Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

En İlginç Havalimanları

0 73

Yolcuk süresini kısaltarak konforlu bir ulaşım sunan uçaklar dünyanın halen en güvenli ulaşım aracı olarak kabul görüyor. Havalimanları ise bir uçaklara ve yolcusuna seyahatinin hemen öncesi ve sonrasında ev sahipliği yapan yerlerdir. Bu havalimanlarından kimisi büyüklüğüyle kimisi manzarasıyla kimisi de ilginç özellikleriyle öne çıkmaktadır. İşte dünya üzerinde halen kullanılan en enteresan havalimanları.

Denver International / Denver

Amerikanın en büyük havaalanı olması ama denver gibi küçük sayılabilecek bir şehirde olması ve içerisinde birçok esrarengiz heykel ve tablo barındıran bu havaalanı hakkında bir çok komplo teorisi bulunmaktadır.

Aşağıda resimlerini göreceğiniz esrarengiz sembollerden bazıları;

 • Havaalanı girişindeki kırmızı gözlü şaha kalkmış korkunç at. 32 feet yüksekliğindeki bu korkunç heykel, daha tamamlanmadan kendisini yapan heykeltraşı öldürmüş. Heykelin yapımı sürerken düşen bir parça, heykeltraş  Luis Jimenez'i ezerek oracıkta vefatına sebep olmuş. Heykel Jimenez'in oğulları tarafından tamamlanmış.
 • Great hall büyük salondaki masonik kitabe. Yazılarda herşey anlatılıyor. ‘New world airport commission‘ ifadesi oldu. ABD'de böyle bir kurum yoktur, FAA yani federal Aviation Authority (Federal Havacılık İdaresi) vardır. Komplo teorisyenleri, buradaki new world lafıyla New World Order, yani ilüminati yeni dünya düzeninin kastedildiği konusunda hemfikir. Ayrıca kitabede 2094 yılında açılacak olan taşın altında bir zaman kapsülü olduğunu belirtiyor. 2094???
 • Havaalanı içerisindeki anlamsız şeytani heykeller
 • Nazi üniformasına benzeyen bir askeri üniforma giymiş gaz maskeli herif (komplo teorisyenlerinden bazıları bunun bir uzaylı olduğunu iddia  ediyor) bir elinde pala, bir elinde otomatik silahla katliam yapıyor gibi. Palanın ucu barış güvercinini hacamat etmek üzere. Havada saydam olarak başlayıp gökkuşağı şeklinde devam eden garabet de gözden kaçmıyor. Sabi sübyan cesetlerinin ve Nazi kılıklı celladın ortasında mutluluğun sembolü olan gökkuşağı ne arar? Bir kısım komplo teorisyenleri bunun chemtrail olduğu iddiasında.Resmin sağ tarafında harabe binalar, sol tarafında ise kucaklarında ölü bebekleriyle ağlayan anneler ve kaldırım taşları üzerinde yatan ölü çocuklar dikkati çekiyor. Çocuklar ve bebeklerde en ufak bir darp izi, yara bere yok. Kimyasal ya da biyolojik silahla ölmüş oldukları düşünülüyor.Gaz maskeli ve Nazi üniformalı alien kılıklı herifin elindeki palanın ucunun işaret ettiği yerde bir mektup var;
  Bu mektup, 1943'te Auschwitz toplama kampında hayatını kaybeden 14 yaşındaki Yahudi genci Hama Herchenberg tarafından yazılmış gerçek bir mektup.Mektubun çevirisini de yapayım tam olsun:Bir zamanlar başka dünyalara özlen duyan küçük bir çocuktum.
  Artık çocuk değilim, çünkü korkuyu öğrendim, ve nefret etmeyi…,
  Ne trajiktir  düşmanlarla ve darağacı urganlarıyla yaşayan bir gençlik.
  Ama hala inanıyorum ki, bugün sadece uyuyacağım,
  çocuk olarak uyanacağım tekrardan, ve gülüp oynamaya başlayacağım

Denvera oldukca uzak ve izole bir mekanda bulunması
Hava alanının kuşbakışı şeklinin masonik sembollere benzemesi
Etrafta sürekli gaz maskeli askerler ve tabutların görünmesi, girip çıkması
Area 51 e yakın olması
Hava alanının altında dev bir yeraltı şehri oldugu dedikoduları

Kansai International Airport / Japonya

Kansai International AirportJaponya'da havalimanı yapacak büyük bir alan bulunamadığı için Japonlar, 4 km uzunluğa ve 2,5 km genişliğe sahip yapay bir ada üzerine havalimanını inşa ettiler. Osaka Körfezi açıklarında yer alan bu havalimanının yapımına 1987 yılında başlandı ve 3 yılda tamamlandı. 1994'te kullanıma açılan alan toplamda 20 milyar dolara mal oldu. Ancak bu kadarla kalmadı yapay bir ada oluşturularak inşa edilen bu havalimanı 1990 yılında ise 3 kilometrelik bir köprü ile anakaraya bağlandı. Bu köprünün maliyeti ise 1 milyar dolarıdır. Amerikalı mühendisler için bu havalimanı milenyumun anıtlarından biri olarak kabul ediyor.

Savannah-Hilton Head International Airport / ABD

Savannah-Hilton Head International Airport Sıradan bir havalimanı gibi görününen bu havalimanı ilginç kılan özelliği kurulduğu yer. Havalimanı olmadan önce arazi mezarlık olarak kullanılıyordu ve 2. Dünya Savaşı'nda esnasında arazi havalimanına dönüştürüldü. Havalimanına dönüştürülmesi kararı alınınca buradaki bütün mezarlar başka yerler taşınmış, bir çift hariç. Mezarları taşınmayan bu çift arazinin sahipleri olan ve 1880'lerde hayatını kaybeden Catherine ve Richard Dotson. Hatta çiftinin mezar taşları uçakların iniş pistine yerleştirilmiş durumda.

Gibraltar International Airport / İspanya

Gibraltar International AirportCebelitarık Boğazı'nda yer alan Cebelitarık Uluslararası Havalimanı Birleşik Krallık'a bağlı bir havalimanıdır. Cebelitarık şehrinde yer alan havalimanının sahibi İngiltere Savunma Bakanlığı'dır. Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin kullanması için kurulmuş olan Gibraltar International Airport'u enteresan kılan özelliği; İspanya'yı birbirine bağlayan anayolun, iniş pisti olarak da kullanılıyor olması. Uçakların piste doğru inişe geçtiği zaman otoyoldaki tüm araçlar 10 dakika kadar bekletiliyor.

Gisborne Airport / Yeni Zelanda

Gisborne AirportYeni Zelanda'nın Gisborne şehrindeki bu havalimanındaki pistin tam ortasından tren yolu ve trenler geçiyor.

Juancho E. Yrausquin Airport / Saba Adası

Juancho E. Yrausquin AirportDünyanın en kısa uçak pistine ev sahipliği yapıyor Karayipler'deki Saba Adası. Toplamda sadece 13 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip adanın tek havalimanı Juancho E. Yrausquin, adanın büyük bir bölümünü kaplıyor. Pistinin iki ucu da deniz kenarında bulunan havalimanı dünyanın en kısa kalkış – iniş pisti olarak geçiyor ve havalimanına sadece zor şartlarda uçuş yapabilen gelebiliyor.

Princess Juliana International Airport / Sint Maarten

Princess Juliana International AirportSint Maarten Uluslararası Havaalanı olarak da bilinen bu havalimanı Saint Martin Adası'nın Hollanda'ya bağlı olan bölgesinde yer alır. Karayipler'in en yoğun havalmanlarından biri de olan Princess Juliana ayrıca dünyanın en tehlikeli havalimanları arasında geçiyor. Tehlikeli olarak kabul edilmesinin nedeniyse kendin en kalabalık plajına çok yakın olmasından ileri geliyor. Plajda güneşlenen insanların sadece birkaç metre üstünden geçerek uçakların iniş yaptığı bu havalimanında şimdiye kadar hiçbir kazanın gerçekleşmemiş olması da büyük bir şans. Özel sertifikalı pilotların kullanabildiği bu havalimanın iniş/kalkış pisti çok kısa olduğu için uçak tekerleğinin en erken şekilde yere değmesi gerekiyor. Bu yüzden de pilotlar daha plaj yaklaşmadan alçak uçuşa geçiyor.

Qamdo Bamda Airport / Çin

Qamdo Bamda AirportÇin'in Tibet şehrinde yer alan Qamdo Bamda Havalimanı dünyanın en yüksek noktalarında bulunan havalimanlarından biri. Havalimanının bu kadar yüksekte olmasından dolayı uçakların buradaki piste iniş ve kalkışları oldukça zorlu. Çünkü 14.219 feette deniz seviyesindeki havaya göre oldukça ince olan hava, pistleri inişleri ekstra zorlu hale getirmekte. Bu kadar yüksekten iniş zor olduğundan Tibet'deki bu havaalanı pistinin uzunluğu tam tamına 3,4 mil.

Madeira Airport / Portekiz

Madeira AirportPortekiz'in Madeira şehrindeki bu havalimanı Avrupa'nın en zorlu havalimanı pistlerinden birine sahip. Zorlu olmasının nedeni ise pilotların okyanus ve dağ zinciri arasındaki ince çizgiyi yakalayarak ilerlemesi gerektiği için. Madeira'nın pisti, kısa olmasının yanında oldukça da rüzgar alan bir noktada. Bu yüzden pilotlar hep son saniyede uçaklarıyla sağa keskin bir dönüş yapmaları gerekiyor. Pistin kısa olması nedeniyle 1977 yılında feci bir yaşanan havalimanında 131 kişi hayatını kaybetti. Bu kaza sonrasında pistin, birkaç kolon daha eklenerek uzatılmasına karar verildi.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin