Rudder

Nedir?

İstikamet dümeni, dikey stabilizerin arka kenarına monte edilmiş,uçağın yatay eksen üzerinde sağa ve sola hareket etmesini sağlayan kontrol yüzeyidir.Uçağın dönüşünün doğru bir şekilde yapılabilmesi için istikamet dümeni ve kanatçıkların birlikte kullanılması gerekebilir. İstikamet dümenini kokpitte bulunan pedallara ayaklarınızla basarak kontrol edebilirsiniz.Sol pedala bastığınızda, istikamet dümeni sola hareket edecektir ve uçak yatay eksende sola doğru dönecektir.Sağ pedala bastığınızda ise,istikamet dümeni sağa hareket edecek ve uçak yatay eksende sağa dönecektir.

Uçağın dikey eksen üzerinde sağa ya da sola doğru döndürülmesini yani burnun sağa ya da sola döndürülmesine sapma (yaw) denir.

Aileron, Roll hareketini, Elevator, Pitch hareketini, Rudder da Yaw hareketini yapar.

Bunun için kuyruktaki hareketli dik kısım kullanılır. Buna istikamet dümeni (rudder) denir.

Kokpitte pedallara basılarak hareket ettirilir. Sol pedala basılmış ise ve rudder sola döner. Hava akımı sola doğru çıkan rudder üzerinde kuvvet oluşturur ve uçağın burnunun sola doğru dönmesini sağlar.

Yazar: Edt. Nigar K.

Edt. Nigar K.
⭐ 🅴🅳🅸🆃🅾🆁 𝑭𝒍𝒊𝒈𝒉𝒕 𝑨𝒕𝒕𝒆𝒏𝒅𝒂𝒏𝒕 𝑵𝒈𝒓 ✉️ 𝒎𝒂𝒊𝒍: ucaklarorg@gmail.com ✉️ 𝒊𝒏𝒔𝒕𝒂𝒈𝒓𝒂𝒎: @ucaklarorg ✉️ 𝒕𝒘𝒊𝒕𝒕𝒆𝒓: @ucaklarorg ✈️ ucaklar.org 🦩 travelmaps.org
0 0 oy
Yazıyı Beğendiniz mi?
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Angelica

I wish you could adjust the duration of the light when activated, too short.