Dünyanın En Eski 10 Havayolu Şirketi

Iberia | Kuruluş: 28 Haziran 1927 | Filo Büyüklüğü: 79

Slogan: “And tomorrow, can you imagine?” (Ve yarın, hayal edebiliyor musun?)

12 Kasım 2009’da İberya hava yolu taşımacılığı, British Airways ile birleşmesi için ön bir anlaşmayla uzlaşmış olduğunu doğruladı. Bu birleşmeyle birlikte Iberia havayolu taşımacılığı, gelir bakımından dünyanın en büyük havayolu taşımacılığı şirketlerinin arasına girdi.

İspanya’nın bayrak taşıyıcı havayolu Iberia, 1927 yılında kuruldu. Merkezi Madrid olan şirket, 81 uçaklık filosuyla Iberia Group’un bir parçasıdır. 39 ülkede 109 dan fazla noktaya uçuyor. Iberia Group olarak sadece yolcu taşımacılığı alanında hizmet vermeyen şirket kargo taşımacılığı, havalimanları işletme ve IT hizmetlerinin yanı sıra uçaklara ikram hizmeti veren bir firma olarak göze çarpıyor.

 

Air Serbia | Kuruluş: 17 Haziran 1927 | Filo Büyüklüğü: 21

KÜÇÜK AMA HİKAYESİ BOL: AIR SERBIA

Slogan: “The new wings of Europe” (Avrupa’nın Yeni Kanatları) Eski Slogan: “In safe hands” (Güvenli ellerde)

İsmi en başta Aeroput olan, sonra Jat Airways olarak değiştiren hava yolu taşımacılık şirketinin filosundaki bir A319 tipi uçağa Novak Djokovic adı verilmiştir.

Eski Yugoslavya şimdiki Sırbistan’ın bayrak taşıyıcısı şirket başkent Belgrad merkezli faaliyet gösteriyor. Şu an 21 uçaklık filoya sahip olan şirket, Amerika’ya uçuş yapan ilk Yugoslav havayolu olma unvanını da elinde bulunduruyor. 1990 yılında Yugoslavya’nın parçalanmasının ardından Sırbistan’ın bayrak taşıyıcısı olarak hizmet vermeye devam eden Serbia, savaş döneminden sonra yaşlanan filo ve mali krizle sarsıldı. 2013’de 5 yıllığına adı Jat Airways olduğu zamanlarda Etihad Airways’e yüzde 49’luk kısmı satıldı ve böylece ayakta kalabildi. Air Serbia, Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’nı merkez olarak kullanıyor.

 

Tajik Air | Kuruluş: 1923 | Filo Büyüklüğü: 14

Şirket Avrupa’da yalnızca Türkiye ve Rusya’ya sefer düzenliyor. Filosunda halen bir çift Antonov An-28 ve bir çift Tupolev 154 barındırıyor. Her iki model de bir zamanlar en az güvenli “10” uçak arasında yer almıştı.

 

Delta Air Lines | Kuruluş: 30 Mayıs 1924 | Filo Büyüklüğü: 809

ATLANTA’NIN LOKOMOTİFİ: DELTA 

Slogan: “Building a better airline, not just a bigger one.” (Sadece daha büyük değil, daha iyi bir hava yolu şirketi inşa ediyoruz.) ve “Keep Climbing.” (Tırmanmaya devam et.)

Tarifeli yolcu taşımada, 2015 yılında 138 milyon rakamına ulaşarak dünyanın en büyük 3. hava yolu oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin halen faaliyet gösteren en eski havayolu şirketidir. 30 Mayıs 1924’te Macon-Georgia’da kuruldu, 1925 yılında ise Louisiana’ya taşındı. 1941 yılında her yıl “Dünyanın En Yoğun Havalimanı” seçilen Atlanta Hartfield-Jackson Uluslararası Havalimanı’nı merkez yaptı. Günlük 5 bin 400 uçuş yapan firma, ABD’deki çeşitli havalimanlarından, 54 ülkede 319 noktaya uçuş yapmaktadır. Sky Team havayolu ittifakının 4 kurucu üyesinden biridir. Filosunda 826 uçak bulunuyor. Airbus, Boeing ve Bombardier gibi uçak üreticilerinden 326 adet siparişi olan şirket, 2022 yılında bin 192’ye çıkacak filosu ile uzun yıllar daha havacılık dünyasının büyükleri arasında olacak gibi gözüküyor.

 

Finnair | Kuruluş: 1 Kasım 1923 | Filo Büyüklüğü: 72

TÜRKİYE İLE AYNI YAŞTA: FINNAIR 

Slogan: “Designed for you.” (Senin için dizayn edildi.)

Finnair, düzenli olarak dünyanın en güvenli havayollarından biridir. 1963 yılından bu yana ölümcül ya da gövde kaybı ile sonuçlanan bir kazası yoktur.

Finlandiya’nın bayrak taşıyıcısı Finnair, Helsinki Airport merkezinden yaptığı uçuşlarla geçen yıl 12 milyon yolcuya hizmet verdi. Oneworld havayolu ittifakının üyesi. Yaşı Türkiye Cumhuriyeti ile aynı. Şirketin kuruluşunun ardından, 11 Aralık 1923’te ilk ticari uçuşunu Helsinki’den Letonya Talin’e gerçekleştirmiş. Filosunda 79 uçak bulunan Finnair, Londra Heatrow Havalimanı merkezli kargo seferleri de düzenliyor.

