ucaklar.org - Havacılık Ansiklopedisi
6 55

 • Türü: Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri
 • Ulusal Köken Türkiye, İtalya
 • Üretici: Türk Havacılık ve Sanayii (TAI) / AgustaWestland
 • Tasarımcı: ASELSAN AgustaWestland
 • İlk Uçuş: 28 Eylül 2009
 • Durumu: Etkin hizmette
 • Ana Kullanıcı: Türk Silahlı Kuvvetleri
 • Diğer Kullanıcılar Pakistan Silahlı Kuvvetleri (planlanan) Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri
 • Üretim Sayısı 58 (18.04.2020 tarihinde)
 • Program Maliyeti $3.247.274,306
 • Değişimleri T-129A, T-129B1, T-129B2
 • Websitesi T129 ATAK

Atak T-129 Milli Taarruz Helikopterimiz

T129 ATAK HELIKOPTER

T129 ATAK, ATAK programı çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri için Türkiye’nin coğrafi ve iklim koşullarına göre tasarlanan, TUSAŞ ve AgustaWestland ortak üretimi taarruz ve taktik keşif helikopteri. T-129, AgustaWestland üretimi Agusta A129 Mangusta helikopterinin gövdesinin çeşitli aksamlarının değiştirilmesi ve özgün silah ve yazılım sistemlerinin entegre edilmesiyle meydana geldi. Üretimi tamamlanan ilk helikopter 28 Eylül 2009 tarihinde, İtalya’nın Gallarate kenti yakınlarındaki AgustaWestland tesislerinde, bir İtalyan ve bir Türk pilot tarafından deneme uçuşuna tabi tutuldu. Yaklaşık yarım saat havada kalan helikopter, çeşitli manevra testlerinin ardından başarıyla yere indi.

T-129’da, Rolls-Royce ve Honeywell’ın ortak üretimi iki adet LHTEC CTS800-4A motoru kullanıldı. Helikopter 269 km/s (145 knot) hıza ulaşabilirken, 6,096 m (20,000 ft) yüksekliğe çıkabilmektedir. T-129, yakın hava desteği görevleri ve çok amaçlı görevler için iki farklı tipte tasarlandı. T129-A, yakın hava desteği görevleri, T129-B ise çok amaçlı görevler için üretildi. ucaklar.org

TUSAŞ’ın kendi tesislerinde ürettiği ilk T129-A prototipi, ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011’de gerçekleştirdi. Kabul işlemlerinin ardından 22 Nisan 2014 tarihinde ilk T-129A EDH Türk Kara Kuvvetleri’ne teslim edildi.

TAI ASELSAN AgustaWestland
 • Üretim
 • Montaj
 • Testleri
 • Eğitim
 • Entegre
 • Lojistik Destek
 • Görev bilgisayarı
  üretim ve yazılımı
 • Aviyonik sistemleri üretim
  ve entegrasyonu
 • Silah sistemleri tedarik
  ve entegrasyonu
 • Teknoloji transferi
 • CTS800-4A motor
  değişikliği
 • Otomatik
  kontrol sistemi
 • Helikopter sistemleri
  izleme birimi

T129 ATAK Gelişimi

Türkiye, taarruz ve keşif helikopterinin her şeyi ile Türkiye’de üretilmesi için 1995 Ekim ayında ön çalışmalara başladı. Bu proje için Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nı (SSM) görevlendirdi. Yaklaşık 12 sene süren inceleme ve araştırma sürecinin ardından, Savunma Sanayii İcra Komitesi 30 Mart 2007 tarihinde İtalyan AgustaWestland’ı ATAK programı ihalesini kazanan firma olarak duyurdu. Savunma Sanayi Müsteşarlığı Nisan 2007’de Türk Havacılık ve Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) firmasının ana yüklenici olduğunu açıkladı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına göre geliştirilecek olan 51 adetlik taktik taarruz/keşif helikopteri üretim programı sözleşmesi 7 Eylül 2007 tarihinde imzalandı. 24 Haziran 2008 tarihinde yürürlüğe giren projede ana yüklenicisi TUSAŞ, alt yükleniciler ise AgustaWestland ve ASELSAN şirketleri oldu. Bu tarihten itibaren projenin süresi 114 ay olarak belirlendi ve bu süre içerisinde 60. ayda ilk T-129 helikopterinin teslimatının gerçekleştirilmesi planlandı. Kesinleşen 51 adet T-129 taktik keşif taarruz helikopterin üretimini içeren sözleşmenin toplam bedeli yaklaşık $3.200.000.000 tuttu. Sözleşmede 41 adetlik helikopter alım opsiyonu da yer aldı. Projede TUSAŞ’ın toplam payı $556.000.000, ASELSAN’ın $700.000.000 ve AgustaWestland firmasının da $1.644.000.000 olarak açıklandı. Yapılan sözleşmeye göre Türkiye, T-129 konfigürasyonunun fikri mülkiyetine ortak olmanın yanı sıra, üçüncü ülkelere doğrudan pazarlama ve satış haklarına sahip oldu.

ATAK programı azami ölçüde yerli teknolojileri ve üretimi içeren bir projedir. Bu proje ile geliştirilmekte olan T-129 %60 oranında yerli bir helikopter olacaktır. İhale sürecinde AgustaWestland firması Türkiye’nin istekleri lehine en çok taviz veren üretici olmuştur. Türk Kara Kuvvetleri için üretilecek olan T-129 helikopterleri doğal olarak 21. yüzyılın en gelişmiş aviyonik sistemleri ve silahları ile donatılacaktır. T-129 performans açısından Türkiye’nin mevcut AH-1 Süper Kobra helikopterlerinden daha ileridedir. Türkiye, T-129 helikopterlerinin tek üretici ülkesi konumunda olacak. Bu vesileyle helikopter sanayiinde başlangıç için önemli bir adım atılması projeyi çok önemli kılmaktadır.

T129 ATAK Tasarımı

T-129 helikopterinin temel tasarımı itibarıyla tekerlekli olması, 5 palli rotora sahip olması ve kullandığı mühimmat açısından büyük avantajlar sağlaması bu ürünü Türk Silahlı Kuvvetlerindeki diğer helikopterlerden farklı yapmaktadır. Helikopter pilot ve silahçı olmak üzere 2 kişilik personel tarafından yönetilecektir.

A-129’la benzer gövdeye sahip olacak olan T-129, S-70 ve AH-64 gibi darbeye dayanıklılıklarıyla ünlü helikopterlerin sahip olduğu MIL-STD-1290 Düşme Dayanıklılığı Standartı’nda üretilecektir. İç yakıt tankları kendini onarmaya vakıf olarak delinme ve çatlamaya dayanıklı, yakıt akıtmayan standartlarda olacaktır. Motorlar iki ayrı bölümde olacak ve aralarında zırhlı bölüm bulunacaktır. Helikopterin transmisyonu 12.7 mm mermiye dayanıklı ve 30 dk. süreyle yağsız çalışabilecek kapasitede, rotor ve paller 12.7 mm mermiye karşı balistik korumaya sahip olacaklardır. Paller 15 cm kalınlığındaki ağaç dallarına çarpmalara dayanıklı şekilde üretileceklerdir.

ATAK projesinde T-129 taarruz helikopterinin görev bilgisayarı en önemli birim olarak görülmektedir. Görev bilgisayarı ve yazılımları helikopter üzerindeki seyrüsefer, haberleşme, elektronik harp, hedef tespit, platform yönetimi ve silah yönetimi fonksiyonlarını bir bütün olarak yönetiyor ve pilotlara dijital kokpit üzerinden kumanda imkânı veriyor. T-129 helikopterinde ASELSAN ve TÜBİTAK tarafından tasarım çalışmalarına 2001 yılında başlanan ve 2007 yılında atış testleri AH-1S Kobra helikopterinde başarıyla tamamlanan özgün görev bilgisayarı kullanılacaktır.

T-129 helikopteri ASELSAN özgün üretimi ASELFLIR-300T Gece/Gündüz Termal Görüş ve Hedefleme Sistemi, AVCI Kaska Monteli Nişangah Sistemi ile donatılacaktır.Helikopter iletişimi ASELSAN üretimi MXF-484 U/VHF ve uzun menzilli HF-SSB telsizlerle sağlayacaktır. Gelecekte bu telsizler yine ASELSAN üretimi yazılım tabanlı telsizlerle değiştirilecektir.

Helikopterin Elektronik Harp Sistemi (EHS) daha önce Aselsan ile SSM arasında imzalanan sözleşme kapsamında sağlanacaktır. EHS entegreli bir T-129 helikopterinde radar ikaz sistemi, füze ikaz sistemi, lazer ikaz sistemi, IR karıştırıcı sistem, karşı tedbir ışık atıcı, dost ve düşmanı ayırt edici birim bulunacaktır. Bu sistemlerin dizayn, test ve seri üretimleri ASELSAN ve onun sahibi olduğu MIKES şirketlerinin sorumluluğundadır.

Bunların dışında helikopterde 40’a yakın yerli üretim cihaz yer alacaktır.

T-129 helikopteri çift LHTEC CTS800-4 motoru ile donatılacaktır. Rolls-Royce ve Honeywell ortaklığı olan LHTEC firmasının hafif platformlar için geliştirdiği CTS800 sınıfı bu motor dünyanın değişik askeri hava platformlarında kullanılmaktadır. Motor 35000 saatlik deneyimi ile dikkat çekmektedir. CTS800-4N motoru FADEC (Tam Sayısal Motor Kontrol Sistemi) özelliği sayesinde pilotun iş yükünü azaltmakta ve motorun bakım programını hafifletmektedir. Yapılan sözleşme çerçevesinde 96 milyon ABD doları tutarında söz konusu motor ve yedek parçaları Rolls-Royce firmasından 100 adet olarak sipariş edilmiştir.

Aerodinamik yapıda yapılacak bazı değişikliklerin (burun, yan kanatçıklar, kuyruk parvanesi vs.) yanında, mevcut 8 adet Tow silah podlarının 12’ye çıkarılması planlanmaktadır. Ayrıca Stinger lançerlerinin montajında yenilik ve 5 eğik uçlu pervane kolunun olması (pal sayısı) sessizlik ve performans açısından helikopterin performansına katkı sağlayacak birçok özelliklerden birkaçı olarak ön plana çıkmaktadır.

Helikoptere Roketsan tarafından üretilen Hydra, Cirit roketi ve UMTAS tanksavar füzesinin de entegrasyonu planlanmaktadır. Hava unsurlarından savunma için FIM-92 Stinger füzesi entegre edilecektir. Helikopter yakın saldırı görevini 300 mermi kapasiteli TM-197 makineli top sistemi ile yapacaktır.

Türkiye şartlarına uygun olarak tekrar yapılandırılacak olan T-129 tasarımının Sistem Şartları Gözden Geçirme aşaması Ocak 2009 yılında tamamlanmıştır. Modernize edilip günümüzün şartlarına uyarlanmakta olan helikopterin ana yüklenicisi TUSAŞ ilk prototipin (P1) uçuş denemesini 2009 Eylül ayında başarıyla gerçekleştirdi. ATAK projesinin 22’nci ayında Kritik Tasarım Gözden Geçirme’si yapılacak ve aviyonik entegrasyon ile helikopterin nihai konfigürasyonu doğrulanacaktır. ucaklar.org 2010 yılında denenecek P2 ve P3 prototiplerinin ardından, ilk TUSAŞ helikopteri T-129 P4 askeri sertifikasyona tabi tutulacak ve Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilecek helikopterin ilk modeli olacaktır. Program aynı zamanda 2011 yılında uçacak P5 modelinin TUSAŞ tarafından yapılmasını da içermektedir.

T129 ATAK Üretimi

ATAK projesi çerçevesinde yüklenici firmaların görev dağılımı şu şekildedir:

TUSAŞ: Program ve Sözleşme Yönetimi, Gövde Üretimi, Nihai Montaj, Uçuş Testleri, Eğitim, Entegrasyon, Lojistik Destek
Aselsan: Görev Bilgisayarı ve Yazılımının Üretimi, Aviyonik Sistemlerin Üretimi ve Entegrasyonu, Silah Sistemleri Tedarik ve Entegrasyonu ile Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemleri Üretimi
AgustaWestland: Uçuş Performansı Şartlara Uygun Platform, Teknoloji Transferi, Yeni Motor Değişikliği, Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi, Hava Aracı Durum İzleme Sistemi

Bu firmalar dışında Roketsan, TEI, Kale Kalıp, Alp Havacılık, MİLSOFT, STM gibi yerli firmaların da TUSAŞ ve Aselsan’ın alt yüklenicisi olarak projede görev almaları beklenmektedir.

Envanterdeki mevcut AH-1 Cobra serisi helikopterlere eşlik edecek bu yeni helikopter Türkiye’de TUSAŞ’ın Ankara’daki tesislerinde üretilecektir. AgustaWestland 28 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye’den gelen yetkililerin katılımı ile İtalyada Cascina Costa’daki T-129 tesislerini resmi törenle hizmete açtı.

Helikopter iki tipte üretilecektir:
T-129 TUC-1: özgün görev bilgisayarı, özgün elektronik harp ve karşı tedbirler sistemi, Aselsan ASELFLIR-300T elektro-optik gece/gündüz görüş ve atış sistemi, Thales yapımı kaske monteli nişangah sistemi, Hellfire II veya SpikeER tanksavar füzeleri
T-129 TUC-2: özgün görev bilgisayarı, özgün elektronik harp ve karşı tedbirler sistemi, Aselsan ASELFLIR-300T elektro-optik gece/gündüz görüş ve atış sistemi, Aselsan AVCI kaske monteli nişangah sistemi, Roketsan UMTAS ve Cirit tanksavar füzeleri

Geliştirme ve Sınanma Süreci

Uzman helikopter pilotları ve silahçılarının da önerileri doğrultusunda, Türkiye’nin coğrafi koşullarına tam uyumluluk göstermesi amacıyla yapılmakta olan çalışma sonucunda, çok etkili bir dizayn ortaya çıkması beklenen proje kapsamında, test süreçleri aşağıdaki başlıklar altında yürütülecektir:

 • Aviyonik ve Silah Sistemleri paketi’nin T-129 ATAK Helikopteri Sistem Performans Spesifikasyonu gereklerini karşılayacak şekilde helikoptere entegre edilmesi
 • Aviyonik ve Silah Sistemleri Paketi’nin donanım ve yazılım entegrasyonu için gerekli tasarım ve üretim aktivitelerinin gerçekleştirilmesi
 • Fonksiyonel Kabul Testleri
 • EMI/EMC testleri
 • Yer testleri
 • Uçuş testleri
 • Performans ve Uçuş Mekaniği analizleri
 • Yapısal modifikasyon
 • Uçuşa elverişlilik ve kalifikasyon işlemleri
 • ASELSAN’ın tasarlayacağı sisteme yönelik olarak operasyonel, sistem/alt sistem ve fonksiyonel tanımlamaları
 • Elektrik ve Grup-A Kiti modifikasyonu
 • SEL Kabul Testleri, yer, uçuş ve EMI/EMC Testleri
 • AgustaWestland ve ASELSAN’dan aldığı ELD Veri Paketi modüllerini (bakım ve pilot bilgi arşivi) birleştirerek, nihai T-129 helikopteri’nin ELD Veri paketini hazırlayacaktır.
 • 19 Mart 2010 tarihinde Türkiye ile İtalya’nın birlikte geliştirdiği T129 ATAK tipi prototip helikopter test uçuşunda düştü. Düşen helikopterin enkazına ait görüntüleri yayınlayan Azzura televizyonu, kazanın Milano’nun 130 km kuzeyinde meydana geldiğini duyurdu. Helikopterin parçalara ayrıldığı kazada iki İtalyan pilotun ağır yaralandığı belirtildi. Aylardır test uçuşları süren helikopterin düştüğü haberi, Türkiye’de şok etkisi yaptı. Ancak gerçek kısa sürede anlaşıldı. Düşen helikopter, Türk basın mensuplarının da ilk uçuşunu izlediği T-129 P1 değil, proje kapsamında deneme amacıyla kullanılan A-129 Mangusta’ydı. Projenin ana yüklenicisi TUSAŞ’tan yapılan açıklamada, “ATAK Programı geliştirme faaliyetleri kapsamında, test amaçlı helikopterler yedekli olarak planlanmış olup, ilk tespitlere göre program akışında bir değişiklik öngörülmemektedir” denildi.Ancak gerçekte düşen P1 olmakla birlikte bu helikopterin ne A-129 ne de T-129 olduğu, geliştirme süreci için hazırlanmış olan karma bir ürün olduğu ortaya çıkmıştır.
 • 15 Haziran 2010 tarihinde yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısının ardından yapılan açıklamada Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın acil ihtiyacını karşılamak üzere İtalyan AgustaWestland firmasından 9 adet A-129 Mangusta tipi saldırı helikopteri satın alınacağı duyuruldu. T-129 model ilk helikopterin 2013 yılında teslim edilmesi öngörülüyor. Ancak Mart ayında ilk helikopterin İtalya’daki uçuş testi sırasında düşmesi nedeniyle, teslimatta gecikme bekleniyor.
 • 8 Kasım 2010 tarihinde AgustaWestland firması 150 milyon avro bedelle 9 adet temel konfigürasyon T-129 taarruz helikopteri ve yedek parça siparişi aldığını açıkladı. Helikopterler TUSAŞ tesislerinde montaj edilecek ve 2012 ortalarında Türk Kara Kuvvetlerine teslim edilecektir. 51 adet taarruz helikopterini kapsayan ATAK projesininse şu anda Kritik Tasarım Gözden Geçirme aşamasında olduğu, prototip helikopterlerin üretiminin İtalya’da ve Türkiye’de devam ettiği, uçuşlarının 2011 Ocak ayında gerçekleştirileceği açıklanmıştır.
 • 4 Şubat 2011 tarihi itibarı ile, projede Kritik Tasarım Aşaması tamamlanmış olup 2011 yılının ilk yarısında uçuş testlerinin başlaması hedeflenmiştir. T-129 taarruz helikopterinin P4 prototipinin montaj işlemleri TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirildi.
 • 17 Ağustos 2011 sabahı TUSAŞ tesislerinde üretilen T-129 P6 prototipi Ankara’daki ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirmiştir. ucaklar.org
 • 27 Mayıs 2013 Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, ATAK helikopterlerinin son aşamada olduğunu belirterek, yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) teslim edileceğini söyledi. İlk parti teslimatı olacak 9 helikopterde 5 helikopterin testleri tamamlandı. 6.ncı helikopterin tesleri bitmek üzere. 7.,8 ve 9. helikopterlerin montajı bitti testlere hazırlanıyor.
 • 10 Haziran 2014 3 adet ATAK Helikopterinin teslimatı Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılmıştır.

T129 ATAK Teknik Özellikleri

 • Performans
  • Maksimum hızı : 278 km/s (151 knots)
  • Azami servis irtifası : 6,096  m (20,000 ft)
  • Görev yüklü irtifa : 3,048  m (10,000 ft)
  • Tırmanma hızı : 14.0 m/s (2,750 ft/min)
  • Azami Güç/Ağırlık Oranı : 550 hp/tn
  • Maksimum havada kalma süresi : 3 sa (3  h)
  • Maksimum menzil : 561 km (303 nm)
  • Ek yakıt tanklı menzil : 1000 km (540 nm)
 • Güç kaynağı
  • Motor : 2 x LHTEC CTS800-4A
  • Motor gücü : 2 x 1361 shp (2 x 1014 kW)
 • Boyut değerleri
  • Uzunluk : 13.64 m
  • Yükseklik : 3.96 m
  • Ana rotor çapı : 11.90 m
 • Ağırlık değerleri
  • Boş Ağırlık : 2,900 kg (6,400 lb)
  • Mürettebat : 2
  • Azami kalkış ağırlığı : 5,000 kg (11,023 lb)
  • Azami silah yükü : 1,200 kg (2,600 lb)
   • Kanatlarda yer alan silah bölmeleri : 4 x 300 kg (4 x 661 lb)
  • Yakıt kapasitesi : 750 kg

T129 ATAK Aviyonik Özellikleri

 • Aviyonikler
  • Merkezi Kontrol Bilgisayarı (Çift)
  • Tam Sayısal 4-eksenli Uçuş Kontrol Sistemi
  • 2 x Çok işlevli Ekran (Pilot ve Yardımcı pilot)
  • Hava taşıt gösterim sistemi
  • Bütünleşik Ataletsel Sistemi ve GPS
  • Sayısal uçuş haritası
  • Uçuş veri sistemi
  • Radar yükseklikölçer
  • VHF/UHF alıcısı
  • Yüksek Frekans alıcısı
  • IFF Transponder
  • Ses şifreyici / Frekans sektirici
  • Görüntü veri linki
  • Pasif ve aktif karşı önlemler ile DAS paketi
 • Donanımlar
  • Görev Yönetim Sistemi
  • Lazer mesafe bulucu ile hedef bilgi toplama EO / planlayıcı, FLIR ve CCTV
  • Silah balistik yörünge işleme
  • Gece görüşü (Kaska ekli görüş sistemi)
  • Acil durum yer belirleme vericisi
  • Harici ek yakıt tankları
  • Bağlantı kesici
  • Buzlanma algılayıcısı
  • Kızılötesi baskılayıcıları

T129 ATAK Kullanıcı Ülkeler

Azerbaycan

 • 60 adet sipariş

Türkiye

 • 59 adet sipariş, +41 adet opsiyon
 • Kara Kuvvetleri Komutanlığı(TSK): 52 adet teslim edildi.
 • Jandarma Genel Komutanlığı (İİB): 6 adet teslim edildi.

Pakistan

 • Pakistan ile yürütülen görüşmeler sonucu 30 adet Atak helikopterinin satışına yönelik sözleşme imzalandı.

Alım girişimleri

 • Güney Kore (36 adet için ihale aşamasında kaybetti)

ATAK 2

 

TAI tarafından yapılan açıklama, T-129 ATAK projesinde kazanılan bilgi birikimi ve tecrübe ile ATAK 2 Taarruz Helikopteri projesine başlandığı duyuruldu. Projenin tamamen yerli imkanlarla geliştirileceği belirtilirken, TAI T-625 genel maksat helikopterinde kullanılan alt sistemlerin bu projede de kullanılacağı ve ilk versiyona göre daha gelişmiş aviyonik sistemlerle donatılacağı açıklanmıştır.

ROLLER:

 • Taarruz
 • Silahlı Keşif
 • Silahlı Eskort
 • Hassas Angaje
 • Derin Taarruz
 • Silahlı Destek
 • Konvoy Koruma
 • Hava Savunma Sistemlerini Tahrip
 • Barışı Koruma / Meskûn Mahal Muhaberesi

ÖZELLİKLER:

 • Tasarım Karakteristikleri
 • Performans
 • Silah Sistemleri
 • Entegre Görev Sistemi / Aviyonikler
 • Beka Yeteneği
 • İdame Edilebilirlik

MOTOR:

 • 2 x Turbo Şaft Motor LHTEC-CTS800·4A
 • Kalkış Gücü 2 x1024 kw 2 x 1.373 shp

 

TEKNİK ÖZELLİKLER:

Uzunluk 14.54m 47.70ft
Yükseklik 3.40m 11.20ft
Ana Rotor Çapı 11.90m 39.00ft
Genişlik 3.49m 11.45ft
Azami Kalkış Ağırlığı 5065kg 11166lbs
Yakıt Tankı* 756kg 945lt
Mürettebat 2 Tandem 2 Tandem

*Harici yakıt tankı mevcuttur

Azami Seyir Hızı 281km/sa 152kts
Yer Tesirinde Askı Tavanı (HIGE) 4572m 15000ft
Yer Tesiri Dışında Askı Tavanı (HOGE) 4221m 13850ft
Tırmanma Oranı 13.26m/sn 2610ft/dk
Dikey Tırmanma Oranı 7.3m/sn 1430ft/dk
Servis Tavanı 4572m 15000ft
Menzil (Std. Tank) 537km 290nm
Havada Kalış 3 saat 3 saat

Atak T-129 | Milli Taarruz Helikopteri

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
vurtilopmer
Ziyaretçi
vurtilopmer
3 yıl önce

This actually answered my problem, thank you!

vurtilopmer
Ziyaretçi
vurtilopmer
2 yıl önce

Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say great blog!

vurtil opmer
Ziyaretçi
vurtil opmer
2 yıl önce

Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information specially the last part :) I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and best of luck.

smoretraiolit
Ziyaretçi
smoretraiolit
2 yıl önce

It is perfect time to make some plans for the long run and it is time to be happy. I have learn this publish and if I could I wish to recommend you some fascinating issues or suggestions. Perhaps you can write subsequent articles regarding this article. I want to learn more issues about it!

Zehra
Ziyaretçi
Zehra
1 yıl önce

Teşekkürler güzel yazı

Zehra
Ziyaretçi
Zehra
1 yıl önce

Teşekkürler

error: ucaklar.org
6
0
İçerikle ilgili görüşlerinizi yorum alanında paylaşabilirsiniz.x