Pilot

, hususî veya profesyonel olarak bir hava taşıtını kullanan, sevk ve idare eden kişi. Sivil veya askerî havacılık sektörlerinde çalışırlar veya hobi olarak uçuş gerçekleştirirler.

Eğitim

Askerî pilotlar, çoğunlukla bağlı oldukları kuvvet tarafından eğitilir. Sivil pilotlar aldıkları eğitime göre hususi lisansı (PPL), ticari lisansı (CPL) veya havayolu nakliye pilotu lisansı (ATPL) sahibi olabilir. ATPL lisansı en kapsamlı ticarî lisans olup diğer lisansları da kapsar. Bir kendi ülkesinde aldığı lisans ve derecelendirmeleri bağlı olduğu havacılık otoritelerinin izin verdiği ülkelerde kullanabilir.

Sorumlu

Sorumlu  (PIC), uçuş esnasında herhangi bir hava taşıtının (kokpit içinden) idaresinden ve emniyetinden öncelikli olarak sorumlu . PIC kısaltması İngilizce  in command kavramının akronimidir. Askerî uçuşlarda uçak komutanı kavramı kullanılır. Uçak komutanı kavramı zaman zaman sivil uçuşlarda da sorumlu  anlamında kullanılır.

Kaptan ve ikinci

Çok pilotlu yolcu uçaklarında kaptan sorumlu pilottur. Bu nedenle kaptan kavramı zaman zaman sorumlu ile eşanlamlı olarak kullanılır. Kaptan pilotlar işletme tarafından atanırlar ve sivil havacılık otoriteleri tarafından bu maksatla yetkilendirilmiş belirli bir lisansa sahiptirler. Bu nedenle her sorumlu pilot kaptan pilot olmayabilir. Yolcu uçaklarında kaptan pilotla birlikte çeşitli uçuş vazifelerini yerine getiren pilotlara ikinci pilotveya F/O (first officer) denir.

 

Askerî uçaklarda -eğitim altında olmadığı sürece- genellikle kıdemli pilot uçak komutanıdır.

 

Sorumlu pilotun tanım ve sorumlulukları ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Bir Birleşmiş Milletler kuruluşu olan ICAO'ya göre sorumlu pilot, uçuş süresi boyunca uçağın idare (operasyon) ve emniyetinden sorumlu pilottur. Uçuş süresi, uçağın kendi gücüyle hareket etmeye başlayıp uçuş sonunda tamamen durduğu an arasındaki zamandır ve ruleyi (taksi) de kapsar.

wikipedia

Bir Cevap Yazın