Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri
0 493

Nedir?

Uçaklarda slat; kanatların ön tarafında bulunan ve hücum açısının ayarlanmasında kullanılan önemli bir ekipmandır. Açının artması ile beraber sürtünme ve kaldırma kuvvetinin artması meydana gelir. Sürtünme ve kaldırma kuvveti arttığı zaman uçak daha düşük hızda uçsa bile olmadan uçabilir. Slatların uçak uçuş esnasında iken kullanılma durumları vardır. Bunların neler olduğu hakkında bilgiler vereceğiz.

Slat Hangi Durumlarda Kullanılır?

Slat uçak havada iken ve uçuşta iken önemli görevleri bulunuyor. Uçağın ayrılmaz bir parçası olan slatların kullanılma durumları bulunur. Hangi durumlarda kullanılacağı hakkında bilgi verelim.

  • Slat inişlerde kullanılır.
  • Slat kalkışlarda kullanılır.
  • Slatstall durumda kullanılır.

Bu durumlarda kullanılacağı gibi slatın kullanılmayacağı durumu da bulunmaktadır. Slatcruise durumunda iken sürtünmeyi azalmak istense bile kullanılmaz. Çünkü cruise durumunda sürtünmeyi azaltmak için yapılması gereken görevi slat yapamaz. Bu görevi flat parçası yapar.

Slatlar uçağın vazgeçilmez parçalarından bir tanesi olarak önemlidir. Slatların belli başlı görevleri bulunuyor. Görevlerinin neler olduğu hakkında bilgi verelim.Slatların temel olarak iki görevi bulunuyor.

  • Uçak kanadının taşıma kuvvetinin daha fazla olmasını sağlar ve artış gösterir.
  • Stall görevini yaparken geciktirme yaparak taşımayı kaybetmeden daha çok hücum açısı oluşmasını sağlar.

Kanadın taşıma kuvvetinin arttırmasını nasıl yaptığı hakkında bilgiler verelim. Bu durumu kanadın kamburluğunu attırarak yapmaktadır. Bu şekilde düşük hız bile olsa uçabilmeyi sağlamaktadır. Bu durum kanadın devamı şeklindedir ve uzatıldığı zaman üzerinden geçen hava miktarının artmasını sağlar. Uçak düz olarak uçarken yüksek hücum açısında bulunurken slat ile kanat arasında bulunan yeterli hava akışı devam eder. Bu durum ise stal olayını önlemeye yarar.

 Slatlar İle Flatlar Arasında Farklar Nelerdir?

Uçağın iki parçaları arasında gelen slat ve flatlar kendilerine göre görevleri bulunur. Görevleri bulunduğu gibi birbiri arasında işleyiş açısından da farklar bulunur. Slat ve flatların arasında olan fakları yazmak istiyoruz.

  • Slatlar ön tarafta flatlar arka kanatta bulunuyor.
  • Slatlar inişlerde ve kalkışlarda kanadın taşıma kuvvetinin artmasını sağlar. Flaplar ise; kalkış mesafesini kısaltır ve havada hızlı giden uçağın süratinin az olmasını sağlar.
  • Slatlar kanadın devamı şeklinde bulunurlar ve kanadın kamburluğunun artmasını sağlar. Flatlar ise; iniş süratini azaltarak iniş mesafesinin daha kısa olmasını sağlar. Bu sayede oluşabilecek sürtünme fazlalıklarına karşı uçağı korumuş olur.

Çok fazla fark olmasa da slat ve flat bazı görevleri ortak yaparlar. Her iki parçada uçakta önemli görevler üstlenmiştir. Uçak iniş halinde iken ortak bir görev üstelenerek uçağın daha iyi iniş yapmasını sağlarlar. Aynı şekilde havada iken düz olarak uçak uçuş halinde hızının yavaşlamasını sağlarlar.

https://ucaklar.org/flap-nedir
https://ucaklar.org/spoiler-nedir
https://ucaklar.org/slat-nedir
https://ucaklar.org/aileron-nedir
https://ucaklar.org/rudder-nedir
https://ucaklar.org/elevator-nedir
https://ucaklar.org/dikey-stabilizer-nedir
https://ucaklar.org/yatay-stabilizer-nedir

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin