iddiasını sürdürmektedir.)

Wright Kardeşler

Lilienthal'ın uçmadan önce sıçra prensibinden yola çıkan Wright kardeşler, güçlendirilmiş (motorlu) bir taşıt üretmeden önce 1900'den 1902 yılına kadar bir seri uçurtma ve planör denemeleri yaptılar. Planörleri, her ne kadar 19. yüzyıl'daki öncellerinin yazdığı ve tecrübe ettikleri kadar olmasa da çalışıyordu. 1900 yılında uçurdukları ilk planör ancak umduklarının yarısı kadar taşıma sağlamıştı. Takip eden yıl ürettikleri ikinci planör ise çok daha kötü sonuç vermişti. Pes etmek yerine, Wright kardeşler tasarladıkları 200 kanat üzerinde taşıma ve sürükleme hesapları ile ilgili deneyler yapacakları ve ölçümler için değişik aletlerle geliştirdikleri kendi rüzgar tünellerini inşa ettiler. Sonuç olarak, taşıma ve sürükleme ile ilgili kendilerinden öncekilerin yaptıkları hataları düzelttiler. Ancak 1883'ten beri bilinen ve onlara daha büyük bir avantaj sağlaması olası olan Reynold sayısıetkisini gözden kaçırdılar. Böylece buldukları yeni hesaplamaları kullanarak 1902 yılında uçuracakları üçüncü planörü inşa ettiler. Bu model öncekilerden çok daha başarılı oldu. Sonunda, bu sıkı ve titiz çalışmaları, modellerini denemek için bir rüzgar tüneli inşa etmeleri ve gerçek boyuttaki modellerinin test uçuşlarını yapmaları sadece doğru çalışan bir hava taşıtı imal etmelerini sağlamamış aynı zamanda tüm bu çalışmaları uçak mühendisliğinin de gelişmesine önayak olmuştur.

Wright kardeşlerin takımı hem güçlendirilmiş (motor vs. ile) hem de kontrol edilebilir olan tasarımların sorunları üzerinde ciddi anlamda çalışan ilk tasarım takımı olmuştur. Her iki sorun da uğraşması çok zor olmasına rağmen asla çekiciliğini yitirmemiştir. Sonuç olarak, güç problemlerini çözecek bir motor imal etmişlerdir ve kontrol problemlerini de “eğilmiş kanat” (wing warping) adını verdikleri bir sistemle çözmüşlerdir. Bu yöntem, her ne kadar sadece havacılık tarihinin ilk yıllarındaki düşük hızlardaki uçuşların kontrol problemini çözmüş olsa da aynı zamanda daha sonra geliştirilecek olan eleronlarıntemelini atmıştır. Birçok havacılık öncüsü güvenliği çoğunlukla şansa bırakmış olsa da, Wright'ların tasarımı daha çok kendilerine öğretme ihtiyacı hissettikleri gereksiz risklerden uzak durma ve çakılmadan kaçınma prensibinden etkilenmiştir. Bunun nedeni daha hızlı uçmalarını sağlayacak güçten (motordan) yoksun olmaları değil, düşük hızda denemeler yapmalarının ve rüzgarı karşıdan almalarının nedeni daha güvenli uçuş yapmak içindi. Bu ayrıca tasarımlarının arkadan ağır olması ve tasarımlarında kanart ile anhedral tarzı kanatlar kullanmalarındandı.

Wright kardeşler, havadan ağır sürdürülebilir ilk kontrol edilebilir ve motorlu uçuşu 17 Aralık 1903'te Kuzey Karolina Kill Devil Hills'te yapmıştır.[2]

Orville Wright tarafından yapılan 12 saniye süren ve 37 m'lik olan ilk uçuş sonradan çok ünlenecek bir fotoğrafla kayıt altına alınmıştır. Aynı gün, dördüncü uçuşta Willbur Wright 59 saniyelik ve 260 metrelik bir uçuş yapmıştır. Yaptıkları uçuş denemeleri 4 cankurtaran ve kasabadan bir kişi tarafından izlenmiştir ve bu da bu uçuşları hem halka açık ilk uçuş yapmış hem de en iyi kayıt altına alınan uçuş yapmıştır.[2]

Diğer öncü uçuşlar

Aynı dönemde diğer mucitler de kısa uçuşlar yapmış ya da yaptıklarını iddia etmişlerdir. 14 Ağustos 1901 yılında, Gustave Whitehead güçlendirilmiş bir taşıt ile uçtuğunu rapor etmiştir. Ancak bu uçuşunu kayıt altına almayı becerememiş olmasına rağmen, daha sonra uçtuğu Numara 21 adlı taşıtın bir kopyası başarıyla uçurulmuştur. Lyman Gilmore da 15 Mayıs 1902 de başarıya ulaştığını iddia etmiştir. 31 Mart 1903 yılında, Yeni Zelanda'da, Richard Pearse ve South Canterbury çiftçisi bir tekkanat üretip bunu defalarca başarılı bir şekilde uçurmuşlardır. Ancak, Pearse'ın kendisi bile bunun kontrolsüz bir uçuş olduğunu itiraf etmiştir ve uçuşun daha doğru dürüst bir yükseklik (irtifa) kazanmadan çakılarak bittiğini belirtmiştir.

Pearse'dan sadece birkaç ay sonra, Karl Jatho, 1903 yılının Ağustos ayında kısa motorize bir uçuş yapmıştır. Jatho'nun kanat tasarımı ve aracının hava hızı kontrol kumanda yüzeylerinin uçağı kumanda edecek kadar iyi çalışmasına elvermemiştir.

Ayrıca 1903 yılında, bazı tanıklar, Preston Watson'un doğu İskoçya'daki Dundee yakınlarındaki Errol köyünde ilk uçuşlarını yaptığını iddia etmişlerdir. Bir kez daha olayla ilgili fotoğraf ve tutulmuş yazılı kayıt olmadığı için bu iddianın doğruluğunu kanıtlamak güçleşmiştir.

Wright Kardeşler, 1905 yılında Ohio Dayton'da ve 1904 yılında arkadaşlarını, komşularını ve gazetecileri çağırarak daha birçok (80'nin üzerinde) halka açık uçuş gerçekleştirmişlerdir. Ancak bu davetlere çağırdıklarında sadece çok azı ilgi göstermişlerdir.

Alberto Santos-Dumont 1906 yılının 13 Eylül'ünde Avrupa'da halka açık bir uçuş yaptı. Bir kanard, elevator ve eğik kanat kullandı ve 221 metrelik bir mesafeyi katetti. Bu uçağın herhangi bir karşı rüzgar ve kalkış için bir mancınık gerektiriyor olmamasından ötürü, bazıları bu uçuşu ilk motorlu uçuş saymaktadırlar.

Henry Farman ve John William Dunne adlı iki İngiliz mucit de ayrı ayrı motorlu uçuş üzerinde çalışıyorlardı. Ocak 1908'de Farman, her ne kadar bu zamana kadar daha uzun mesafeli uçuşlar yapılmış olsa da, 1 km'den daha uzun uçuş yaptığı bir makina ile Grand Prix d'Aviationödülünü kazanmıştır. Daha uzun uçuşlara örnek vermek gerekirse; Wright Kardeşler 1905 yılında 39 km'den daha uzun uçuşlar yapmıştı. Dunne'nin ilk çalışması İngiliz Askeri Kuvvetleri tarafından desteklenmiş ve İskoçya'daki Geln Tilt'te büyük bir gizlilik içinde test edilmişti. En iyi erken dönem tasarımı olan D4 Perthshire'daki Blair Atholl'da 1908 yılının Aralık ayında uçmuştu. Dunne'nin erken dönem havacılığına kazandırdığı en önemli katkı dengeydi ki bu hem Wright kardeşlerin hem de Samuel Cody'nin çalışmalarındaki anahtar sorundu.

14 Mayıs 1908‘de Wright Kardeşler ilk 2 kişilik uçuş olarak kabul edilecek olan uçuşu Charlie Furnas'ı yolcu alarak yaptılar.

8 Temmuz 1908′de Thérèse Peltier, İtalya Milano'da, Leon Delagrange ile yaklaşık 200 m uçarak ilk yolcu olarak uçan kadın olmuştur.

Orville, Virginia'daki Fort Myer'de, iki kişilik uçağını askeri olarak test ederken uçak çakılmış ve bunun neticesinde Thomas Selfridge motorlu bir uçuşta ölen ilk insan olmuştur.

Bayan Hart O. Berg, 1908'in sonlarına doğru Le Mans Fransa'da Wilbur Wright ile bir uçakta yolcu olarak uçarak yolcu olarak uçan ilk Amerikalı kadın olmuştur.

25 Temmuz 1909‘da, Fransız Louis Bleriot, İngiliz Kanalını uçakla geçen ilk insan olmuştur. Calais'ten Dover'e olan uçuşu 37 dakika sürmüştür. Bu uçuş onun tekkanatlı bir tasarımı olan Bleriot XI'i geliştirmesiyle gerçekleşti ve Kanalı geçerek London Daily Mail'den 1000 £'luk bir ödül kazandı.

22 Ekim 1909‘da Raymonde de Laroche, havadan ağır motorlu bir uçağı kullanan ilk kadın oldu. Aynı zamanda dünya üzerinde lisansı alan ilk kadın da oldu.

Uçağın buluşu Wright Kardeşlere mal edilmiş olsa da, birçok ulusun kendi havacılık tarihlerinde kendi yaşadıkları ilkler vardır. Örneğin, Rumen mühendis Traian Vuia'nın (1872-1950), karşı rüzgara gereksinim duymadan tamamen kendi gücüyle havalanabilen kendinden pervaneli ilk havadan ağır uçağı ürettiği iddia edilir. Vuia uçağı Paris yakınlarındaki Montesson'da 1906 yılının 18 Martında inşa etmiş ve kullanmıştır. Hiçbir uçuşu 30 metreden daha uzun mesafeli olmamıştır. Buna kıyasla, Ekim 1905'te Wright Kardeşler 39 km mesafeyi aşan, 39 dakika süren ve Huffman Prairie üzerinde dolanan bir uçuş yapmışlardır.

Her ne kadar ilk gerçek anlamda tanımlanabilecek helikopter, Fock FA-61 (Almanya 1936) olsa da, yerden havalanabilen ilk helikopter 1907 yılında uçmuştur.

 • 1900 İlk zeplin uçuşu Ferdinand von Zeppelin tarafından yapıldı
 • 1903 İlk kontrollü ve güç kullanılarak yapılan sürekli uçuş 17 Kasım 1903 de sabah saat 10:35 de Kuzey Carolina ‘da Kitty Hawk ‘ daki Kill Devill Hill ‘de gerçekleşmiştir. Bu uçuşta Orville Wright (1871-1948) 12 hp'lik zincir-çevirmeli Flier-1 adlı uçağı ile 120 feet'lik mesafeyi saat'te 30 mil hava sürati , 6,8 Kmh yer sürati ile 12 saniye boyunca 8-12 feet irtifada yapmıştır.Olayın ilk tanıkları kardeşi Wilbur Wright , dört adam ve bir çocuktur.Bu uçak Washington ‘ da Smithsonian Enstitüsündeki Ulusal Havacılık Ve Uzay Müzesinde bulunmaktadır.
 • 1904 Wright kardeşler (Flyer-2) havada 360 derecelik dönüş
 • 1905 5 Ekim Wright kardeşler 38 dk, 38.4 km. Uçtular.
 • 1907 22 Eylül Wright kardeşler 1 saat 31 dakika 66.5 km.
 • 1908 8 Temmuz Tayyarede ilk kadın Madam Peltier (Milano)
 • 1908 17 Eylül Wilbur Wright Tğm. Sefridge ile uçarken düştüler Tğm. Öldü.
 • 1909 25 Temmuz Louis Bleriot uçarak Manş Denizi'ni geçti ( 38km ). Bleriot 77 km/saate ulaştı. 4 Kasım 1909 Farman 234 km. Katetti. 1 Aralık 1909 Latham 453 metreye tırmandı. 30 aralık 1910 Tabuteau 584 km katetti. ucaklar.org
 • 1910 20 Ekim Leblanc 110 km/saat sürate ulaştı. 8 Aralık 1910 Legagneux 3100 metreye tırmandı.
 • 1911 1 Haziran nin kuruluşu : Yurtdışına pilotaj eğitimine seçim için 1 haziran 1911 de sınav yapıldı. Fesa Bey ve Yusuf Kenan Fransaya gönderildiler. Havacılık işleri uğraşmak üzere Genelkurmay'dan Süreyya bey memur edildi.
 • 1911 Rekorları : maxsimum hız 21 Haziran Nieuport 136 km/saat azami irtifa 4 Eylül Bleriot 3910 metre Maximum menzil 24 Aralık Nieuport 740 km
 • 1911 29 Eylül Savaşta ilk uçak Türk-İtalyan savaşı Trablusgarp ve Bingazi
 • 1911 22 Ekim İlk keşif harekatı Türk İtalyan savaşı-Azizi
 • 1911 28 Ekim İlk topçu atışını tanzim Türk-İtalyan savaşı
 • 1911 Kasımİlk havadan yere taarruz Türk-İtalyan savaşında Türk mevzilerine
 • 1912 1 Mart Amerikalı Albert Berry Jannus un kullandığı tayyareden paraşüt ile başarıyla atladı.
 • 1912 Rekorları Maxsimum menzil 11 Eylül Farman 1010 km Maxsimum hız 9 Eylül Deperdessin 174 km/saat Maxsimum irtifa 11 Aralık Morone 5610 metre
 • 1912 15 Ocak Havadan ilk beyanname atılışı. Türk-İtalyan Savaşı
 • 1912 15 Ocak Havadan ilk beyanname atılışı. Türk-İtalyan Savaşı
 • 1912 31 Ocak Havada ilk yaralanan Yüzbaşı Carlo Montu'dur.
 • 1912 Mart İlk hava keşif fotosu (Piazza)
 • 1912 15 Mart İlk Osmanlı tayyareleri 2 adet deperdessin
 • 1912 11 Haziran İlk gece bombardımanı Yzb. Marengo
 • 1912 11 Haziran İlk gece bombardımanı Yzb. Marengo
 • 1912 11 Haziran İlk gece bombardımanı Yzb. Marengo
 • 1912 26 Nisan İlk defa bir Türk pilotu Türk tayyaresi ile Türk toprakları üzerinde uçtu. ( Fesa Bey )
 • 1912 25 Ağustos İlk hava harbi pilot kaybı (Asteğmen Manzini)
 • 1912 10 Eylül Savaşta ilk tayyare kaybı. Türk İtalyan savaşı-Trablusgarp Aziziye. İtalyan yüzbaşı Riccardo Moizo'nun Nieuport tayyaresi yerden vuruldu. Mecburi iniş yapan pilot esir alındı.(Moizo daha sonra hava generali)
 • 1912 Aralık Osmanlı'da 4 eğitim, 10 keşif ve bombardıman tayyaresi faal.
 • 1913 23 Eylül GARROS Morane Saulnier tayyaresi ile Fransa Raphael'den Tunus Bizerte'ye indi. 730 km. 7 saat 53 dakika
 • 1913 Şubat Balkan savaşında ilk keşif Ütğm. Fethi, Bnb. Sedat (Doğruer)
 • 1913 24 Ekim'de Pilot Nuri 3 saat 5 dakikalık ilk uzun uçuşu yaptı. 10 altınla mükafat.
 • 1913 22 Temmuz Edirne Bulgar'lardan kurtarıldı.
 • 1913 29 Eylül 1913'te Balkan savaşı sona erdi.
 • 1913 Harpten sonraki faaliyet
 • 1913 24 Ekim 'de iki Türk pilotu (Tğm. Nuri, Tğm. Hami) bir Türk tayyarecisi olarak 3 saat 5 dakikalık ilk uzun uçuşunu yaptı ve mükafatlandırıldı.
 • 1913 10 Kasım Türk gazeteci Vehbi Bey
 • 1913 15 Temmuz HH 3 uçak Bleriot Mars REP. Bu uçaklar ile Fesa, Nuri, Salim, Fazıl, Fethi beyler uçtular.
 • 1913 29 Ekim Pilot Salim Rasıt Yzb. Kemal ile birlikte Bleriot ile Kırklareli-Yeşilköy uçuşunu yaparken, sis yüzünden bilmeden Marmara'yı ilk defa geçtiler ve Manyas'a indiler. Ertesi gün Bandırma üzerinden tekrar Marmara'yı geçtiler.
 • 1913 26 Ekim Fransa'ya ısmarlanan 2 bleriot Yeşilköy'e geldi.
 • 1913 30 Kasım İlk Türk kadını uçtu. Belkıs Şevket Hanım. Uçuran Fethi Bey. Deperdessin.
 • 1914'te ilk Türkçe teknik uçuculuk kitabı (vasıtai Tayyare)
 • 1914 Türk uçaklarının İstanbul – Kahire seferi 2500 km.
 • 1914 – 1918 1nci Dünya Savaşı Türk Hava Harekatları
Abone ol
Bildir
guest

142 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
http://secureserver.net
Ziyaretçi
http://secureserver.net
4 yıl önce

Please let me know if you’re looking for a article author for your site.
You have some really good articles and I believe I would be a good asset.

If you ever want to take some of the load off,
I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.

Please blast me an e-mail if interested. Regards!

