5. Nesil Savaş Uçakları​

5. Nesil Savaş Uçakları​

5. nesil savaş uçakları 2000 ve sonrasında üretilen ve kullanılmaya başlayan uçaklardan oluşmaktadır.

5. nesil jenerasyonda yer alan bu uçaklar itki vektörlü motorlar sayesinde daha gelişmiş manevra kabiliyetine sahip olmakta, imalat aşamasında kullanılan kompozit malzemeler ve dahili silah haznesi sayesinde düşük termal iz ve radar görünürlüğü sağlamakta, bütünleşik görev sistemleri ve sensörler sayesinde artırılmış durumsal farkındalık sağlamaktadır. En büyük özelliklerinden biri de supercruise motorlar sayesinde de “sonradan yanma” kullanmadan yüksek hızlara çıkabilme kabiliyetine sahip olmalarıdır. Normalde dördüncü nesil uçaklarda ses hızının üzerinde uçabilmek için “sonradan yanma” yani “afterburner” özellikli motorlar kullanılmaktaydı.
Ülkemizde de yerli ve milli savaş uçağı yapım çalışmaları kapsamında TUSAŞ tarafından 5. nesil savaş uçağı olarak Milli Muharip Uçak (MMU) 2019 yılında Paris havacılık fuarında dünyaya tanıtılmıştır. Turkish Fighter X /TF-X’in 2020’li yıllarda seri üretime geçmesi amacıyla çalışmalar hızla devam etmektedir.

5. Nesil Savaş Uçak Modelleri

  • TUSAŞ Milli Muharip Uçak (MMU) / TF-X (Proje Aşamasında)

  • Sukhoi Su-57

 

 

Yazar: Cn Ekr

Cn Ekr
𝐴𝑑𝑚𝑖𝑛 𝐴𝑖𝑟𝑐𝑟𝑎𝑓𝑡 𝑀𝑎𝑖𝑛𝑡𝑖𝑛𝑎𝑛𝑐𝑒 𝑇𝑒𝑐ℎ𝑛𝑖𝑐𝑖𝑎𝑛 & 𝑇𝑒𝑐ℎ𝑛𝑖𝑐𝑎𝑙 𝑇𝑒𝑎𝑐ℎ𝑒𝑟 mail: ucaklarorg@gmail.com instagram: @ucaklarorg twitter: @ucaklarorg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.