Rudder

İçindekiler

Rudder Ne İşe Yarar?

Rudder uçağın kuyruğundaki hareketli dik kısımdır. Uçağın burnunun sola ya sağa dönmesini sağlar. Bu hareketin adı sapma (yaw) hareketidir. Kokpitte rudder pedalları aracılığı ile kontrol edilir. Sağ pedal uçağın burnunun sağa, sol pedal ise sola dönüşünü sağlar.

Rudder Nedir?

İstikamet dümeni, dikey stabilizerin arka kenarına monte edilmiş,uçağın yatay eksen üzerinde sağa ve sola hareket etmesini sağlayan kontrol yüzeyidir.Uçağın dönüşünün doğru bir şekilde yapılabilmesi için istikamet dümeni ve kanatçıkların birlikte kullanılması gerekebilir. İstikamet dümenini kokpitte bulunan pedallara ayaklarınızla basarak kontrol edebilirsiniz.Sol pedala bastığınızda, istikamet dümeni sola hareket edecektir ve uçak yatay eksende sola doğru dönecektir.Sağ pedala bastığınızda ise,istikamet dümeni sağa hareket edecek ve uçak yatay eksende sağa dönecektir.

Uçağın dikey eksen üzerinde sağa ya da sola doğru döndürülmesini yani burnun sağa ya da sola döndürülmesine sapma (yaw) denir.

Aileron, Roll hareketini, Elevator, Pitch hareketini, Rudder da Yaw hareketini yapar.

Bunun için kuyruktaki hareketli dik kısım kullanılır. Buna istikamet dümeni (rudder) denir.

Kokpitte pedallara basılarak hareket ettirilir. Sol pedala basılmış ise ve rudder sola döner. Hava akımı sola doğru çıkan rudder üzerinde kuvvet oluşturur ve uçağın burnunun sola doğru dönmesini sağlar.

Yazar: Edt. Nigar K.

Edt. Nigar K.

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟 𝐹𝑙𝑖𝑔ℎ𝑡 𝐴𝑡𝑡𝑒𝑛𝑑𝑎𝑛𝑡

mail: ucaklarorg@gmail.com
instagram: @ucaklarorg
twitter: @ucaklarorg

1 thought on “Rudder

    Angelica

    (20 Eylül 2020 - 16:28)

    I wish you could adjust the duration of the light when activated, too short.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.