Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Forum

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

CVR ( Cockpit Voice Recorder-Pilot Kabini Ses Kaydedicisi )

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
848 Okunma
Avatar photo
(@aviator)
Konular: 49
Onursal Üye Editör
Konu Sahibi
 

CVR ( Cockpit Voice Recorder-Pilot Kabini Ses Kaydedicisi )

CVR, uçuş ekibinin hem kendi aralarında hem de kule ile konuşmaları da dahil olmak üzere, pilot kabinindeki son otuz dakikanın-yeni cihazlarda bu süre iki saate kadar çıkıyor- tüm seslerini kaydediyor. Kaza sonrası incelemelerde motor sesi, uçaktan gelen sesli uyarılar, iniş takımlarının açılıp kapanması sırasındaki sorunlardan dolayı çıkabilecek sesler gibi şeyler dikkate alınanlar arasında. İncelemeler bir ekip tarafından seslerin tekrar dinlenmesi ve yazılı hale getirilmesi ile gerçekleştiriliyor.

FDR ( Data Recorder-Uçuş Verileri Kaydedicisi )

FDR, son 25 saat için, uçuş sırasında sürekli değişen saat, yükseklik, hız, yön, kanat açısı gibi doksandan fazla parametrenin kaydını tutuyor. FDR'den gelen kayda göre uçuşun bir modeli ortaya çıkarılabiliyor. Böylece olası kaza sebepleri daha detaylı olarak incelenebiliyor.
Hem CVR hem de FDR'ın denize, göle ya da okyanusa düşmesi durumunda etkinleşen, su altındaki konumunu 30 güne kadar belli etme özelliğinin yanında otuz dakika boyunca 1100 santigrad derece sıcaklık altında sağlam kalabilme özelliği de bulunuyor. 37.5 KHz frekansında yaydıkları “pinger” sinyali, 14,000 feet ( yaklaşık 4300 metre ) derinlikte bile araçların bulunabilmesini sağlıyor.

🅴🅳🅸🆃🅾🆁
🅿🅸🅻🅾🆃
🅼🅰🅸🅻: ucaklarorg@gmail.com
🅸🅽🆂🆃🅰🅶🆁🅰🅼: @ucaklarorg
🆃🆆🅸🆃🆃🅴🆁: @ucaklarorg

 
Gönderildi : 29 Mart 2021 21:11
(@Anonim 3755)
Konular: 1
Ziyaretçi Misafir
 

I am very interested in the information you have provided.

 
Gönderildi : 13 Ocak 2023 12:02

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar E-postası

Başlık *

İzin verilen maksimum dosya boyutu 20MB

Paylaş: