T38 Arı

T38 ARI

Sözleşmesi Temmuz 2007’de Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında imzalanan T-38 Aviyonik Modernizasyon (ARI) Programı çerçevesinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın (Hv.K.K.) envanterinde bulunan T-38 uçaklarının modernize edilmesi amaçlanmaktadır.

SSM ile imzalanan sözleşme gereği 20 Eylül 2007 tarihinde yürürlüğe giren T-38 Uçakları Aviyonik Modernizasyonu (ARI) Programı 55 uçağı kapsamaktadır. Bunlardan 5 adedi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde modernize edilecek. 50 uçağın modernizasyonu ise 1’inci HİBM.K.lığı/Eskişehir tarafından gerçekleştirilecektir. için gereken Grup-A ham malzeme ve Grup-B Kitleri ile eğitim, teknik veri paketi ihtiyacı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından sağlanacaktır. Ayrıca Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, modernizasyon sonrasında uçakların uzun süre Entegre Lojistik Desteği’ni de sağlayacaktır.

İlk T38M uçağı 20 Nisan 2012 tarihinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde yapılan tören ile teslim edilmiştir.

Yazar: Edt. Nefse A.

Edt. Nefse A.

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟 𝐹𝑙𝑖𝑔ℎ𝑡 𝐴𝑡𝑡𝑒𝑛𝑑𝑎𝑛𝑡

mail: ucaklarorg@gmail.com
instagram: @ucaklarorg
twitter: @ucaklarorg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.