Yamaç Paraşütü Pilotu Nasıl Olunur?

Yamaç Paraşütü eğitimleri THK (Türk Hava Kurumu) tarafından yada THK’ya bağlı sportif havacılık kulüpleri tarafından verilmektedir.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Alabilmek İçin;

  1. 16 yaşından gün almak
  2. En az 1.50m, en fazla 2.00 m boyunda ve en az 45 kg, en fazla 120 kg ağırlığında olmak
  3. En az ilköğretim mezunu olmak
  4. Sağlık yönünden uygun olmak
  5. Kondisyon ve fizik olarak spora uygun olmak

THK’dan alacağınız eğitim ücretsiz olabilirken özel kulüplerden alacağınız eğitimler ücretlidir.

Yamaç paraşütü pilotluğu P1 seviyesinden başlar, P5 seviyesinde biter. Ticari uçuş (tandem) yapmak isterseniz T1 ve T2 kurslarını da tamamlamanız gerekir.

P1 / P2 seviyeleri nedir ?

P1 teorik eğitimdir, P2 ise uygulamalı eğitimdir. P1 ve P2 kursları aynı anda düzenlenir ve ortalama 7-10 gün arası sürmektedir. İlk 3 gün P1 başlangıç teorik eğitim alınır, devamında P2 içeriği olan yer çalışmaları ve alçak tepe uçuşlarına geçilir. Minimum 7 alçak tepe uçunun ardından P2 Başlangıç Yamaç Paraşütü Pilotu sertifikası almaya hak kazanırsınız. P2 seviyesi alçak tepelerden bireysel uçuş yapmanıza olanak sağlarken yüksek tepelerden uçuş yapmanıza olanak sağlamaz.

P1 / P2 Başlangıç Eğitimi Fiyatları Ne Kadar ?

2020 yılı için ortalama fiyat 1500-2000 TL arasıdır. Bu fiyat sabit olmayıp kulüpten kulübe değişir. Başlangıç eğitimi alırken yamaç paraşütü satın almanıza gerek yoktur, başlangıç kurslarında kurs veren kulübün malzemeleriyle uçuş yapabilirsiniz.

P3 Orta Seviye Pilot Eğitimi ve Fiyatları

P3 orta seviye pilot eğitimi bu sporun bel kemiğidir diyebiliriz. Bu kursta yelken uçuşları, termik uçuşların eğitimi, ters kalkış eğitimi, temel acil durumlar eğitimi verilir. P3 orta seviye pilot eğitimi fiyatları 2500 TL ile 3500 TL arası değişiklik göstermektedir. Fiyatın değişiklik göstermesindeki fiyat malzemelerin kulüpten karşılanması, yada sizin kendi paraşütünüzle kursa katılmanız, kursun düzenlendiği bölge ve eğitim kalitesidir. P3 kursunun acil durumlar eğitimi Ölüdeniz yada Alanya’da yapılmaktadır.

P4 Pilot Eğitimi ve Fiyatları

P4 Pilot eğitimi artık işin ciddileştiği pilotluk evresidir. Bu eğitimde termal aktivite kullanımı ve tam acil durumlar eğitimi verilir. Acil durumlar eğitimi Ölüdeniz’de yapılır ve paraşütü şekilden şekile sokarsınız . P4 eğitimi fiyatları 3000-4000 TL arası değişiklik göstermektedir.

P5 Seviye Deneyimli Pilot Eğitimi

Bu seviyede pilotlardan istenen en önemli görev mesafe uçuşu yapmalarıdır. Daha önceki kurslarda aldıkları termal aktivite kullanımını mesafe uçuşlarında kullanmaları beklenir. Bu seviye eğitimin tek görevi mesafe uçuşu olduğu için eğitim ücreti diğer kurslara göre uygundur. 2020 yılı için ortalama P5 Deneyimli Pilot Fiyatları 2000-3000 TL arasıdır.

 

Yazar: Edt. Nefse A.

Edt. Nefse A.

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟 𝐹𝑙𝑖𝑔ℎ𝑡 𝐴𝑡𝑡𝑒𝑛𝑑𝑎𝑛𝑡

mail: ucaklarorg@gmail.com
instagram: @ucaklarorg
twitter: @ucaklarorg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.