Boarding Nedir? 

Boarding Nedir?

Boarding, uçağa biniş anlamına gelmektedir. Check-in işleminden bir sonraki adımdır.

Check-in sayfamıza göz atmak ister misiniz?

Check-in işlemlerini tamamlamış yolcuların; uçağın, ekip, yakıt, temizlik ve ikram açısından hazır olması halinde, uçağa alınmaları işlemidir. Boarding, uçağa binmeden önce yapılan son kontroldür. Uçağın kalkış saatinden bir süre önce yolcular uçaklarının Gate (kapı) numarasının bulunduğu alan girişinde sırayla geçerler ve görevli tarafından yönlendirilerek uçağa binerler.

Boarding Time Nedir?

Boarding time (boarding zamanı) da bu işlemin bitiş süresini ifade eder. Boarding time süresi geçtikten sonra uçağın içine girişler durdurulur. Güvenlik sebebiyle en önemli havacılık kurallarından biridir.

Boarding Nasıl Yapılır?

Boarding zamanı gelince, kapı numaranızın yazıldığı alanda görevlilere kimlik ( Yurtiçi ,Ukrayna ,Gürcistan ,Kıbrıs T.C. Kimlik, Yurtdışı Pasaport) ve boarding kartı gösterilir. Görevli, uçuş kartınızdan boarding pass kısmını kopartarak yolcuya verir. Boarding görevlileri tarafından uçağa yönlendirilir.

Boarding Pass Nedir?

Boarding pass, uçak biletlerinin boarding görevlileri tarafından kopartılan kısmıdır. Gate (kapı) kısmından uçağa biniş yaparken uçak biletinden kopartılarak yolcuya verilir. Uçuş süresince yolcu tarafından saklanması gerekmektedir. Koltuk numarası uçuş saati gidilecek yer üzerinde yazılıdır.

Boarding Ne Zaman Başlar?

Boarding süresi havaalanında yolculara anons edilerek veya uçuş bilgilerinin yazılı olduğu ekranlardan gösterilerek bildirilir. Yolcuların gate (kapı) , zaman değişme ihtimallerinden ve benzeri durumlar için takip etmesi önemlidir.

Yazar: Edt. Nigar K.

Edt. Nigar K.

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟 𝐹𝑙𝑖𝑔ℎ𝑡 𝐴𝑡𝑡𝑒𝑛𝑑𝑎𝑛𝑡

mail: ucaklarorg@gmail.com
instagram: @ucaklarorg
twitter: @ucaklarorg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.