Novella
Ziyaretçi
Novella
4 yıl önce

Just wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you’re an expert on this subject.
Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
Thanks a million and please continue the gratifying work.

residenz-faseniha.de
Ziyaretçi
residenz-faseniha.de
4 yıl önce

– Do the other residents seem information?

vurtil opmer
Ziyaretçi
vurtil opmer
3 yıl önce

Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

frolep rotrem
Ziyaretçi
frolep rotrem
3 yıl önce

As I website possessor I believe the written content here is very wonderful, appreciate it for your efforts.

cbd oil
Ziyaretçi
cbd oil
3 yıl önce

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

Justin Hamilton
Ziyaretçi
Justin Hamilton
3 yıl önce

Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

Your organization’s wordpress site is very sleek
– hope you don’t mind me asking what theme you’re using?

(and don’t mind if I steal it? :P)

I just launched my small businesses site –also built in wordpress like yours– but
the theme slows (!) the site down quite a bit.

In case you have a minute, you can find it by searching for “royal cbd” on Google (would appreciate any feedback) – it’s
still in the works.

Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus scare!

~Justin

vurtilopmer
Ziyaretçi
vurtilopmer
3 yıl önce

Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any tips for newbie blog writers? I’d definitely appreciate it.

fleck 5600 price
Ziyaretçi
fleck 5600 price
3 yıl önce

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away
your intelligence on just posting videos to your weblog when you
could be giving us something enlightening to read?

Alex
Ziyaretçi
Alex
3 yıl önce

As the admin of this web site is working, no hesitation very shortly
it will be famous, due to its quality contents.

smoretraiolit
Ziyaretçi
smoretraiolit
3 yıl önce

great points altogether, you simply gained a new reader. What would you suggest about your post that you made some days ago? Any positive?

Dong
Ziyaretçi
Dong
3 yıl önce

Having read this I believed it was rather enlightening.

I appreciate you spending some time and effort to put this article
together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting.

But so what, it was still worth it!

Benito
Ziyaretçi
Benito
3 yıl önce

I like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and coverage!
Keep up the amazing works guys I’ve added you guys to my blogroll.

https://www.uscis-ins.us/who-s-discussing-affiliate-marketing-scholarship-and-why-you-should-be-concerned/
Ziyaretçi
https://www.uscis-ins.us/who-s-discussing-affiliate-marketing-scholarship-and-why-you-should-be-concerned/
3 yıl önce

Howdy would you mind sharing which blog platform you’re working with?
I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and
I’m looking for something completely unique.
P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

Thalia
Ziyaretçi
Thalia
3 yıl önce

My brother suggested I might like this website. He was entirely right.
This post truly made my day. You can not imagine just how
much time I had spent for this info! Thanks!

http://www.nathangarcia.be
Ziyaretçi
http://www.nathangarcia.be
3 yıl önce

I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this
post is written by him as nobody else know such detailed
about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!

Ezequiel
Ziyaretçi
Ezequiel
3 yıl önce

Thanks for any other informative web site.

The place else could I get that type of info written in such a perfect manner?
I’ve a challenge that I’m simply now running on, and I’ve been on the look out
for such info.

Buford
Ziyaretçi
Buford
3 yıl önce

I quite like looking through a post that can make men and women think.
Also, many thanks for permitting me to comment!

Incepcja cda
Ziyaretçi
Incepcja cda
3 yıl önce

This is a topic that’s close to my heart… Thank you! Where are your contact details though?

situs qq online
Ziyaretçi
situs qq online
3 yıl önce

It’s going to be ending of mine day, however
before end I am reading this enormous post to increase my
experience.

popcorntime
Ziyaretçi
popcorntime
3 yıl önce

Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty
fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure
where to start. Do you have any tips or suggestions?

With thanks

Situs slot terbaik
Ziyaretçi
Situs slot terbaik
3 yıl önce

Hi, i read your blog from time to time and i
own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments?
If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?
I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

카지노사이트
Ziyaretçi
카지노사이트
3 yıl önce

Pretty! This has been a really wonderful article.

Thanks for providing this information.

geamuri termopan galati
Ziyaretçi
geamuri termopan galati
3 yıl önce

It’s wonderful that you are getting thoughts from this post as well as from our argument made here.

homepage
Ziyaretçi
homepage
3 yıl önce

This paragraph will assist the internet users for building up new blog or even a
blog from start to end.

seo digital marketing service
Ziyaretçi
seo digital marketing service
3 yıl önce

Hello my loved one! I wish to say that this post is awesome, nice written and include approximately all significant infos.
I’d like to look extra posts like this .

greatwall99 demo id
Ziyaretçi
greatwall99 demo id
3 yıl önce

Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked
hard on. Any suggestions?

Middle East University
Ziyaretçi
Middle East University
3 yıl önce

My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the
less. I’ve been using WordPress on a number of websites
for about a year and am worried about switching to another platform.
I have heard very good things about blogengine.net. Is there
a way I can import all my wordpress posts into it?
Any help would be really appreciated!

obat penumbuh jenggot di apotik kimia farma
Ziyaretçi
obat penumbuh jenggot di apotik kimia farma
3 yıl önce

When some one searches for his required thing, thus he/she
desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

free slot machines with multiple free spins no download
Ziyaretçi
free slot machines with multiple free spins no download
3 yıl önce

I constantly spent my half an hour to read this web site’s posts everyday along with a mug of
coffee.

안전한놀이터
Ziyaretçi
안전한놀이터
3 yıl önce

Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your articles.

Can you suggest any other blogs/websites/forums
that go over the same topics? Appreciate it!

http://63.250.38.86
Ziyaretçi
http://63.250.38.86
3 yıl önce

Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site,
how can i subscribe for a blog web site?
The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

오바마 카지노
Ziyaretçi
오바마 카지노
3 yıl önce

Every weekend i used to pay a quick visit this website, as i wish for enjoyment, for the reason that
this this website conations really pleasant funny
material too.

torrentproject
Ziyaretçi
torrentproject
3 yıl önce

Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, such as you wrote the guide in it or something.
I think that you simply can do with a few percent to drive the message home a bit, but instead
of that, this is great blog. A great read. I will definitely be back.

visit my site
Ziyaretçi
visit my site
3 yıl önce

Some from the spas or massage centers have special packages wherein you get a discount to get
a particular massage. Most with the time, they may be pretty
expensive, yet it’s worth the cost since the pay when you get a job will likely
be twice the maximum amount of. Sometimes, the stones
are also used to apply slight pressure while massaging.

Dominoqq Online
Ziyaretçi
Dominoqq Online
3 yıl önce

I am actually thankful to the holder of this web site who has shared this fantastic post at here.

카지노 사이트
Ziyaretçi
카지노 사이트
3 yıl önce

Hi! I’ve been reading your site for some time now and finally got the courage to go ahead and
give you a shout out from Kingwood Tx! Just wanted to say keep up the great job!

광주출장안마
Ziyaretçi
광주출장안마
3 yıl önce

I like the helpful information you provide in your articles.

I will bookmark your weblog and check again here regularly.
I am quite sure I will learn a lot of new stuff
right here! Best of luck for the next!

cartoon
Ziyaretçi
cartoon
3 yıl önce

I every time used to study post in news papers but now as I am
a user of net so from now I am using net for articles or reviews, thanks to
web.

biorezonans
Ziyaretçi
biorezonans
3 yıl önce

This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
Also, I have shared your website in my social networks!

duniadomino.page.tl
Ziyaretçi
duniadomino.page.tl
3 yıl önce

Hurrah, that’s what I was exploring for, what a data!
present here at this weblog, thanks admin of this web site.

viagra
Ziyaretçi
viagra
3 yıl önce

Hey There. I discovered your blog the use of
msn. This is an extremely neatly written article. I’ll make sure to bookmark
it and come back to read extra of your useful info. Thanks for the post.

I’ll certainly comeback.

milf
Ziyaretçi
milf
3 yıl önce

Hi to every single one, it’s truly a pleasant for me to pay a quick visit
this web site, it includes priceless Information.

rapidmoviez
Ziyaretçi
rapidmoviez
3 yıl önce

Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us valuable information to work on.
You have done a outstanding job!

popular with womem
Ziyaretçi
popular with womem
3 yıl önce

Very good article! We are linking to this particularly great content on our site.
Keep up the great writing.

pokerlounge99
Ziyaretçi
pokerlounge99
3 yıl önce

I have read so many posts concerning the blogger lovers except this piece of writing
is actually a fastidious paragraph, keep it up.

mortgageloaninformation.org
Ziyaretçi
mortgageloaninformation.org
3 yıl önce

Excellent way of describing, and good post to obtain information on the
topic of my presentation subject matter, which
i am going to convey in academy.

Thelma
Ziyaretçi
Thelma
3 yıl önce

Very descriptive blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

japanese sex or porn
Ziyaretçi
japanese sex or porn
3 yıl önce

Thanks in support of sharing such a good opinion, post is fastidious, thats why i have read it completely

reklama
Ziyaretçi
reklama
3 yıl önce

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting
videos to your blog when you could be giving us something
enlightening to read?