Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri
0 5

Hollanda’nın da dahil olduğu Avrupa Birliği ülkelerine giriş yapmak isteyenlerin Schengen vizesine sahip olmaları gerekir. Hollanda vize başvuruları Hollanda Konsolosluğu tarafından yetki verilen aracı kurum VFS Global tarafından alınır.

Schengen hakkında detaylı bilgiyi Schengen vizesi sayfamızdan, diğer vize çeşitleri hakkında detaylı bilgiyi vize çeşitleri sayfamızdan edinin.

Hollanda Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kısa süreli vize başvurularında istenen belgeler genellikle aynıdır, meslek ve gidiş amacına göre kişilerden ek evrak talebinde bulunulur. Uzun süreli ulusal vize başvurularında Hollanda’da kalma gerekçesine göre istenen evrak listesi değişim gösterir.

Kısa süreli Hollanda vizesine başvurmak için aşağıda yer alan belgeler gereklidir:

 • Vize başvuru dilekçesi
 • Başvuru formu
 • En az iki sayfası boş olan ve seyahat sonrasında minimum üç ay geçerli olan pasaport
 • Standartlara uygun yakın zamanda çekilmiş, iki adet biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vize harç ücreti
 • Varsa eski pasaportların fotokopisi
 • Uçak bileti ve otel rezervasyonları
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Kişiye ya da kişinin sponsoruna ait maddi durumunun seyahate elverişli olduğunu ortaya koyan son üç aylık banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı, kira geliri, kredi kartı ekstreleri vb. belgeler

Hollanda Vizesi Ne Kadar

Hollanda vizesine başvurmak için gerekli şartlardan birisi de vize harç ücretinin başvuru sırasında ödenmesidir. Vize ücretleri nakit olarak tahsil edilir. Hollanda Hükümetinin Schengen vizesi için talep ettiği ücretler şu şekildedir:

 • Türk vatandaşlarının Hollanda vize bedeli; 0-6 yaş aralığında olanlar için ücretsiz, 6-12 yaş üzerindekiler için 40 Euro, 12 yaş ve üstü kişiler için ise 80 Euro,
 • Türk vatandaşı olmayan kişiler için Hollanda vize bedeli; 0-6 yaş aralığına ücretsiz, 6-12 yaş aralığı için 40 Euro, 12 yaş ve üstü kişiler için ise 80 Euro,
 • Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Yeşil Burun Adaları, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna vatandaşları için Hollanda vize ücreti; 0-6 yaş aralığı için ücretsiz, 6 yaş ve üzerindeki kişiler için ise 35 Euro olarak belirlenmiştir.

Hollanda Vizesi Çeşitleri

Hollanda’ya yapılacak seyahatlerin türü vize seçiminde büyük öneme sahiptir. Vize başvurusu esnasında yapılan seyahat türüne göre gerekli belgeler başta olmak üzere değişen durumlar bulunur. Bu sebeple öncelikle seyahat süresi ve türü belirlenmelidir.

Türk vatandaşlarının Hollanda’ya yapacağı seyahatlerde Schengen vizesi gereklidir. Hollanda Konsolosluğu’nun uyguladığı vize türleri; kısa dönem Hollanda vizesi, uzun dönem Hollanda vizesi (MVV) ve Hollanda Antilleri vizesidir.

Kısa Dönem Hollanda Vizesi Nedir?

Kısa süreli Hollanda vizesi; 180 günlük bir süre içerisinde en fazla 90 gün Hollanda’da konaklama imkânı sağlar. Kısa dönem Hollanda vizesine sahip olan kişiler diğer Schengen ülkelerini de bu süre içerisinde ziyaret edebilir.

Seyahat sebebi konsolosluk değerlendirmesi açısından önemlidir. Kısa dönem Hollanda vizesi almak isteyenler;

 • Turistik,
 • Aile veya arkadaş ziyareti,
 • Ticari seyahat,
 • Tır şoförü,
 • Kültürel etkinlikler,
 • Avrupa Birliği tarafından düzenlenen eğitim, staj ve araştırmalar,
 • Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve İsviçre vatandaşı yakınları,
 • Aile birleştirme,
 • Erken emeklilikten faydalanan kişiler,
 • Geri dönüş vizesi,
 • Turuncu halı vizesi,
 • Havalimanı transit vizesi, denizciler için mavi halı uygulaması başlıklardan birini gerekçe göstererek başvuruda bulunabilir.

Transit Vize Nedir?

Varış noktasının Schengen bölgesi dışında kaldığı durumlarda Hollanda içerisindeki havaalanlarında bekleme ve aktarma yapma imkânı tanıyan vize türüdür. A tipi vize olarak tanımlanan havaalanı transit vizesi Hollanda ya da Schengen bölgesindeki diğer ülkelere giriş yapma izni vermez.

Uzun Dönem Hollanda Vizesi Nedir?

Hollanda’da 90 günden daha fazla kalmak isteyen kişiler için Schengen vizesi geçerli değildir. Hollanda’da 90 günden fazla kalmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının uzun dönem kalış vizesi olan MVV’ye (Machtiging Tot Voorlpig Verblijf) başvurması gerekir.

Eğitim, eş durumu, çalışma vb. durumlarda oturma izni almak isteyen kişiler, öncelikli olarak uzun dönem Hollanda vizesine başvurarak seyahatini gerçekleştirebilir. Oturma izni başvurusu ile MVV başvurusu eş zamanlı olarak yapılabilir. Uzun süreli Hollanda vizesi almak için Hollanda elçiliğine ya da konsolosluğa başvuru yapılabilir.

Uzun dönem Hollanda vizesine iki türlü başvuru yapılabilir. Bu başvurular;

 1. Sponsorun Hollanda’dan başvurması,
 2. Türkiye’den yetkili kurumlara şahsen başvuru yapmasıyla gerçekleşir.

Hollanda Antilleri Vizesi Nedir?

Hollanda Antilleri vizesi Karayip Adaları olarak bilinen Aruba, Curaçao, St Maarten, Bonaire, Saba veya St Eustatius’a seyahat etmek isteyenlerin alması gereken vize türüdür. Başvurular Ankara Hollanda Büyükelçiliği ve İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu’na yapılabilir. Hollanda Antilleri’ne düzenli olarak seyahat edenler için Turuncu Halı programı kapsamında daha uzun süreli vize alabilmek mümkündür.

Antiller Turuncu Halı programından faydalanabilecek kuruluş ve şirketler aşağıdaki gibidir:

 • Hollanda’da kurulmuş şirketler ve şubeleri,
 • Hollanda’da menşeli bir şirketin kurucuları,
 • Hollanda menşeli bir kuruluş veya şirket ile iki yıl süreli anlaşmaya sahip Türk şirket ya da kuruluşları,
 • Hollanda menşeli kuruluş ve şirketlerle son iki yıl içerisinde yapılan işbirliğini belgeleyen Türk şirket ya da kuruluşları,

Hollanda Vize İşlemleri

Bordo pasaport sahipleri Hollanda seyahatlerinde vizeye tabiidir. Avrupa ülkelerine vize zorunluluğu bulunmayan pasaportlara sahip Türk vatandaşlarının vize alması gerekmez. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu, hususi (yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde yapacakları 90 günlük seyahatlerinde vizeden muaf tutulurlar.

Pasaport İşlemleri

Vize başvurusunda bulunmak için en temel ihtiyaçlardan biri; kişinin pasaporta sahip olmasıdır. Pasaportun 10 yıldan eski olmaması, Hollanda’dan dönüş tarihinden itibaren üç ay daha geçerli olması, eklenecek vizeler için yan yana minimum iki sayfasının boş olması ve herhangi bir şekilde yıpranmamış olması gerekir.

Vize Randevusu

Hollanda seyahati yapmak üzere Schengen ve Karayipler vizesi almak isteyen kişilerin Hollanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen kuruluş olan VFS Global’den randevu almaları gerekir. Hollanda’ya uzun süreli vize başvurusunda bulunacak kişiler, başvurularını konsolosluktan gerçekleştirebilir. Vize başvuru randevusu online yollarla alınabilir.

Gerekli Belgelerin Toplanması

Hollanda vizesi başvurusu sırasında konsolosluk kişiler hakkında bilgi sahibi olmak için bazı belgeler talep eder. Belgelerin doğruluğu ve tutarlılığı önem taşır.

Vize Başvurusu

Yetkili kurumdan randevu alarak tüm belgelerini eksiksiz teslim edildiği takdirde vize başvuru işlemi tamamlanır. Kısa süreli vize başvurusu sonucu aksi bir durum oluşmadığı sürece en geç 15 gün içerisinde tamamlanır. Uzun süreli vize başvurularının sonuçlanması, konsolosluk tarafından yapılan araştırmalar ve teyitlere bağlı olarak daha uzun sürebilir. Bu süreçte vize başvurusu takip edilmelidir.

Diğer Schengen ülkeleri olan Fransa vizesi ve Yunanistan vizesi hakkında detaylı bilgiyi sayfamızdan edinin.

Meslek gruplarına ve kişilerin statüsüne göre ek belge talep edilebilir:

Çalışanlar için; çalışma izin belgesi, kaşeli maaş bordrosu, serbest meslek sahiplerinin oda kayıt belgesi ve güncel vergi levhası,

Öğrenciler için; öğrenci belgesi, 18 yaşından küçükler için muvafakatname ve vekaletname,

Emekliler için; emeklilik belgesi

İş verenler için; Faaliyet belgesi ya da ticaret odası sicil kayıt sureti, ticaret sicil gazetesi

Kaynak

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin