Turboramjet Motor

Günümüzde en çok kullanılan motor tipi turbojet motordur. Gerek savaş uçaklarında, gerek sivil havacılıkta en çok kullanılan motor tipi olmuştur. Turbojet motorlar önden havanın çekilip, sıkıştırılıp, yakıtla birleştirilip yakılarak ortaya çıkan gazın egzozdan atılması sonucu oluşan itki eşit ve zıt yönde tepki oluşturup uçağın hareket etmesi prensibine dayanır. Turbojet motorlar düşük hızlarda (ses altı) verimli oldukları için tercih edilmektedir. Ancak yüksek hızlara çıkıldığında verimlilik azalır ve yakıt tüketimi orantısız bir şekilde artar.

Çalışma Prensibi
Ramjet ise atmosferik bir motor gibi çalışır. Normal Turbojet motorlarındaki hiçbir sıkıştırma parçasına sahip değildir. Motora giren hava sıkıştırılmadan direk yakıtla buluşturulup yakılır. Bu sistem yüksek hızlarda yüksek verimlilik sağlarken bir sıkıştırma olmadığından hava hareketi kesilmesi durumunda motor çalışmayacaktır. Bunun yanında düşük hızlarca çok verimsizdirler. Bundan dolayı çoğu sektörde tercih edilmezler.

 

Çalışma Prensibi

SR-71 bu iki teknolojiyi birleştirip motorları ortaya çıkardılar. Belirli bir hıza kadar Turbojet şeklinde çalışan motor çok yüksek hızlara geldiğinde motorun yanındaki borulardan havanın sıkıştırılmadan geçmesini sağlar. Motor yüksek hızda Ramjet’e dönüşür. Motorun önündeki asimetrik parça gerekli hava akışının düzenini ayarlamak için içeri ve dışarı doğru gider. Her hız seviyesi için farklı ayar kullanılmaktadır.

Çalışma Prensibi

Yazar: Melodi

Melodi
⭐ Editor Flight Attendant ✉️ mail: ucaklarorg@gmail.com ✉️ instagram: @ucaklarorg ✉️ twitter: @ucaklarorg