ucaklar.org - Havacılık Ansiklopedisi

Joint Aviation Authorities (JAA)

0 106

  • Kuruluş Tarihi: 1970, 2010 tarihi itibariyle EASA yerini almıştır.
  • Websitesi: jaato.com

Avrupa Emniyeti Ajansı (EASA), Avrupa Birliği'nin üvenliği çerçevesinde oluşturduğu ve 2010 itibariyle JAA'nın (Joint Aviation Authorities – Müşterek Havacılık Otoriteleri) yerini alan girişimidir.

EASA, 15 Temmuz 2002 tarihinde hizmete geçmiş ve Avrupa hava sahasıyla ilgili bir güvenlik kurumudur. Merkezi Almanya´nın Köln şehrindedir ve tüm üye uluslardan yaklaşık 300 görevli çalıştırmaktadır. A.B.D´de bulunan FAA gibi görevi Avrupa hava sahası içinde, geniş anlamda hava ve havacılıkla ilgili her türlü uçak, uçuş, üretim, müdahale, etkinlik ve geçerli güvenlik mevzuatların takibi ve uygulanmasını kontrol edip, Avrupa´da havacılık güvenliğini sağlamaktır.

JAA – Müşterek Havacılık Otoriteleri

Avrupa'da ortak güvenlik standartları ve prosedürleri belirlemeyi ve geliştirmeyi amaç edinmiş üye ülkeleri temsil eden bir havacılık kurumu. Dünyada yaygın olarak kullanılan JAA kısaltması, İngilizce Joint Aviation Authorities kavramının akronimidir. Avrupa Sivil Havacılık Konferansı'nın bir organıdır. Avrupa Ajansı (EASA) yavaş yavaş JAA'nın tüm yetkilerini ve görevlerini üstlenmektedir. JAA eğitim organizasyonu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin