Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri
1 440

Rudder Ne İşe Yarar?

Rudder uçağın kuyruğundaki hareketli dik kısımdır. Uçağın burnunun sola ya da sağa dönmesini sağlar. Bu hareketin adı sapma (yaw) hareketidir. Kokpitte rudder pedalları aracılığı ile kontrol edilir. Sağ pedal uçağın burnunun sağa, sol pedal ise sola dönüşünü sağlar.

Rudder Nedir?

İstikamet dümeni, dikey stabilizerin arka kenarına monte edilmiş,uçağın yatay eksen üzerinde sağa ve sola hareket etmesini sağlayan kontrol yüzeyidir.Uçağın dönüşünün doğru bir şekilde yapılabilmesi için ve çıkların birlikte kullanılması gerekebilir. İstikamet dümenini kokpitte bulunan pedallara ayaklarınızla basarak kontrol edebilirsiniz.Sol pedala bastığınızda, istikamet dümeni sola hareket edecektir ve uçak yatay eksende sola doğru dönecektir.Sağ pedala bastığınızda ise,istikamet dümeni sağa hareket edecek ve uçak yatay eksende sağa dönecektir.

Uçağın dikey eksen üzerinde sağa ya da sola doğru döndürülmesini yani burnun sağa ya da sola döndürülmesine sapma (yaw) denir.

Aileron, Roll hareketini, Elevator, Pitch hareketini, Rudder da Yaw hareketini yapar.

Bunun için kuyruktaki hareketli dik kısım kullanılır. Buna istikamet dümeni (rudder) denir.

Kokpitte pedallara basılarak hareket ettirilir. Sol pedala basılmış ise ve rudder sola döner. Hava akımı sola doğru çıkan rudder üzerinde kuvvet oluşturur ve uçağın burnunun sola doğru dönmesini sağlar.

https://ucaklar.org/flap-nedir
https://ucaklar.org/spoiler-nedir
https://ucaklar.org/slat-nedir
https://ucaklar.org/aileron-nedir
https://ucaklar.org/rudder-nedir
https://ucaklar.org/elevator-nedir
https://ucaklar.org/dikey-stabilizer-nedir
https://ucaklar.org/yatay-stabilizer-nedir

Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Angelica
Ziyaretçi
Angelica
3 yıl önce

I wish you could adjust the duration of the light when activated, too short.