ucaklar.org - Havacılık Ansiklopedisi

Özel VFR

1 92

Özel VFR (SVFR veya Special VFR); IFR uçuş yetkisi bulunmayan bir pilotun, herhangi bir kontrol bölgesi (CTR) içerisinde, hava trafik kontrol (ATC) izniyle yaptığı uçuş.[2] Özel VFR en basit tanımıyla; alet uçuşu (IFR) yapmak için gerekli lisans ve derecelendirmelere sahip olmayan ve normal şartlar altında görerek (VFR) uçmak zorunda olan bir pilotun IFR gerektiren bazı hava sahalarında, IFR uçuş yapmaya müsait bir uçakta yaptığı, çeşitli yönlerden IFR'a benzetilmiş uçuş.

Özel VFR izni genellikle husûsî pilot lisansı (PPL) sahibi ın, D ve E sınıfı kontrollü hava sahalarındaki CTR'ler içinde kalan meydanlarda iniş ve kalkış yapabilmesi veya düşük statülü havayollarını katedebilmesi için verilir.

Şartlar

SVFR uçuşa sadece hava trafiği müsait olduğunda ve diğer IFR trafikleri olumsuz etkilemeyecekse izin verilir. SVFR kalkış yapabilmek için görüş en az 1500 m, bulut tavanı en az 600 ft olmak zorundadır. Uçuş görüşü en az 10 km olmalı ve uçuş esnasında bulut dışında olunmalıdır.

SVFR uçuş için uçuş planı doldurulması gerekmez. SVFR uçuşlarda pilotun 600 m çapındaki manialardan en az 1000 ft ayrım sağlaması gerekmez. Bununla birlikte bulut ve gerekli mania ayrımı ile görüşün yeterliliğin sağlamak tamamen pilotun sorumluluğundadır.

Giriş/çıkış koridorları tahsis edilmiş bazı CTR'lerde pilotlar bu koridorları -IMC şartlarda olsa dahi- tüm IFR usulleri uygulamadan ve -genellikle- ATC kleransı olmaksızın kullanabilirler.

Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
vurtilopmer
Ziyaretçi
vurtilopmer
3 yıl önce

Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.