İstanbul Havaalanı Hakkında Bilgiler

Coğrafi Avantaj

Dünyanın en büyük havaalanı olan Asya, Avrupa ve Ortadoğu’nun kesiştiği yerde çok önemli bir merkezde yer almaktadır.

Mimari Tasarım

Hava Trafik Kontrol Kulesi

Hava trafik kontrol kulesi, yüzyıllardır İstanbul’un simgesi haline gelen ve Türk – İslam tarihinde kültürel öneme sahip lale figüründen esinlenerek tasarlandı. 90 metre uzunluğunda olan İstanbul Yeni Havalimanı, dünyanın önde gelen tasarımcılarından Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlandı.

Terminal

Çağdaş ve işlevsel yapısı ile eşsiz bir yerel niteliğe sahip olacak İstanbul Yeni Havalimanı, küresel kent İstanbul’un zengin sosyal ve kültürel mirasını yansıtacak bir mimariye sahip olacak. Çağdaşlık ve fonksiyonelliği bir arada ele alan özgün bir tasarıma sahip olan yeni havalimanındaki terminal tasarımı, ilhamını İstanbul’un kültürel mirasından alıyor. İstanbul Yeni Havalimanı terminalinde İstanbul camilerinin, hamamlarının, kubbelerinin ve daha birçok tarihi yapının zenginliği, proje mimarisine ince ince işlenecek. Türk-İslam sanat ve mimarisinde kullanılan motifler, güzellik, doku ve derinlik sağlayacak.

Teknoloji

Akıllı teknoloji havalimanlarımızı işletme şeklimizi ve uçuşlarımızı büyük ölçüde değiştirecek. Yolcuların deneyimlerini zenginleştirirken stres seviyelerini de azaltacak. Örneğin, biyometrik tarama ve gelişmiş pasaport kontrolüyle yolcular kayıt işlemlerini daha hızlı tamamlayabilecekler. IYH’de, en son teknolojik gelişmelerden faydalanacağız.

Dünyadaki tüm gelişmiş havalimanları ziyaret edildi ve bilgiler toplandı; dolayısıyla, yeni havalimanında tüm bu teknolojik çözümleri uyguluyoruz.

Birkaçını saymak gerekirse: Yol gösterici sinyal ve jeo-bulma teknolojileri kapalı mekanda yönlendirme, biniş kapılarına yürüme süreleri veya uçağa biniş uyarıları verecektir. BT çözümleri A-CDM (Havalimanı Ortaklaşa Karar Verme Mekanizması), BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) ve VR (Sanal Gerçeklik) ile tesis yönetimi, artırılmış gerçeklik, akıllı kiosk makineleri, sosyal medyada etkinleştirilmiş hizmetler, havalimanı oyunları, bağlılık hizmetleri, kuyruk yönetimi, havalimanı mobil uygulaması ve bir sürekli IOT (Nesnelerin İnterneti) çerçevesini içermektedir.

Teknoloji odaklı bir bagaj teslim sistemi yolcuların bagajlarını hızlı ve kolay bir şekilde kaydettirebilmelerini sağlayacaktır. Çevrimiçi olarak ya da havalimanı kiosk makinelerinde kayıtlarını yaptıran yolcular, yeni havalimanı terminalinde, bagaj etiketi üretme köşesinde bagajlarını tartıp biniş kartlarını kullanarak bagajlarına etiket üretebilirler.

Teknolojiler hatırlanmaya değer bir deneyim yaratarak seyahatte yapılan alışverişlere de yardımcı olmaktadır. 3-D hologram sistemleri, şarj fonksiyonlu akıllı alışveriş arabaları, mobil yazarkasalar ve elektronik müşteri profillemesi kullanılacaktır.  Örneğin, “Sihirli Ayna” uygulaması, müşterilerin fiziksel olarak denemeden saat, giysi veya makyaj ürünlerinin üzerlerinde nasıl durduğunu sanal olarak görmelerine olanak sağlayacaktır.

Teknoloji pisti daha akıllı, verimli ve güvenli yapmaktadır. 40.000’den fazla LED ile “akıllı” aydınlatma, pist gözetleme ve uçak takip sistemleri tarafından paylaşılan bilgilere göre ışıkları açıp kapatarak görsel kılavuzluk sürecini kolaylaştırmakta ve durumsal farkındalığı artırmaktadır. Bu da uçakların biniş kapılarına ya da kapılardan piste doğru yönlendirilmesinin en uygun hale getirilmesine, trafik akışının daha verimli olmasına ve emniyetin artmasına olanak sağlamaktadır. Sistem, operasyonların en az 50 metrelik bir Pist Görüş Mesafesiyle yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Ölçek hakkında bir fikir verebilmek için: Yaklaşık 3.000 adet monitör çeşitli bölgelerde yolculara bilgiler verecektir ki bu akıllara durgunluk veren bir şekilde 4.500 km bakır kablo ve 1.700 km fiber kablo döşenmesinin yanı sıra dokuz petabaytlık veri depolaması gerektirmektedir.

Veri güvenliği İYH için doğal olarak önemlidir. Bir Veri Merkezinin standardı, küresel veri merkezi otoritesi olan Uptime Enstitüsü tarafından verilen TIER sertifikalarıyla belirlenir. İstanbul Yeni Havalimanı Veri Merkezi TIER 3 sertifikasına sahiptir.

Havayolları

Yüzyıllardır Doğu ile Batı arasındaki ticaretin en önemli bağlantı noktası konumunda olan Türkiye, modern İpek Yolu’nu hava trafiğiyle birleştiriyor. Son 10 yıldır %10’u aşan ortalama yıllık büyüme performansıyla Avrupa’nın en hızlı büyüyen havacılık pazarları arasında yer alan Türkiye, 2016 yılında 87 milyon yerli ve yabancı yolcuya ev sahipliği yaptı. Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2017 yılında 32.41 milyon kişi olarak gerçekleşti. Türkiye’yi 2018 yılında 40 milyon turistin ziyaret etmesi beklenmektedir.

Dünya’da en fazla noktaya uçuş yapılan İstanbul’u küresel havacılık pazarının en önemli merkezlerinden biri haline getirecek Yeni Havalimanı, kentin kuzeyinde 76,5 milyon metrekarelik bir alana inşa ediliyor. İstanbul Yeni Havalimanı, 100 yakın havayolu şirketine ev sahipliği yapıp, 300’den fazla noktaya ulaşım imkanı sunacak.

Dünyanın tek çatı altındaki en büyük havalimanı terminali olan İstanbul Yeni Havalimanı, ilk fazda 90 Milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Birbirinden bağımsız operasyon gerçekleştirilebilen 3750 metre ve 4100 metre uzunluğundaki iki adet paralel pisti, kargo şehri, bakım tesisleri, hangarları, genel havacılık ve diğer destek yapılarıyla birlikte 29 Ekim 2018 tarihinde açılacak.

1 Adet iç hat, 4 adet dış hat olmak üzere 5 adet iskele bloğu bulunan terminal binasında, 77 adet yolcu biniş kapısı, 143 adet yolcu köprüsü ile birlikte A380 tipi süper jumbo uçaklar da dâhil olmak üzere tüm uçak tiplerine hizmet verilecektir. Terminal binasına aynı anda 114 adet dar gövde uçak yanaşabilmektedir. Terminal binasından ayrı olarak, 1,4 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu kargo şehrinde 29 adet, “Bakım – Onarım” alanlarında ise 25’i geniş gövde 1’i dar gövde olmak üzere uçak park pozisyonu bulunmaktadır. Zorlu kış koşullarında uçaklara hizmet verebilmek için, 28 adet de-icing park pozisyonu bulunmaktadır. Terminal ve destek üniteleri dışında 33 adet mars tipi olmak üzere toplamda 97 adet açık park sahası bulunmaktadır.

Kargo ve Lojistik Merkezi

Ülkemizin bulunduğu stratejik konuma bağlı olarak yerli – yabancı şirketlerin sürekli olarak büyüyen yatırımları ile İstanbul Yeni Havalimanı Dünya üzerindeki büyük kargo HUB noktalarından biri haline gelmeyi hedeflemektedir. İstanbul Yeni Havalimanı projesi, hava kargo taşımacılığının önem kazanmasında ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Kargo/Lojistik Merkezi; projenin ilk fazı için 1,4 milyon metrekarelik bir alana kurulacak olup, ilerleyen fazlarda inşa edilecek 200.000 metrekarelik ilave bölgesi ile 1,6 milyon metrekarelik büyüklüğe ulaşacaktır.  Bu hedefler doğrultusunda ilk adım olarak 4 Mart 2015 tarihinde DHL ile ekspres kargo operasyonlarının yürütüleceği 20 bin metrekarelik bir alan için ön protokol imzalanmıştır. Ayrıca kargo, lojistik ve geçici depolama alanlarında hizmet veren yerli ve yabancı pek çok önemli şirket de bu projenin içerisinde yer alacaktır. Kargo/Lojistik Merkezi ilk fazında yıllık 2,5 milyon hava kargo tonaj kapasitesi ile hizmet verecek olup, ikinci ve üçüncü fazlar ile bu kapasite yıllık 5,5 milyon tona kadar çıkartılabilecek şekilde planlanmıştır.

Aynı anda 30’un üzerinde geniş gövdeli kargo uçağının yanaşabileceği bu merkez için park pozisyonları antrepoların önlerinde konumlanmakta olup, bu noktalardan yolcu terminalleri ve uzak park alanlarına, pist ve taksi yollarının altından geçecek hava tarafı servis tünellerini kullanarak, kusursuz ve uçak trafiğinden etkilenmeyecek bir operasyon alt yapısı düşünülmüştür.

İstanbul Yeni Havalimanı içerisinde kurulacak Kargo Şehri’nde antrepo, acente binaları, gümrük ofisleri ve tüm kargo/lojistik operasyonları bir arada yer alacaktır. Kargo şehri içerisinde çalışacak tüm firmaların personellerine ve ayrıca iş amaçlı bu bölgeyi kullanacak kişilerin işlerini kolaylaştırmaya yönelik bankacılık hizmetleri, kafe ve restoranlar, kuru temizleme, kuaför, PTT, ibadet alanları, veteriner, sağlık merkezi, test laboratuvarları gibi hizmet noktaları bulunacaktır. Sirkülasyonun yoğun olduğu tüm destek alanları için planlanmış 456 bin metrekarelik toplam kullanım alanında 18 bin büyük ve küçük aracın park edebileceği otoparklar planlanmıştır. Ayrıca yoğun saatlerde yolcu ve çalışanların kargo şehrine trafiksiz bir şekilde ulaşması adına alternatif bir giriş yolu planlanmıştır.

Uçak Bakım Hangarları Bölgesi

İstanbul Yeni Havalimanı projesinin ilk aşamasında devreye girecek Bakım-Onarım Merkezi ise, iki paralel pist arasındaki bölgede yer alacak 700.000 metrekarelik bir alan üzerinde kurulacaktır. Ülkemizin gelişen iş kollarından biri hâline gelen Uçak Bakım ve Onarım sektörü İstanbul Yeni Havalimanı ile birlikte Dünya da bu alanda liderliğe ulaşabilecek imkânlara sahip olacaktır.

Perakende ve Duty Free

Dünyanın en büyük havalimanında,  seçkin markalar ve modern perakende konseptiyle harmanlanan benzersiz bir alışveriş deneyimi yolculuk öncesi ve sonrasında İstanbul Yeni Havalimanı’nda yaşanacak.

Dünya’nın en büyük Duty Free işletmecisi Heinemann ile Unifree ortaklığı 55,000 metrekarelik alanda dünyaca ünlü markaları ve mağazaları 90 milyon ziyaretçi ile buluşturacak.

 

Bir Cevap Yazın