Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

ANKA-3 İlk Kez Görüntülendi

0 57.385

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) geliştirdiği -3 MİUS'un ilk kez fotoğrafını paylaştı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-3 Muharip İnsansız Uçak Sistemi'nin görüntüsü ilk kez paylaşıldı.

ANKA 3 MİUS'un 2023'ün ilk yarısında uçuşunu gerçekleştirmesi hedefleniyor.

ANKA İHA platformu üzerinde geliştirilen 'nın saatte yaklaşık 800 km hıza ve takriben 7 tona varan kalkış ağırlığına sahip olması bekleniliyor.

İHA'nın radarda görünmeyen kuyruksuz tasarımıyla keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerini yerine getirecek. Havadan karaya kullanılan birçok farklı mühimmat ile taarruz yapabilecek ve hava-hava mühimmatları ile de havadaki düşman araçları düşürme kapasitesine sahip olacak.


ANKA-3'ün Özellikleri

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen delta kanatlı, jet motorlu, Muharip İnsansız ANKA-3 (MİUS)'un görüntüleri paylaşıldı.

İlk kez 18 Mart 2023 tarihinde hangardan çıkartılması beklenen ANKA-3'ün 2023 Nisan gibi motor çalıştırarak taksiye başlaması ve yıl ortasında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yaklaşık 0.7 mach (800 km/s) hıza ve 7 tona varan kalkış ağırlığına, kanat altı silah istasyonlarıyla yüksek yük taşıma kapasitesine sahip olan ANKA-3, Türkiye'nin yeni nesil insansız hava araçlarında geldiği yeri göstermesi açısından oldukça önemli bir yere sahip olacak.

ANKA-3 ile keşif, gözetleme ve istihbarat toplanması, milli mühimmatlarla havadan karaya taarruz, hava-hava mühimmatları ile de düşman helikopter, uçak ve İHA'larını avlaması, düşük radar iziyle (stealth ucav) düşman radar ve hava savunma sistemlerinin etkisiz hale getirilmesi görevlerinde yer alabilecektir.

'un görev tanımlarında hava-yer, SEAD-DEAD (Hava Savunnma Sistemlerinin Bastırılması-Yok Edilmesi), İGK (İstihbarat-Keşif-Gözlem) ve Elektronik Harp gibi görevler yer alıyor. ANKA-3'e ilişkin görsellerde iç silah istasyonlarının yanında muadillerinden farklı olarak dış silah istasyonları da opsiyon olarak yer alıyor. Dış silah istasyonlarında TEBER-82 ve TEBER-81 güdüm kitli genel maksat bombaları göze çarpmakta. 7 ton sınıfında olacak ANKA-3'te ilk etapta AI-322 veya muadili bir turbofan motorun kullanılacağı değerlendirilebilir.

Yüksek yük taşıma kapasitesi ve kuyruksuz yapının sağladığı düşük radar izi gibi detaylar göz önüne alındığında ANKA-3 MİUS'un KIZILELMA'nın yanında yer alacak hava-yer odaklı bir derin taarruz platformu olacağı değerlendirilebilir. Dikkat çeken bir diğer husus ise ANKA-3'ün sınıfını belirtmek maksadıyla MİUS ibaresinin yer almasıdır. Bu açıdan MİUS, SİHA ve TİHA gibi Türkçe sınıflandırmaların devamı olarak da ele alınabilir.

ANKA-3 MİUS Özellikleri

  • Jet Motorlu
  • 7 ton Ağırlığında
  • 0.7 Mach (800 km/s) Hızında
  • Düşük Radar İzine Sahip
  • Hava-Yer, Hava Hava Görevleri İcra Edebilme

Anka

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin