Eurocontrol

 • Kuruluş: 1960
 • Merkez: Brüksel

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (); öncelikli amacı Avrupa hava trafik yönetimini geliştirmek olan uluslararası bir örgüttür. Merkezi Brüksel’de bulunan örgütün 39 üyesi bulunmaktadır.

amacını Avrupa bölgesinde güvenli, verimli ve çevre dostu hava trafik operasyonlarını sağlayabilmek için üye devletleri desteklemek olarak tanımlar.  devletler, seyrüsefer hizmet sağlayıcıları, sivil ve askerî kullanıcılar, havaalanları, havacılık endüstrisi, profesyonel örgütler ve diğer ilgili Avrupa kuruluşlar ile iş birliği içinde; kısa, orta ve uzun dönem Avrupa hava trafiği stratejileri planlamakta, geliştirmekte ve koordine etmektedir. Ana aktiviteleri seyrüsefer hizmet operasyonları, stratejik ve taktiksel yönetim, hava kontrolör eğitimi, hava sahalarının bölgesel denetimi, yeni ve güvenli teknoloji ve prosedürlerin geliştirilmesi ve de hava seyrüsefer ücretlerinin toplanmasıdır.

Üye ülkeler

Üye oluş sırasına göre AB üyesi üyeleri;

Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Fransa, Almanya, İngiltere, İrlanda, Portekiz, Yunanistan, Malta, Kıbrıs, Macaristan, Avusturya, Danimarka, Slovenya, İsveç, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Bulgaristan, Hırvatistan, Slovakya, İspanya, Finlandiya, Polonya, Litvanya

Üye oluş sırasına göre AB üyesi olmayan üyeleri;

Türkiye, İsviçre ve Norveç

Yazar: Edt. Nihan Z.

Edt. Nihan Z.

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟 𝐴𝑖𝑟𝑐𝑟𝑎𝑓𝑡 𝐸𝑛𝑔𝑖𝑛𝑒𝑒𝑟

mail: ucaklarorg@gmail.com
instagram: @ucaklarorg
twitter: @ucaklarorg

1 thought on “Eurocontrol

  fleck 5600sxt for sale

  (4 Nisan 2020 - 14:04)

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.