Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Dünyanın En Güzel Havaalanları

0 201

Singapur Changi Havaalanı, Singapur

Singapur Changi Havaalanı, Skytrax tarafından 7 yıl boyunca dünyanın en iyi havalimanı olarak seçilmiştir.

Her terminalde, Asya'dan ilham alan havuzlarla süslenmiş botanik bahçeleri vardır.

En önemli yeri, 300 metreyi geçen ünlü Yeşil Duvar'dır. Bu duvarda bir şelale ve 50'den fazla canlı türü vardır. Bir çit labirenti, gölgelik labirenti ve çocuklar için slaytlar ve ücretsiz bir sinema salonu, spa hizmetleri ve yetişkinler için bir çatıda yüzme havuzu bulunmaktadır.

Menara Uluslararası Havaalanı, Fas

Menara Uluslararası Havaalanı'nın güzelliği dış mimarisinden geliyor ancak içi de dışı kadar güzel bir şekilde tasarlanmış.

İslami motiflerle dizayn edilmiş bir tasarımla ve bina panellerini kullanarak güneş, terminalin iç kısmını doğal ışıkla parlatabilir ve aydınlatabilir şekilde yapılmış. Günün zamanına bağlı olarak, bu nefes kesen tasarım gerçekten türünün tek örneği oluyor. Işıklar duvarlarda adeta dans ediyor.

Helsinki Havaalanı, Finlandiya

Son birkaç yıldır yapılan tadilatlarda, Helsinki Havalimanı dünyanın en güzel havalimanlarından biri haline geldi. Terminal 2 şu anda Finlandiya'yı Dünya'ya bağlamak için genişletilmektedir.

Uçaklarda kullanılan kontrplaktan esinlenilerek yapılan yeni ikonik giriş, terminale doğal bir his vermek için dizayn edilen ahşap bir çatı, çok sayıda cam ve ışığa sahip olacak.

Uçuşunuza saatler varsa ya da en az bir gün varsa şehirde hiç konaklamadan havalimanında kalabilirsiniz. Nasıl mı? Helsinki'de gezginler 24 saat açık bir sanat galerisini, havacılık müzesini, Fin kültürünü ve manzaralarını vurgulayan interaktif bir kurulumu ziyaret edebilirler.

Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havaalanı, Hindistan

Chhatrapati Shivaji Havalimanı'nın güzelliği ülkenin ulusal kuşu tavus kuşundan geliyor. Terminal 2, binanın hem içinde hem dışında tavus kuşu kuyruk desenli çatı dekorasyonuyla gören herkesi kendisine hayran bırakıyor.

Mantar sütunları, terminaller arasından geçerken biraz ekstra havadar bir his katıyor. Ayrıca 7.000'den fazla Hint sanatının yer aldığı bir sanat duvarını ziyaret ederek yerel Hint kültür sanatını da yine burada deneyimleyebilirsiniz.

Incheon Uluslararası Havaalanı, Güney Kore

Geleneksel Kore ev tasarımından esinlenilerek yapılan bu havaalanı, Kore'nin doğası ve kültürel mirasına sahiptir.

Terminal 4F'deki Kore Kültür Caddesi'ni ziyaret ederek, düzenli olarak planlanan kültürel performansları ve Kore atıştırmalıklarının bulunduğu bir giwa (kiremitli çatı evi) ve bir jeongja (pavyon) kopyalarını görün.

Fazladan zamanınız varsa Incheon'un eko-bahçelerinden birinde gezin. Bundan sonra kumarhane, golf sahası, müze, sergi merkezi, spa ve buz pateni pistini ziyaret edin.

Barajas Uluslararası Havaalanı, Madrid, İspanya

Cam ve çelikle kaplı çoğu havaalanının aksine, bu havaalanı bambu dalga şeklinde bir çatı ile kaplıdır. Terminal 4'te bulunan çatı, doğal güneş ışığı düşünülerek inşa edilmiştir.

Yapılış amacı Madrid'de gündüz güneşinden bunalan insanlara gölge bir alan sağlamak olan havalimanındaki bu bambu yüksek tavanlar, seyahat edecek olan yolculara dünyanın en ferah havaalanı hissini vermeyi ve sıcak İspanyol güneşinden uzak kalarak çok ihtiyaç duyulan bir gölge sağlamayı amaçlıyor.

Haydar Aliyev Uluslararası Havaalanı, Azerbaycan

Haydar Aliyev Havaalanı mutlaka görmeniz gereken en güzel havaalanlarından biridir. Bu eşsiz havaalanı tasarımında keyifli bir seyahat deneyimi yaratmak için geometrik şekiller kullanılmıştır.

Havaalanındaki bölmeler terminalin üst katında kafe, dükkan ve barların olduğu yerlerdir. Terminalin genel estetiğine havadar bir his katan bazı kapsüller de bulunuyor.

İstanbul Havalimanı, Türkiye

Asya, Avrupa ve Ortadoğu'nun kesişme noktası olan İstanbul'un yeni havalimanı açıldığı ilk günden bu yana gören herkesi büyülüyor. 76,5 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı özelliğini taşıyan İstanbul Havalimanı , şehrin simgesi olan lale figüründen esinlenilerek tasarlanmış. Dışarıdan bakıldığında kule laleye benziyor.

Hava trafiğinin kontrol edileceği kontrol kulesinin tasarımı Ferrari'nin tasarımcısı Pininfarina ve AECOM şirketi tarafından tasarlandı. Hava trafik kontrol kulesi, 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü.

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin