Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Turboramjet Motor

turboramjet-Lockheed-SR-71-Blackbird
0 92

Günümüzde en çok kullanılan motor tipi turbojet motordur. Gerek savaş uçaklarında, gerek sivil havacılıkta en çok kullanılan motor tipi olmuştur. Turbojet motorlar önden havanın çekilip, sıkıştırılıp, yakıtla birleştirilip yakılarak ortaya çıkan gazın egzozdan atılması sonucu oluşan itki eşit ve zıt yönde tepki oluşturup uçağın hareket etmesi prensibine dayanır. Turbojet motorlar düşük hızlarda (ses altı) verimli oldukları için tercih edilmektedir. Ancak yüksek hızlara çıkıldığında verimlilik azalır ve yakıt tüketimi orantısız bir şekilde artar.

Turbojet Motor Çalışma Prensibi
Ramjet ise atmosferik bir motor gibi çalışır. Normal Turbojet motorlarındaki hiçbir sıkıştırma parçasına sahip değildir. Motora giren hava sıkıştırılmadan direk yakıtla buluşturulup yakılır. Bu sistem yüksek hızlarda yüksek verimlilik sağlarken bir sıkıştırma olmadığından hava hareketi kesilmesi durumunda motor çalışmayacaktır. Bunun yanında düşük hızlarca çok verimsizdirler. Bundan dolayı çoğu sektörde tercih edilmezler.

 

Ramjet Motor Çalışma Prensibi

SR-71 bu iki teknolojiyi birleştirip Turboramjet motorları ortaya çıkardılar. Belirli bir hıza kadar Turbojet şeklinde çalışan motor çok yüksek hızlara geldiğinde motorun yanındaki borulardan havanın sıkıştırılmadan geçmesini sağlar. Motor yüksek hızda Ramjet’e dönüşür. Motorun önündeki asimetrik parça gerekli hava akışının düzenini ayarlamak için içeri ve dışarı doğru gider. Her hız seviyesi için farklı ayar kullanılmaktadır.

Turboramjet Motor Çalışma Prensibi
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin