Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Dronların Enkaz Alanlarında Aydınlatma Maksatlı Kullanımı

2 16.090

Kahramanmaraş'ta meydana gelen büyük 10 ilde büyük yıkıma yol açtı. Deprem bölgesinde arama kurtarma ekiplerine destek olmak amacıyla kullanıldı. Bu uygulama tüm dünyada takdir edildi.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen büyük deprem 10 ilde büyük yıkıma yol açtı. Deprem bölgesinde arama kurtarma ekiplerine destek olmak amacıyla aydınlatma dronu kullanıldı. Bu uygulama tüm dünyada takdir edildi.

Aydınlatmalı dronu, Ankara merkezli bir teknoloji şirketi Odak Arge Merkezi bünyesinde çalışan Emre Eselioğlu kullandı.

Dron, enkaz alanı üzerinde 30 metre yüksekliğe çıkarak bölgeyi aydınlatabiliyor. Yer istasyonuyla dron arasındaki elektrik bağlantısı sayesinde hava aracına kesintisiz güç sağlanıyor. Bu sayede tüm gece boyunca havada kalabiliyor.

Hava aracının yüksek parlaklıkta LED ışık modülüyle birleştirilmesi fikri daha önce Odak Arge Merkezi tarafından TÜBİTAK'a sunulmuştu. Odak Arge Merkezi tarafında proje yürütücüsü ve fikir sahibi Emre Yılmaz'dı.

Korkutucu deprem sonrasında firma yetkilileri harekete geçti. Dron pilotu Emre Eselioğlu deprem bölgesine gitti. Işığa ihtiyaç duyulan alanlarda ekiplere destek verdi.

Enkaz alanlarının dron yardımıyla aydınlatıldığı video kaydı sosyal medyada pek çok kişi tarafından paylaşıldı.

Kaynak: https://www.aydinlatma.org/

Abone ol
Bildir
guest

2 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Mert
Ziyaretçi
Mert
5 ay önce

Drone lar en kaz alninda aydinlatma sagliyor ama cok ses yapmiyormu ne kadar ses desibelinbar bunlar neden soylenmiyor sadece haber yapılıyor