Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Dünyanın En Pahalı Uçakları

turboramjet-Lockheed-SR-71-Blackbird
0 870.572

1. B-2 Spirit Stealth Bomber – 737 milyon dolar

B-2 Spirit Stealth Bomber, şimdiye kadar yapılmış olan en pahalı uçak unvanını elinde bulunduruyor. Northrop tarafından üretilmiştir.

Özel tasarımlı gövde yapısıyla B-2 radara yakalanmadan hedefe ulaşabilir. Yüksek teknoloji ürünü bomba ve füzelerini gövdesinde taşır. Motorları kanatlarında yer alır. Kızılötesi izleme sistemleri tarafından algılanmasını önlemek için kullanılan fan, kanatları soğutarak radardan gizlenmesini sağlar. B-2 saatte 1,010 km hıza ulaşabilmektedir.

2. Air Force One  – 660 milyon dolar

Air Force One ABD başkanı’nın içinde bulunduğu, hava kuvvetlerine ait hava aracının kodudur. Mavi-beyaz renkte olur ve aslında Boeing 747 modelidir. Başkanlık uçağı, Amerikan gücünün sembolü sayılır. 1200 m² alana sahip olan uçak, üç katlıdır. Tıbbi acil müdahale gerekirse uçakta uzman doktorlar ve hatta ameliyathane bulunur. Uçak meteorlardan, depremden ve nükleer savaştan kurtulacak özelliklerle donatılmıştır. 10 bin metre yüksekteyken bile havada yakıt ikmali yapabilir.

85 telefon, 400 m elektronik kablolama, 19 televizyon, bir dizi bilgisayar bağlantısı, faks makinesi ve iki yönlü telsiz ile gelişmiş iletişim teknolojisine sahiptir. 100 kişiye yetecek olanaklara sahip, iyi donanımlı iki mutfağı vardır. Uçakta 100 yolcu ve 26 mürettebat kalabilir. Ancak Başkan Donald Tramp’ın tasarruf etmek için bu uçaktan kurtulmak istediği bilinmektedir.

Uçak meteor çarpması ve nükleer savaştan sağ çıkabilecek şekilde tasarlanmıştır. Saldırıya uğraması halinde ısı güdümlü füzelere karşı işaret fişeği atabiliyor ve ayrıca radar karıştırma teknolojisine sahip.

3. Airbus A380 Superjumbo Jet – 500 milyon dolar

Dünyanın en pahalı özel jeti. Lüks uçakta; iki araba garajı, birden fazla yatak odası, banyolu bir oda ve “sağlıklı yaşam alanı” gibi olanaklar mevcut. Airbus A380 çift katlı, geniş gövdeli ve dört  motora sahiptir.

Suudi Prens’in kullandığı uçakta her zaman kıbleye bakacak şekilde dönebilen bir mescit bulunuyor. Uçakta ayrıca atları, develeri ve arabaları için depolama bölmeleri de bulunuyor.

4. Airbus A340-300 – 500 milyon dolar

Özelleştirilmiş olarak Airbus A340-300, Rusya’nın zengin işadamlarından Alisher Usmanov’a aittir.

295 yolcu kapasitesine sahiptir. Tek bir uçuşta 13.700 km yol kat edebilir. Mart 1993’te Air France ve Lufthansa tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Aslında bu uçağın en büyük alıcısı 30 uçaktan oluşan bir filoya sahip olan Lufthansa’dır. Seyir hızı 871 km / saat maksimum hızı ise 914 km / saattir.

5. F-22 Raptor – 350 milyon dolar

5’inci nesil savaş uçağı kategorisinde yer alan F-22 Raptor, dünyanın en iyi ve en pahalı muharebe uçağı olarak kabul edilir.

6. C-17A Globemaster III – 328 milyon dolar

C-17A, stratejik ve taktik hava ikmal görevleri, asker ve kargo taşıma işlemleri, tıbbi tahliye ve paraşütle atlama aktiviteleri için kullanılıyor.

7. P-8A Poseidon – 290 milyon dolar

Boeing tarafından ABD Donanması için geliştirildi. P-8A Poseidon, gezegendeki en iyi savunma uçaklarından biri olarak; anti-denizaltı savaş, anti-yüzey savaş ve yasak nakliye ile iletişim halindedir.

Uçak, su bombası, SLAM-ER füzeleri, Harpoon anti-gemi füzeleri gibi mühimmatları taşıyor.

8. Boeing 747-430 – 233 milyon dolar

Orijinal uçak yaklaşık 100 milyon dolar değerinde. Fakat uçağın sahibi olan Brunei Sultanı, uçağın bazı bölümlerinde altın kullandığı için uçağın yapılışına, 130 milyon dolar daha harcadı.

9. E-2D ADVANCED HAWKEYE – 232 milyon dolar

Sıra dışı bir görünüme sahip olan bu askeri uçak, Grumman Aircraft Company tarafından geliştirildi.

ABD donanmasına ait bu uçak, tüm hava şartlarına dirençli olarak üretildi. Bu uçak erken uyarı (AEW) sistemi, ciddi gelişmiş APY-9 radar sistemi, gelişmiş bir radyo paketi, entegre uydu haberleşme yeteneği, turbo prop motorları, ve gelişmiş elektronik taraması gibi özelliklere sahip.

10. BOEING 747-400 – 220 milyon dolar

Boeing 747-400’ün özelleştirilmiş versiyonu, Suudi Arabistan Prensi El-Velid bin Talal’a aittir.

Prens, 2003 yılında uçağı satın aldıktan sonra iki lüks yatak odası, 14 kişilik yemek masası, hatta uçağın ortasına bir de taht ekletti. Yapılan taht yüzde 100 altından yapılmıştır

11. BOEING 747-8 VIP – 153 milyon dolar

Boeing 747-8 VIP “Dreamliner” olarak da adlandırılan uçak Hong Konglu milyarder Joseph Lau’ya ait. Bu uçak Lau, daha konforlu yolculuk yapabilsin diye son teknoloji ve tasarımlarla imal edildi.

Hong Konglu işadamı, uçağa fazladan abartılı eklemeler yaptığı için uçakta az koltuk bulunuyor. Uçağın orijinalinde ise 467 yolcu koltuğu bulunuyor. Saatte 1.038 (645 miles) km hıza çıkabilir ve 14.805 km (9.200 mil) aralıksız uçabilir.

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin