Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri
3 38

 (/ˈmeɪˌdeɪ/), bir tehlike sinyali yayınlanırken sözlü veya yazılı olarak kullanılan sözcük. Denizdeki veya havadaki bir taşıtın ve onun içindeki kişilerin, yangın, patlama, çatışma, su alma, denge kaybı, karaya oturma, yere çakılma gibi olaylara ve bunların sonuçlarına maruz kalması veya bu olaylarla karşılaşma olasılığı durumlarında yapılan yardım çağrısına Mayday kelimesi ile başlanır.

Mayday taşımacılıktaki en önemli çağrı başlangıcıdır. Mayday'den sonraki ikinci derecede önemli çağrı mesajı ise Pan-pan'dır.

Etimoloji

1920'lerde Fransızca “venez m'aider” (okunuşu “vöne mede” anlamı bana yardım etmeye gelin) ya da “m'aidez s'il vous plait” (okunuşu “mede sil vu ple” anlamı bana yardım edin lütfen) cümlelerinden ses olarak ortak kısmı, kısaca ve sadece “m'aider” sözünün ses olarak benzeri ve İngilizcede başka bir anlamı olduğu için kolay hatırlanabilen “may day” (okunuşu “mey dey” anlamı mayıs günü) şeklinde, dillerden bağımsız haberleşme kodu olarak kullanılan, uluslararası gemicilik terimleri arasına girmiştir.

Havacılıkta

Havacılıkta bulunulan radyo istasyonunda veya uluslararası acil durum frekansı 121.5 mhz'de yapılır. Yer üniteleri ile temasa geçilemediyse diğer hava araçlarından mayday mesajını iletmeleri (relay) talep edilmelidir. Bir uçak mayday çağrısı yaptığında aynı frekanstaki tüm şahıslar mutlak sessizlik sağlamalıdır.

Mayday çağrısı gerektiren durumlar

Uçuş emniyeti ve telsiz disiplini açısından doğru acil durum çağrısını yapmak çok önemlidir. Havacılıkta mayday çağrısı gerektiren durumlara örnek olarak şunlar verilebilir:

 • Tek pilotlu bir uçakta pilotun uçamaz hâle gelmesi (Yolcu rahatsızlıkları -ciddîler dahil- pan-pan çağrısı gerektirir.)
 • Motor durması, yangın veya yapısal hasar (Sarsıntılı motor pan-pan gerektirir.)
 • Tamamen kaybolmak veya çok az yakıtın kalması (Konumundan emin olmamak pan-pan gerektirir.)
 • koşullarının (bulut, görüş vs.) pilotun uçamayacağı seviyeye düşmesi (Kademeli gerileme pan-pan gerektirir.)
 • Gece uçuşuna müsaade edilmeyen bir uçuşta (pilot veya uçak kısıtlaması nedeniyle) karanlık çökmesi
Mayday çağrısı formatı

Bir mayday çağrısı -zaman elverdiğince- şu sırada yapılmalıdır:

 • Mayday Mayday Mayday
 • Aranılan istasyon (zaman ve şartlar müsaitse)
 • Uçak çağrı adı
 • Uçak tipi
 • Acil durumun türü
 • Sorumlu pilotun niyeti
 • O andaki veya bilinen son konum, irtifâ/seviye, baş (istikâmet)
 • ı ve derecelendirmeleri (ICAO gereksinimi değildir ancak tavsiye edilir.)
 • Diğer yararlı bilgiler: remaining endurance (havada kalış süresi), uçaktaki kişi sayısı (POB), uçak rengi ve işaretleri, uçaktaki hayatta kalma araç-gereçleri
wikipedia
Abone ol
Bildir
guest

3 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
vurtilopmer
Ziyaretçi
vurtilopmer
3 yıl önce

I simply could not go away your site prior to suggesting that I actually enjoyed the usual information a person provide on your guests? Is going to be back frequently in order to check up on new posts.

fleck 5600 water softener parts
Ziyaretçi
fleck 5600 water softener parts
3 yıl önce

I got this web page from my buddy who shared with me about this web site
and now this time I am browsing this web site and
reading very informative articles or reviews here.

vurtilopmer
Ziyaretçi
vurtilopmer
3 yıl önce

I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post…