Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

THY Yurt Dışına Kaçırılan Tarihi Eserleri Geri Getirdi

0 4

Türkiye’den yasa dışı yollarla götürülen, İngiltere’de tespit edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleri sonucunda iade süreci başlatılan Isparta kökenli Sidamara tipi lahitle M.Ö 3000-2000’e tarihlenen iki boğalı kağnı eseri Türkiye’ye getirildi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürlüğü uzmanları tarafından İngiltere’de müzayede kataloglarında satışa sunulduğu tespit edilen Sidamara tipi lahit ile tarihi M.Ö. 3 bin yılına uzanan Anadolu kökenli ‘boğa arabası’ Türkiye’ye iade edildi.

 

İki kültür varlığı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı basın tanıtımıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

 

Çeşitli yollarla yurt dışına çıkarılan eserlerin gerek diyalog kurarak gönüllülük esasıyla, gerekse hukuki yollarla ait oldukları topraklara geri getirmek için bol mesai harcıyoruz. Sadece 2019 yılında 106 kültür varlığımızın iadesini sağladık. Bugün yine yürüttüğümüz çalışmaların başarılı bir sonucu olarak iki kültür varlığımızın daha ülkemize geri dönüşünün mutluluğunu yaşıyoruz. 2004-2020 yılları arasında 4 bin 439 kültür varlığının ülkemize gelmesini sağladık. 2002 yılına kadar bir tane tarihi eseri yurt dışından ülkemize getirmiştik. Daha sonra Kaçakçılık Dairesi oluşturuldu. Bu iki eser İngiltere’de bulundu. Kültür varlıklarının taşınması meşakkatli bir süreç. Türk Hava Yolları, her iki eseri de ücretsiz getirdi. Ayrıca şu anda Türkiye’nin en önemli müzelerinden birindeyiz. Ve 1 Mart itibariyle 70 lira olan müzekart fiyatını 60 liraya sabitliyoruz

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin