Small Geo

Small Geo

Proje ile katma değeri oldukça yüksek olan uzay sistemleri alanında yurtiçi ve yurtdışı uydu operatörlerinin ihtiyaçlarını aynı anda karşılayacak teknik özelliklerde bir sisteme yönelik ön çalışmalar yapılacak ve küresel pazar için de oldukça yeni ve dikkat çekici olan “Small-GEO” konseptinde geliştirilecektir.

Small-GEO Uydusu kavramı dahilinde yürütülecek  faaliyetler ile bir fırlatıcıya birden fazla haberleşme uydusu sığdırılarak fırlatma maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla uydu alt sistemleri tümüyle optimize edilecektir. Fırlatma maliyetlerinin düşürülmesi için bir diğer önlem, uydunun yeni nesil elektrikli itki sistemleri ile donatılarak uzaya gönderilen kütlenin düşürülmesi olacaktır.

Yapılacak çalışmalar ile detayları belirlenecek Small-GEO Uydusunun 1 ila 2 ton kütle aralığında olması ve 16 ila 22 alıcı/verici (transponder) taşıması planlanmaktadır.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilecek Small-GEO Uydusu sivil haberleşme hizmetlerine ilave olarak askeri amaçlı veri transferi için de kullanılabilecektir.

“Small-GEO” Nedir?

Small-GEO; televizyon yayını, multimedya uygulamaları, mobil ve sabit internet erişimi, güvenli haberleşme gibi geleneksel haberleşme uydusu fonksiyonlarını performans düşümü olmadan karşılayabilen, nispeten daraltılmış hacimli konfigürasyona sahip, maliyet etkin haberleşme uyduları konseptidir.

Küresel pazarda “Small-GEO” olarak tanımlanan bu uydular, alışılmış haberleşme uydularına göre düşük üretim ve fırlatma maliyetleri ve yüksek performanslı yayın ve haberleşme çözümleri ile dikkat çekmektedir.

admin

www.ucaklar.org

You may also like...

1 Response

  1. vurtil opmer dedi ki:

    I have recently started a site, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.