Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Certificate of Release to Service (CRS) Nedir?

0 637

Bakım Çıkış Sertifikası (Certificate of Release to Service CRS)

veya komponentinin bakım sonrasında tarafından yayımlanan servise verilmeye hazır olduğunu gösteren belge. CRS verilerek yapılan her iş onaylı dokümanlarda belirtilen referanslara göre yapılmalıdır.

  • Tüm bakımların uygun kişiler tarafından yapıldığına emin olunmadan ve herhangi bir bakımın tamamlanması sonrasında bakım çıkış sertifikası yayımlanmadan hiçbir hava aracı uçuşa verilemez.
  • Uçuş emniyetini tehlikeye sokacak herhangi bir uygunsuzluk durumunda, bakım çıkış sertifikası yayımlanamaz.

Komponent Bakım Çıkış Sertifikası

Hava aracı komponenti üzerinde gereğince yapılan her türlü bakım işlemi sonrasında bir bakım çıkış sertifikası EASA Form 1 veya SHY Form 1 yayımlanır.

Hava aracı Arızalarının Giderilmesi

  • (a) Uçuş emniyetini ciddi şekilde tehlikeye atan her tür hava aracı arızası, uçuş gerçekleştirilmeden önce giderilir.
  • (b) Bir hava aracı arızasının uçuş emniyetini ciddi şekilde tehlikeye atıp atmadığına ve dolayısıyla da uçuş öncesinde ne tür arıza giderici işlemlerin yapılacağına ve hangi arıza giderme işleminin ertelenebileceğine ('e alma vb.) sadece, SHY-145/EASA Part-145 gereğince yetkili onaylayıcı personel yetkilidir.
  • (c) Uçuş emniyetini ciddi şekilde tehlikeye atmayacak olan hava aracı arızaları, söz konusu hava aracı arızasının ilk tespit edildiği tarih sonrasında ve bakım verilerinde belirtilen limitler dahilinde, mümkün olan en kısa sürede giderilir.
  • (d) Uçuş öncesinde giderilmeyen her türlü arıza, hava aracı bakım kayıt sistemine kaydedilir.

Hava Aracının Shy 145 Bakım Merkezlerinde, Shy M Bakım Mühendisliği standartlarında Shy 66 lisanslı teknik personel tarafından yapılan bakımlardan sonra hazırlanan ve Havaaracı Onaylayıcı Personel tarafından imzalanan uçuşa verme seritifikasıdır.

Arıza giderildikten sonra, uçak sefere ancak 145 yetkili teknisyen tarafından CRS (Certificate of Release to Service) yayınlanarak uçak sefere verilebilir.

Onaylayıcı Personel nedir?

Hava Aracı bakımlarının SHGM bakım yönetmeliklerine göre yapılmasını sağlayan ve Shy 145 bakım merkezleri tarafından yetkilendirilen lisanslı personeldir.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin