ucaklar.org - Havacılık Ansiklopedisi

ASELSAN Yerli Kara Kutu Geliştiriyor

0 637.911

ASELSAN’ın kara kutu geliştirmesiyle askeri araçlardaki yerlilik oranı artacak ve veri güvenliği sağlanacak.

Kara Kutu Nedir?

Hava araçlarında yer alan kaza, kırım gibi olumsuzlukların aydınlatılmasında kritik önem taşıyan kara kutu uçaklarda ve helikopterlerde kullanılmak üzere ASELSAN tarafından geliştiriliyor.

ASELSAN yabancı ürünlerin millileştirilmesi konusunda çalışmalarına devam ediyor. Çarpışmaya Dayanıklı Veri Kayıt Sistemi (CVFDR) ismindeki donanım, kazaların aydınlatılması için veri kayıt cihazı olarak görev yapacak.

Kara kutuların en kritik bileşeni olan Çarpışmaya Dayanıklı Bellek Modülü (CSMU-Crash Survivable Memory Unit), zorlu şartlarda hasar almayacak şekilde geliştiriliyor. Çarpma, yanma, suya batma ve darbe gibi şartlarda zarar görmeyecek ve içindeki bilgilerin okunmasını sağlıyor. Geliştirilen CSMU birimi, EUROCAE ED-112A Çarpmaya Karşı Korumalı Havadan Kayıt Sistemleri İçin Minimum Çalışma Performansı Spesifikasyonu’na uygun özelliklere sahip.

Türkiye’deki hava araçlarında yurt dışından tedarik edilen kara kutular kullanılıyor. Kara kutudaki verilerin okunma işlemleri yurt dışında yapılıyor. Bu durum, savunma sanayi araçlarındaki kritik bilgilerinin yurt dışına çıkmasına neden oluyor. ASELSAN’ın geliştireceği kara kutu sayesinde veri güvenliği sağlanacak.

Kara Kutu

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
error: ucaklar.org
0
İçerikle ilgili görüşlerinizi yorum alanında paylaşabilirsiniz.x