Milli Muharip Uçak

MMU

Websitesi: Milli Muharip Uçak

TFX

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan () Projesi ile Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanmaktadır.

Proje’de yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu vb. teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra bir üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacaktır.

’nun, Komutanlığının envanterine girmesi planlanan F-35A uçakları ile birlikte görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülmektedir.

Genel Nitelikler

Kanat Açıklığı14 m
Boy21 m
Yükseklik6 m
İtki2×27.000 lb
Maksimum Uçuş İrtifası55.000ft
Maksimum Hız1,8 Mach (at 40.000ft)
G Limitleri  ~ 60 m² (670 ft²)

Dizayn Özellikleri

Düşük Görünürlük
 Dahili Silah Yuvası
 Büyümeye göre Tasarlanmış
 Artırılmış Durumsal Farkındalık
 Yüksek Hız
 Sensör Birleştirme

Ana Sözleşme, SSM ile 05 Ağustos 2016 tarihi ile imzalanmış olup, başta Ana Yüklenici  olmak üzere, Proje kapsamında görev alan tüm paydaşlar ile birlikte heyecanla çalışmalar artırılarak sürdürülmektedir.  ile BAE Systems (İngiltere) arasında geliştirmesine yönelik Ana İlkeler Sözleşmesi (Heads of Agreement) 28 Ocak 2017 tarihinde, Anlaşma Tutanağı 10 Mayıs 2017’de imzalanmıştır.  ve BAE Systems arasındaki İşbirliği Anlaşması 25 Ağustos 2017 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

İmzalanan Ana Sözleşme, Geliştirme ve üretim sürecinin bir parçası olan ön tasarım aşamasını kapsamaktadır. Söz konusu dönem içinde hava aracının geliştirilmesi, mühendislik, teknoloji, test altyapılarının ve sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesi, muharip uçak tasarımına yönelik kabiliyet kazanılmasını amaçlamaktadır.

Ön tasarım aşaması sonunda ise Projenin takip eden dönem ve aşamaları için kesintisiz bir geçiş öngörülmektedir.

Operasyonel Kabiliyetler

Çoklu Rol & Değişken Rol
Hava Hakimiyeti
Görünen Menzil Ötesi
Görünen Menzil İçinde
Her görev için tek uçak
Eşsiz Kabiliyet
Filo Etkinliği
Sürekli İyileşme

, Projenin ana hedefleri doğrultusunda ülkemizin muharip uçak tasarımı, üretimi, sertifikasyonu, bakım ve idame bilgisini ve tecrübesini artırmaya yönelik tüm milli imkânlardan yararlanma yönünde azami gayret gösterecektir.

’da kullanılacak motor için hazır motorların performans isterlerine etkisi ile aday firmaların özgün veya geliştirme motorlar için çözümleri incelenmektedir. Aday motor firmalarından alınan bilgiler ve yapılan performans analizleriyle Hv.K.K.lığı harekât isterlerini karşılayabilmek amacıyla çift motorlu bir konfigürasyonu belirlenmiştir.

Hava Elektroniği ve Sensörler

IRFS (AESA Radar, E.W.) Tümleşik Radyo Frekans Sistemi (Aktif Elektronik Taramalı Anten, Eletronik Harp)
İleri Seyrüsefer Özellikleri (Tümleşik Haberleşme Seyrüsefer Bilgisistemleri)
Tümleşik Elektro Optik Sistemler (Infrared Search and Track Kızılötesi Arama ve İzleme, Elektro Optik Hedef Bulma Sistemi
İleri Kokpit /İnsan Makine Arayüzü

Sonuç olarak, Projesi kapsamında, temelde iki ana eksende kazanım sağlanması hedeflenmiştir;

 • Dünya’da pek az ülkenin gerçekleştirmeye cesaret edebileceği ve mega Proje olarak da adlandırabileceğimiz bu büyüklükteki bir projenin ihtiyaç duyacağı her türlü disiplinde yüksek sayıdaki nitelikli insan kaynağının edinilmesi, yetiştirilmesi ve geliştirilmesi böylelikle teknik açıdan ülkemizin en zorlu projelerinden biri olan için nitelikli insan kaynağından azami ölçüde yararlanılması,
 • 2030’lu yıllarda ülkemizin savunmasında kullanılmak üzere, geleceğin harekat ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, uluslararası standartlara uygun tasarlanmış ve üretilmiş, harekât bağımsızlığını sağlayacak, üstün bir muharip uçak sistemi için gerekli her türlü altyapının oluşturulması.

Ürün ve teknoloji geliştirme ağırlığıyla Türkiye’nin en büyük ve zorlu Ar-Ge projesi olan MMU Projesi, uzun soluklu, yoğun ve özverili bir çalışma ile mühendislik alanında en zor problemlerin çözülmesini gerektiren, içinde yer alacak tüm paydaşları teknolojik olarak sınıf atlatarak dünya ile yarışacak bir seviyeye taşıyacaktır.

MMU TFX

Yazar: Jade

Jade

5 thoughts on “Milli Muharip Uçak

  Avatar

  vurtilopmer

  (20 Aralık 2019 - 13:16)

  I really like your writing style, wonderful information, regards for putting up :D. “I hate mankind, for I think myself one of the best of them, and I know how bad I am.” by Joseph Baretti.

  Avatar

  frolep rotrem

  (4 Mart 2020 - 03:15)

  Precisely what I was looking for, regards for posting.

  Avatar

  vurtil opmer

  (11 Nisan 2020 - 12:03)

  I’m so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

  Avatar

  smoretraiolit

  (14 Nisan 2020 - 20:20)

  It¦s actually a cool and useful piece of information. I¦m happy that you shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

  Avatar

  smore traiolit

  (17 Nisan 2020 - 04:46)

  Thanks for helping out, excellent information. “Hope is the denial of reality.” by Margaret Weis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir