ucaklar.org - Havacılık Ansiklopedisi

Transponder

Transponder Nedir?

Uçaklarda acil durumlarda Transponder isimli cihazlar kullanılır. Kullanılan kodlarla, hava sahasına bağlı kuleye telsiz çağrısı yapılır.

Adını Transmitter (verici) ve Responder (yanıtlayıcı) kelimelerinin birleşmesinden alan Transponder, hava araçlarında bulunan, uçakların takibini sağlayan, radyo frekanslarıyla uydu alışverişi sağlayan verici ve yanıtlayıcı elektronik bir cihazdır. Bazı yerlerde XPDR, XPNDR, TPDR, TP şeklinde kısaltılır. Transponder, Hava Trafik Kontrolörleri tarafından uçağın tanınmasını, uçuş tipinin anlaşılmasını, acil durumlarda yerinin anlaşılmasını kodlar sayesinde sağlar. Bu cihaz, yerdeki ikincil radarlarla ve diğer hava araçlarındaki çarpışmayı önleyici sistemlerle sinyaller aracılığıyla haberleşir.

Transponder Nasıl Çalışır?

Daha fazla mesaj
1 82

Transponder kelimesi Transmitter (verici) ve Responder (yanıtlayıcı) kelimelerinden türetilmiştir. Transponder yer istasyonundan gelen sorgulama işaretlerini alır ve örneğin uçağın güncel konumunu kapsayan bilgilerin de bulunduğu yanıtı bir koda dönüştürür ve bir belirli yöne dönük olmayarak yayınlar.

Transponder Ne işe Yarar?

Transponder hava araçlarında bulunan, radyo frekansı ile sorgulandığında bir yanıt üreten ve yayınlayan elektronik cihaz.

Nedir?

Mod A ve C yanıtları, hava trafik kontrolörlerinin, mesafeyi korumak için bir radar ekranındaki belirli bir uçağın konumunu ve irtifasını belirlemesine yardımcı olmak için kullanılır.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
error: ucaklar.org
0
İçerikle ilgili görüşlerinizi yorum alanında paylaşabilirsiniz.x