Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Charter Uçuş Nedir?

Exclusive Royalty Free Image Nashville Stock Photographer Dieter Spears Inhaus Creative for Istockphoto.com
0 201

Charter uçuşlar ise genellikle belirli bir grup için yapılan, sürekliliği olmayan ihtiyaca göre yapılan seferlerdir. Genellikle tur şirketleri turist taşımak için kullanır. Bayram öncesi gibi yoğun zamanlarda havayolu firmalarının koyduğu ek seferler de Charter olarak geçer.

Charter Nedir?

Charter uçuş seyahat acentesinin uçağı kiralayarak sefer yapması anlamına gelir. Genelde seferler tarifeli uçuşlara göre daha ucuz olduğu için ucuz uçak anlamına da gelir. Charter demek aslında özel sefer demektir. Seyahat acenteleri özellikle tatil döneminin yoğun olduğu zamanlarda uçak kiralayarak charter seferi oluşturabilir. Bu uçuşlar 1 aydan fazla sürmez ve 2 uçuş noktasından başka yere de yapılmaz. Genelde tarifeli seferlerin yoğun olduğu dönemlerde tercih edilir.

Charter Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Charter uçak bileti almak için havayolu şirketlerine başvurmanız mümkün değildir. Tarifeli ile charter uçuşlar arasındaki en büyük fark da burada ortaya çıkar. Havayolu şirketleri tarifeli uçak seferleri oluşturur ve bu seferlerin saatleri, kalkış-iniş günlerini net olarak yolculara sunar. Charter uçuşlar bu gibi bir netliğe sahip değildir. Ayrıca charter uçak bileti almak için de havayolu şirketleri üzerinden işlem yapılması mümkün olmamaktadır.

Charter uçuşlar, seyahat acenteleri tarafından özellikle seyahat yoğunluğu olduğu dönemlerde uçak kiralama yolu ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle charter uçak bileti almak için de yine aynı kanal olan seyahat acentelerine başvurmak gerekir. Charter uçuş takibi yapmak için seyahat acentelerini birer birer takip etmek bir hayli zor karşılanabilir. Hatta mümkün olan bir işlem değildir.

Charter Uçak Bileti Neden Daha Ucuzdur?

Charter uçak biletinin tarifeli uçaklara göre daha ucuz olmasının birden fazla nedeni mevcuttur. Birçok yolcu özellikle seyahat yoğunluğu olan dönemlerde tarifeli uçaklarda koltuk bulamazken charter uçuşlarda tarifeli uçuşlardan daha ucuz bilet bulunabilmesini garip karşılar. Bu nedenle charter uçak bileti sorgulama işlemi yapılırken insanların içinde bazı şüpheler oluşabilir. Aslında charter uçak bileti birçok yönden avantajlı olan bir uçuş biletidir.

Charter uçuşların tarifeli uçuşlara göre daha ucuz olmasının asıl nedeni ise seyahat acenteleri tarafından planlanıyor olmasından geçer. Tarifeli uçuşlar, havayolu firmaları tarafından düzenli olarak gerçekleştirilir. Yolcu yoğunluğu olsa da olmasa da tarifeli uçuşların yapıldığı da bilinen bir gerçektir. Ancak charter uçuşlar tarifeli uçuşlar gibi sürekli yapılmaz. Belli bir süresi, tarihi ya da dönemi bulunmaz. Seyahat yoğunluğunun fazla olduğu dönemlerde insanlar tarafından uçak bileti bulunamaması nedeni ile bir alternatif olarak tercih edilir. Bu nedenle charter uçak bileti daha ucuza bulunabilir.

Seyahat acentelerinin kazanç politikaları ile havayolu şirketlerinin kazanç politikaları da birbirinden farklı olabildiği için fiyat farklılıkları meydana gelebilir. Çoğu zaman charter uçuşlar tarifeli uçuşlara oranla daha uygun fiyatlı olmaktadır. Bununla birlikte bazı dönemlerde charter uçuşlar için de pahalı ibaresi kullanılabilir. Ancak genel itibari ile tarifeli uçak fiyatları charter uçak fiyatlarından daha pahalı olduğu için insanlar tarafından sıkça aranan hususlardan biri de “charter uçuş sorgulama” ibaresi olmakta.

Charter uçuşlar sayesinde sefer yoğunluğunun ve uçak bileti bulma zorluğunun yaşandığı dönemlerde hızlı ve güvenilir seyahat etmek olanaklı hale gelmektedir. Ancak tarifeli uçuşlar ile charter uçuşlar arasında da birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Bütçe dostu fiyatlar ile uçuş yapmanın yanı sıra charter uçuşları tarifeli uçuşlardan ayıran başka hususlar da bulunuyor.

Charter Uçuşlar ile Tarifeli Uçuşlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Charter uçuşlar ile tarifeli uçuşlar arasındaki bazı farklar yolcuların charter uçak bileti almadan önce bilmesi gereken hususlardır. Söz konusu ulaşım olduğunda herkesin öncelikleri farklı olabilir. Kimileri için hızlı ulaşım önem taşırken kimileri için de uçuş saati bir hayli önemlidir. Bunun yanı sıra uçuş saati ya da uçuş süresi yerine uçuş fiyatlarını öncelik olarak inceleyen yolcular da bulunur. Her talebin birbirinden farklı nitelikler arz edebiliyor olması beraberinde yolcuların her iki uçuş için de var olan her türlü durumu bilerek tercih yapmasını zorunlu kılıyor.

Charter uçuşlar tarifeli uçuşlar gibi belli dönem ve saat aralığında çalışan seferler değildir. Her iki uçuş arasındaki en temel farklılık hizmet veren kanallardır. Charter uçuşlar seyahat acenteleri tarafından düzenlenir ve gerçekleştirilir. Tarifeli uçuşlar ise havayolu şirketleri tarafından belirlenen ve gerçekleştirilen seferlerdir.

Charter uçuşlar tarifeli uçuşlar gibi net bir kalkış saatine ve planına sahip değildir. Tarifeli uçuşlar havayolu şirketleri tarafından haftalar önce ayarlanabilir ve duyurulabilir. Charter uçuşlar için bu mümkün değildir. Charter uçuşları daha iyi ifade etmek için bir benzetme yapmak gerekirse hava dolmuşu tabirini kullanmak mümkün. Havayolu ulaşımının farklı bir kanalı olan charter uçuşlar yolcu sayısına bağlı olarak değişen seferlere sahiptir.

Bununla birlikte uçakların kalkış saati her zaman kesin olmayabilir. Kesinlik olmamasının en temel nedeni uçuş saatleri üzerinde seyahat acentelerinin zamanı değiştirme yetkisinin bulunuyor olmasıdır. Charter uçuşlar hakkında merak edilen bir başka husus da uçuşların iptal olma ihtimalidir. Bu konuda seyahat acenteleri oldukça dikkatli davranmaktadır. Genellikle böyle sorunların yaşanma ihtimali tarifeli uçaklarda aynı sorunun yaşanma ihtimali ile benzerdir. Bu nedenle charter uçuş iptal olur mu? Gibi bir endişe içerisine girmeye gerek yoktur.

Charter uçuşlar çoğu zaman tarifeli uçuşlara göre daha uygun fiyatlı olmaktadır. Bu da uçuşların tercih edilmesini sağlayan ana faktörlerden biri olarak değerlendiriyor. Charter uçuşların daha uygun fiyatlı ve bütçe dostu olmasının nedeni ise seyahat acenteleri tarafından düzenleniyor olmalarından geçiyor. Havayolu şirketlerinin yaptıkları işlerde uyguladıkları kazanç politikaları ile seyahat acentelerinin uyguladıkları kazanç politikaları birbirinden farklı olabildiği için charter uçuşlar çoğu zaman daha bütçe dostu fiyatlar ile yolcular için olanaklı bulunur. Bununla birlikte charter uçuşlar birçok farklı nedenle tercih edilebilir. Yurtdışına ulaşımda çok fazla tercih edilen charter uçuşlarda dikkat edilmesi gereken ve yolcuların uçuş öncesinde bilgi sahibi olması gereken bazı hususlar da bulunmaktadır.

Charter Uçuşlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Charter uçuşlar bütçe dostu olması ve seyahat yoğunluğu olan dönemlerde yolculuk imkânı tanıması gibi nedenler ile yolcular tarafından sürekli tercih edilmektedir. Bununla birlikte charter uçuş gerçekleştirmeden önce her yolcunun bilmesi ve göz önünde bulundurması gereken bazı faktörler de bulunuyor. Charter uçuşlarda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri uçuş saatinde değişiklik yapma hakkının seyahat acentesine ait olmasıdır.

Bu nedenle charter uçuş bileti aldıktan sonra düzenli aralıklar ile charter uçuş saatinizi kontrol etmeniz önerilmektedir. Charter uçaklar boş seyahat yapmazlar. Bu durum seyahat acentelerinin uçak kiralama ve yolculuk söz konusu olduğunda zarar etmelerine neden olacağı için tercih edilmez. Uçakların doluluk durumu gibi faktörler de seyahat acenteleri tarafından charter uçuş saati üzerinde değişiklik yapma hakkının kullanılmasına neden olabilir. Bu gibi faktörler uçuş saati üzerinde etkili olabileceği için yetişmeniz gereken bir toplantınız ya da belli bir saatte varış noktasında olmanız gerekiyorsa acil uçuşlarda charter uçuş yapmanın risklerini biletinizi satın alırken almanız gerekir.

Saatleri Değişebilir

Charter sefer için klasik uçak bileti gibi havayolu firmasından bilet satın alamazsınız. Genelde daha ucuz olsa da, özellikle yoğun dönemler için düzenlenmişse en az tarifeli seferler kadar ya da daha pahalı da olabilir. Örneğin Beşiktaş'ın ya da bir başka takımın, Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağı maç için karşılaşmanın oynanacağı şehre özel turlar düzenlenir. Ve genelde maç turları charter uçuşlarıyla yapılır. Çünkü o gün İstanbul'dan çok sayıda uçak kalkar ve tarifeli seferler tek başına yetmez. Böyle durumda ise charter seferi daha pahalıya çıkabilir.

Yurtdışında Daha Çok Kullanılıyor

Yurtdışına yönelik turlarda da çok sık rastlayabilirsiniz. İtalya, İspanya, Fransa gibi yoğun tur düzenlenen ülkeler için birkaç seyahat acentesi de birleşik charter seferi yapabilirler. Charter uçuş satın aldıysanız dikkat edeceğiniz en önemli nokta seferden bir iki gün önce uçak saatini kontrol etmektir. Çünkü charter seferlerinde tur şirketinin uçak saatini değiştirme yetkisi bulunur.

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin