Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

En Güvenli Ulaşım Aracı Hangisi?

1 88

En Güvenli ve Hızlı Ulaşım Aracı

İnsan hatasıyla en sık karşılaşılan ulaşım yolu karayolu

'daki tüm uçuşlara baktığımızda 2020'de yaşanan uçak kazalarında 299 kişi yaşamını yitirmiş.

Türkiye'de 2020'nin sadece ilk üç ayında 362 kişinin yaşamını yitirmiştir.

BBC'nin yaptığı güvenli ulaşım araştırmasına göre en güvenli seyahat aracı uçak çıktı. Çünkü 2011'de ticari uçuşlardaki toplam 2.84 milyar yolcunun sadece 373'ü bir kazada hayatını kaybetti. Buna göre uçakla seyahatte ölme riski 7.6 milyonda bir olarak verildi.

Gemi yolculuğunun riski de kadar düşük. Uluslararası Gemi Seyahati Birliği'ne göre son 5 yılda 100 milyondan fazla yolcunun sadece 16'sı öldü. Dezavantajı uçak kadar hızlı olmaması ve heryere ulaşımın mümkün olmaması.

Dünya Sağlık Örgütü'nün istatistiklerine göre ise her yıl dünyada 1.2 milyon kişi trafikte hayatını kaybediyor.

Uçakların Güvenli Olma Sebebi Nedir?

Her uçuştan önce uçakların kontrolleri yapılıyor ve birden fazla ekip birbirini raporla bilgilendiriyor.
Bunu motorlu taşıtlara uygularsak, otomobilinizle yolculuğa her çıkışınızda lastiklerinizin havasını kontrol edip frenlerinizin ne durumda olduğunu test etseniz kazaları azaltabilirdiniz. Ancak en iyi ihtimalle haftada bir yapıyoruz bunu. Otobüsler için bile çok iyimser olmamak gerek.

Pilot lisansı, uçak teknisyenliği eğitimi, kısa süreli bir uçuşta yer alabilmek için binlerce saat kazanılan deneyimler.
Havayolu konusunda regülasyonlar o kadar katı ki bindiğiniz uçak hareket ettiği anda kontrolü elinde tutan herkes son derece deneyimli olduğundan emin oluyorsunuz. Bu Türkiye'de de böyle, Norveç'te de, Somali'de de. Ortak kurallar ve uygulamalar herkesin kafasına göre bu kuralları esnetmesini engelliyor.

Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Zehra
Ziyaretçi
Zehra
2 yıl önce

Teşekkürler