Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

5. Nesil Savaş Uçakları​

0 267

5. Nesil Savaş Uçakları​

5. nesil savaş uçakları 2000 ve sonrasında üretilen ve kullanılmaya başlayan uçaklardan oluşmaktadır.

5. nesil jenerasyonda yer alan bu uçaklar itki vektörlü motorlar sayesinde daha gelişmiş manevra kabiliyetine sahip olmakta, imalat aşamasında kullanılan kompozit malzemeler ve dahili silah haznesi sayesinde düşük termal iz ve radar görünürlüğü sağlamakta, bütünleşik görev sistemleri ve sensörler sayesinde artırılmış durumsal farkındalık sağlamaktadır. En büyük özelliklerinden biri de supercruise motorlar sayesinde de “sonradan yanma” kullanmadan yüksek hızlara çıkabilme kabiliyetine sahip olmalarıdır. Normalde dördüncü nesil uçaklarda ses hızının üzerinde uçabilmek için “sonradan yanma” yani “afterburner” özellikli motorlar kullanılmaktaydı.
Ülkemizde de yerli ve milli savaş uçağı yapım çalışmaları kapsamında TUSAŞ tarafından 5. nesil savaş uçağı olarak Milli Muharip Uçak (MMU) 2019 yılında Paris havacılık fuarında dünyaya tanıtılmıştır. Turkish Fighter X /TF-X’in 2020’li yıllarda seri üretime geçmesi amacıyla çalışmalar hızla devam etmektedir.

5. Nesil Savaş Uçak Modelleri

  • TUSAŞ Milli Muharip Uçak (MMU) / TF-X (Proje Aşamasında)

  • Lockheed Martin F-22 Raptor

  • Lockheed Martin F-35 Lightning II

  • Sukhoi Su-57

 

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin