Özel VFR

Özel VFR (SVFR veya Special VFR); IFR  yetkisi bulunmayan bir pilotun, herhangi bir kontrol bölgesi (CTR) içerisinde, hava trafik kontrol (ATC) izniyle yaptığı uçuş.[2] Özel VFR en basit tanımıyla; alet uçuşu (IFR) yapmak için gerekli lisans ve derecelendirmelere sahip olmayan ve normal şartlar altında görerek (VFR) uçmak zorunda olan bir pilotun IFR gerektiren bazı hava sahalarında, IFR yapmaya müsait bir uçakta yaptığı, çeşitli yönlerden IFR’a benzetilmiş uçuştur.

Özel VFR izni genellikle husûsî pilot lisansı (PPL) sahibi pilotların, D ve E sınıfı kontrollü hava sahalarındaki CTR’ler içinde kalan meydanlarda iniş ve kalkış yapabilmesi veya düşük statülü havayollarını katedebilmesi için verilir.

Şartlar

SVFR uçuşa sadece hava trafiği müsait olduğunda ve diğer IFR trafikleri olumsuz etkilemeyecekse izin verilir. SVFR kalkış yapabilmek için görüş en az 1500 m, bulut tavanı en az 600 ft olmak zorundadır.  görüşü en az 10 km olmalı ve uçuş esnasında bulut dışında olunmalıdır.

SVFR için uçuş planı doldurulması gerekmez. SVFR uçuşlarda pilotun 600 m çapındaki manialardan en az 1000 ft ayrım sağlaması gerekmez. Bununla birlikte bulut ve gerekli mania ayrımı ile görüşün yeterliliğin sağlamak tamamen pilotun sorumluluğundadır.

Giriş/çıkış koridorları tahsis edilmiş bazı CTR’lerde bu koridorları -IMC şartlarda olsa dahi- tüm IFR usulleri uygulamadan ve -genellikle- ATC kleransı olmaksızın kullanabilirler.

Yazar: Edt. Nefse A.

Edt. Nefse A.

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟 𝐹𝑙𝑖𝑔ℎ𝑡 𝐴𝑡𝑡𝑒𝑛𝑑𝑎𝑛𝑡

mail: ucaklarorg@gmail.com
instagram: @ucaklarorg
twitter: @ucaklarorg

1 thought on “Özel VFR

    vurtilopmer

    (11 Nisan 2020 - 11:52)

    Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.