Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

MİUS Bayraktar Kızılelma

1 10.658

MİUS Kızılelma Üretim Hattında

Baykar Teknoloji Lideri (CTO) Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından MİUS İnsansız Savaş Uçağı'na ait son görüntüyü paylaştı. Bayraktar, “Üretim hattına 3 buçuk yıl sonra daha büyük ve daha çevik bir balık girdi” dedi. Selçuk Bayraktar İnsansız Savaş Uçağı MİUS'un ürettim hattına girdiğini ve adının Bayraktar KIZILELMA olduğunu duyurdu.

TCG ANADOLU ve MİUS Entegrasyonu

Türkiye'nin inşa ettiği ve testlerini gerçekleştirdiği TCG ANADOLU gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olacak olan Bayraktar KIZILELMA bu sayede denizaşırı görevlerde önemli rol üstlenecek. Bu kabiliyetiyle Mavi Vatan'ın korunmasında da aktif görev alacak.

Düşük Radar Görünürlüğü

İnsanlı savaş ının tasarım süreçlerinde en kritik hususlardan biri olarak değerlendirilen düşük radar kesitine sahip olma özelliği Bayraktar KIZILELMA'nın tasarımında da öncelikli olarak dikkate alındı. Düşük radar izi sayesinde en zorlu görevleri başarıyla gerçekleştirecek olan Bayraktar KIZILELMA'nın 6 ton kalkış ağırlığına sahip olması hedefleniyor. Türk mühendisleri tarafından milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak olan hava aracı planlanan 1500 kg faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak. 500 Nm görev yarıçapı ile 5 saat havada kalması hedeflenen Bayraktar KIZILELMA, entegre edilecek AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

İlk Uçuş 2023'te

Bayraktar AKINCI'yı geliştirerek Türkiye'yi taarruzi sınıfta insansız hava aracı geliştirebilen sayılı ülkeler arasına sokmayı başaran BAYKAR, Bayraktar KIZILELMA'nın ilk uçuş testini 2023 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bayraktar AKINCI TİHA'da 2018'de entegrasyon hattına girmiş ve bir yıl sonra 6 Aralık 2019'da ilk uçuşunu başarıyla tamamla. AKINCI ilk uçuşundan yaklaşık 1.5 yıl sonra 29 Ağustos 2021'de envantere girerek operasyonel göreve başladı. Selçuk Bayraktar'ın liderliğindeki Baykar ekibi tarafından Bayraktar KIZILELMA için de benzer bir proje süreci yürütülmesi hedefleniyor.

MİUS Nedir?

Bayraktar MİUS ya da Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS), Türk insansız hava aracı tasarım ve geliştirme çalışmaları devam eden, turbofan motorlu insansız savaş uçağıdır.

KIZILELMA Nedir?

Kızıl Elma Tarih Osmanlılar tarafından Roma ve Viyana şehirleri için kullanılan sembolik ad olarak tanımlanmış. Kızıl Elma‘nın diğer bir anlamı ise, yeryüzündeki bütün Türkleri birleştirip büyük bir imparatorluk kurmayı amaç olarak alan ülkü. Turan kelimesinin eş anlamlısı olarak yer alıyor.

MİUS Bayraktar Kızılelma Özellikleri

Firma tarafından paylaşılan verilere göre Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) 15 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; 40.000 ft (12.000 m) operasyonel irtifaya, 5,5 ton kalkış ağırlığına, 1,5 ton faydalı yüke, 1 ton mühimmat taşıma kapasitesine sahip olacak. İlk prototipler sübsonik (ses altı) hızda gidecekken sonraki prototiplerin süpersonik ( üstü) hıza çıkması bekleniyor.

MİUS'un farklı turbofan motorlar kullanan, A ve B olmak üzere iki farklı varyantı geliştirilecek.

Agresif manevralarla hava-hava muharebesi icra edebilecek olan BAYRAKTAR KIZILELMA (MİUS), düşük radar kesitiyle güvenlik güçleri için güç çarpanı olacak. Kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip olacak olan BAYRAKTAR KIZILELMA (MİUS), gövde içinde taşıyacağı mühimmatları ile belirlenen hedeflere taarruz gerçekleştirebilecek.

Temel Uçuş Performans Kriterleri

  • 500 Nm Görev Yarı Çapı
  • 35.000 Feet Operasyonel İrtifa
  • 5 Saat Havada Kalış Süresi
  • 6 Ton Maksimum Kalkış Ağırlığı
  • 0.6 Mach Seyir Hızı
  • 1500 Kilogram Faydalı Yük Kapasitesi

Gelişmiş Özellikler

  • Otomatik İniş ve Kalkış
  • Düşük Görünürlük
  • Yüksek Manevra Kabiliyeti
  • Görüş Hattı ve Görüş Hattı Ötesi Haberleşme
  • Kısa Pistli Uçak Gemilerinden Kalkış ve İniş Kabiliyeti
  • AESA Radar İle Yüksek Durumsal Farkındalık

Muharip İnsansız Uçak Sistemi'nin 2023 yılından önce ilk uçuşunu yapacağı Selçuk Bayraktar tarafından açıklanmış olsa da, bu tarih 2023 yılına ertelenmiştir. Selçuk Bayraktar MİUS'un en az 10 yıllık bir hayal olduğunu, Bayraktar Akıncı'nın geliştirilmesi ve uçurulmasıyla birlikte MİUS' un çok daha yakın bir platform olduğunu söylemiştir.

 

Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Maho
Ziyaretçi
Maho
1 yıl önce

Asıl amaç para kazanmak, yada ceza yazmak olamaz, sanırım. Vatandaşın iyiliğine birşeydir.