 

Czech Airlines | Kuruluş: 6 Ekim 1923 | Filo Büyüklüğü: 17

KÖKLÜ GEÇMİŞİ VAR: CZECH AIRLINES 

Slogan: “A home in the skies” (Göklerdeki ev)

Çek Cumhuriyeti Havayolları, 1950 yılında dünyadaki ilk üçlü uçak kaçırma eyleminin kurbanıydı. Prag’a giden üç uçak Münih’e kaçırıldı. Bazı yolcular Batı’ya kaçmayı seçse de; Çekoslovakya’ya dönener çoğunluktaydı ve kahraman gibi karşıladılar. Çek hükümeti sadakatlerini kutlamak için bir kitap, tiyatro ve film hazırlattı.

Çekya (Çek Cumhuriyeti) bayrak taşıyıcısı Czech Airlines da 1923’te kurulan bir başka şirket olarak dikkat çekiyor. 6 Kasım 1923’te temeli atılan şirketin Merkezi Prag’ın Vaclav Havel Havalimanı. Geniş bir filosu ve uçuş ağı yok ama köklü tarihi var. Ama kendi iştiraki şirketleriyle uçak teknik bakım ve yer hizmetleri sektöründe de belirli bir yere sahiptir. Filosunda 18 uçak bulunuyor.

 

Aeroflot | Kuruluş: 9 Şubat 1923 | Filo Büyüklüğü: 188

BİR ZAMANLAR DEVDİ: AEROFLOT 

Slogan: “Sincerely yours” (Saygılarımla)

1923’te kurulan Aeroflot, bir zamanlar dünyanın en büyük havayolu şirketiydi. Bir ankete göre, en şık kabin mürettebatı üniformalarına sahiptiler.

Rusya Federasyonu’nun bayrak taşıyıcısı, Sovyetler Birliği döneminde dünyanın en büyük havayolu unvanına sahipti. Aerofloft, 19 Ocak 1921’de Lenin tarafından imzalanan belgeyle hizmet başlamış, 31 Ocak 1923’te ise ilk posta ve yolcu taşımacılığını yapmıştır. Yüzölçümü çok büyük olan Sovyetler Birliği döneminde iletişim, haberleşme ve ticaret için büyük katkı sağladı. İlk uçuşunu Moskova-Oryol-Kursk-Kharkov seferleriyle arasında gerçekleştirdi. Şirket 2006 yılında Skyteam havayolu ittifakına 10’cu üye olarak katıldı. Moskova’daki Sheremetyevo Havalimanı’nın merkez olarak kullanan şirketin filosunda 232 uçak bulunuyor. 2023 yılına kadar da filoya 100 uçak daha katılacak.

Qantas | Kuruluş: 16 Kasım 1920 | Filo Büyüklüğü: 118

DÜNYANIN EN KÖKLÜSÜ :QANTAS

Slogan: “The Spirit of Australia” (Avustralya’nın ruhu)

Genellikle dünyanın en emniyetli hava yolları olarak kabul edilen Qantas, İngiltere’den Avustralya’ya 17 saatlik doğrudan uçuş yapar.

Avustralya’nın en büyük dünyanın ise en köklü havayolu şirketlerindendir. 1951’den bu yana hiç can kaybına sebep olan kazası olmayanlardan. 16 Kasım 1920’de Winton, Queensland’da temelleri atılmıştır. Queensland demiryolu hatlarını birbirine bağlayan yolcu ve posta taşımacılığına hizmet etmiştir. Şirketin ilk uçağı Avro 504K olmuştur. Bu uçak uçuşlarını 105 km’lik seyir hızıyla gerçekleştiriyo rdu. 1 pilot ve 2 yolcu kapasitesi vardı. Filosunda 124 adet uçak bulunuyor. Ağırlıkla Brisbane, Sydney ve Melbourne havalimanlarını kullanan şirket, Oneworld ittifakı üyesi.

 

Avianca

Şirket Kolombiya’da 5 Aralık 1919’da kuruldu. 2 ay daha erken kurulsaydı dünyanın en eski havalimanı olma unvanını KLM’den alacaktı. Türk Hava Yolları’nın da sefer düzenlediği Bogota El Dorado Havalimanı’nda kurulan şirket, 21 Haziran 2018’de Star Alliance üyesi oldu. Halen Kolombiya’nın en büyük şirketi ve Latin Amerika’nın en iyi iki havayolundan biri. Filosunda 5 kargo, 184 yolcu uçağı bulunuyor.

 

KLM | Kuruluş: 7 Ekim 1919 | Filo Büyüklüğü: 119

DÜNYANIN EN ESKİSİ: KLM

Slogan: “Journeys of inspiration”(İlham yolculukları)

İlk KLM uçuşu; kiralık bir uçak (De Havilland DH-16) ile, İngiliz bir pilot tarafından Croydon Havaalanı’ndan yapıldı.

7 Ekim 1919’da KLM Royal Dutch Airlines olarak kurulan şirket, dünyanın en eski havayolu. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın Shipol Havalimanı’nı merkez olarak kullanan KLM, ilk tarifeli seferini de 1920 yılında Amsterdam-Londra arasında yaptı. İlk yıl 345 yolcu, 25 bin posta ve kargo taşıma başarısına imza attı. 1946 yılı ise Avrupa’da bir ilk olarak tarihe geçti. KLM, New York’a sefer düzenleyerek okyanus boyunca tarifeli uçuşu gerçekleştiren ilk şirket oldu. Sky Team havayolu ittifakı üyesi olan şirket, 2004 yılında Air France’la güçlerini birleştirdi. Filosunda 199 uçak bulunuyor.

No tags for this post.

Bir Cevap Yazın