Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Türksat 5A

0 2

8 Ocak 2021’de ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı. Tamamen elektrikli itki sistemine sahip uydunun görev süresinin 15 yıl olması planlanıyor. Türkiye, Doğu, Batı ve Orta Doğu’yu, ayrıca Kuzey Afrika, Güney Afrika, Batı Afrika’yı kapsıyor. Yaklaşık 3500 kg’lık uydu, yerden yaklaşık 35.800 km yükseklikte 31° Doğu boylamı yörüngesinde dolanıyor. Türksat 5A, TV yayıncılığı ve uydu haberleşme alanlarında hizmet veriyor.

Türksat 5A, 8 Ocak 2021 tarihinde Türkiye saati ile 05.15’te SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle ABD’deki Cape Canaveral Üssü’nden uzaya gönderilen haberleşme uydusudur.

Kasım 2017’de Türksat A.Ş. ile yapılan sözleşmeye binaen, AIRBUS D&S (Defence and Space) firması tarafından üretilen ve 31˚ Doğu yörüngesinde hizmet verecek haberleşme uydusudur. Bu uyduyla Türkiye’nin aktif haberleşme uydu sayısı dörde, toplam uydu sayısı yediye çıkacaktır. Söz konusu uydu, Türksat AŞ’ye yörüngede teslim edilecektir. Sözleşme kapsamında TÜRKSAT-5B uydusunun da bulunduğu üretimi ve fırlatılma teknoloji transfer eğitim programı verilecektir.

Uydu tamamen 12 kilowatt elektrik güç birimi ile çalışacak Eurostar-3000EOR platformu üstüne kurulmuş, yeni nesil elektrikli itki sistemine ve 3,5 ton ağırlığa sahiptir. Yörünge yerleşimi olarak 31° Doğu yörüngesi hedeflenmiştir. Uydu 8 Ocak 2021 günü fırlatılmış ve roket tercihi olarak SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi tercih edilmiştir. Uydunun yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl güvence altına alması bekleniyor. Uydu; Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada 1728 MHz kapasiteyle TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Uydu adına ayrıca çocuklar için dijital resim sergisi planlanmaktadır.

Türksat 5A Teknik özellikler

  • Uydu Adı Türksat 5A
  • Üretici Airbus DS
  • Platform E3000-EOR
  • Fırlatma tarihi 7 Ocak 2021
  • Yörünge 31° Doğu
  • Manevra Ömrü 31 yıl
  • Uplink Bant Ku Bant ve Yeni Ku Bant
  • Downlink Bant Ku Bant ve Yeni Ku Bant
  • Transponderlar 36 &72 MHz
  • Kapsamalar Türkiye, Doğu, Batı, Orta Doğu-Kuzey Afrika, Güney Afrika, Batı Afrika

Türkiye’nin Uzaydaki Uyduları

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin