Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Drone Nedir? Drone Ehliyeti Nedir, Nasıl Temin Edilir?

0 412

Teknolojinin ilerlemesi ile insansız günümüzde 7′ de 70′ e pek çok kişinin dikkatini çekmektedir. Hayatımıza hızla giriş yapan Drone' lar özellikle resim çekmeyi seven insanların gözdesi olmuştur. Kuşbakışı çekimler ile fotoğraf severleri büyülemektedir. Drone çeşitleri her geçen gün eklenen farklı seçenek ve modeller ile de atmaktadır.

Drone ehliyeti SHT- gereği 500 g-4 kg arasındaki İHA 0 ve 4 kg-25 kg arasındaki İHA 1 kategorisindeki drone araçları için ehliyet alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü' nün bu konuda yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlar aracılığı ile zorunlu eğitim saatleri tamamlanarak drone ehliyetine sahip olunabilmektedir.

Drone Ses Çıkarır Mı?

Günümüz dronelarından pervane sesi gelir. Pervanelerin son derece yüksek bir hızda dönmesi bu gürültüye sebep olur.

Gece Drone Uçurabilir Mi?

Gece uçurulması tehlikeli olabilir.

Çoğu gece uçabilir, ancak çok fazla deneyime sahip olana kadar bunu yapmanızı önermeyiz. Gece uçarken droneunuzu görüş alanı içinde tutmanızı öneririz  ve gece çalışabilen dronelarda gece uçuşu sırasında görülebilmeleri için ışıklar bulunur.

Çoğu dronun gece görüş kabiliyetine sahip olmadığını unutmayın, bu nedenle gece uçuşu sırasında çektiğiniz video yalnızca ay ışığı, sokak aydınlatması vb. gibi mevcut herhangi bir ortam aydınlatmasıyla aydınlatılacaktır.

Yağmurda Drone Uçurabilir Mi?

Drone üreticileri yağmurda drone uçurmamanızı önerir. Çoğu drone suya dayanıklı değildir bu nedenle az miktarda su bile dronunuza, özellikle motora ve bataryaya zarar verebilir. Nem, kısa devreye neden olur ve bu da dronunuzun çok az uyarıyla veya hiç uyarı vermeden çalışmayı durdurmasına neden olur. Bu nedenle genel bir kural olarak drone'nuzu yağmur, sis veya aşırı nemli koşullarda uçurmayın.

Bu koşullara yakalanırsanız, mümkün olan en kısa sürede inin ve drone'nuzu kuru bir yere alın, pilini çıkarın ve kurumasını bekleyin. Ayrıca, iç muhafazadan suyu çıkarmak için dronun kendisini hafifçe sallamak ve kurumasını sağlamak isteyebilirsiniz. Drone'nuzu kurutmak için ıslak bir telefonu kurutmak için benzer teknikleri kullanın ve daha sonra ilk kez uçtuğunuzda, normal olarak tekrar uçmadan önce drone'yu düşük bir irtifada test etmek için biraz zaman ayırın.

İnsansız Hava Aracı (İHA) Lisansı

Azami kalkış ağırlıklarına göre İHA'lar 4 ayrı gruba ayrılır:

  • İHA 0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dahil) – 4 kg aralığında olan İHA'lar,
  • İHA 1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dahil) – 25 kg aralığında olan İHA'lar,
  • İHA 2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dahil) – 150 kg aralığında olan İHA'lar,
  • İHA 3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dahil) ve daha fazla olan İHA'lar.

İHA 0 ile İHA 1 Drone Eğitiminin Farkı nedir?

  • İHA-0 0-4kg arasındaki Drone ‘ları kapsamaktadır ve 12 yaşından büyük olan bireyler alabilir.
  • İHA-1 Drone Eğitimi 0-25kg arasındaki Drone ‘ları kapsamaktadır ve 15 yaşından büyük olan bireyler alabilir.

İHA 0 mı, İHA 1 mi Almalıyım?

CKullancığınız cihaz 4Kg altında yani DJI Mavic, DJI Phantom vs kullanıyorsanız 12 SAATLİK İHA-0, Eğer İnspire 2 veya daha büyük cihaz kullanıyorsanız 36 saatlik 25 Kg a kadar geçerli İHA-1 Belgesini alabilirsiniz. İHA-1 Eğitimlerinde İnsansız Hava Araçlarının tekniği üzerine çok daha doyurucu ve uzmanlık derecesinde bilgiler verilmektedir.

Drone'ların Kayıt Altına Alınması Gerekiyor Mu?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi: Ağırlığı 500gr ve üstü İHA satanların, alanların, üretenlerin, ithal edenlerin ve uçuranların bu sistemde kayıt işlemi yapmaları zorunludur. Shgm İha Kayıt Sistemi

Federal Havacılık İdaresi sizden drone'unuzu kaydedin Nasıl uçmayı planladığınıza ve drone'nuzu verilen kayıt numaranızla işaretlemenize bağlı olarak. 0,55 pounddan (250 gram) fazla ve 55 pounddan az ağırlığa sahip herhangi bir drone, şu anda piyasada satılan hemen hemen her drone'u kapsayacak şekilde kaydedilmelidir. Bu kayıt her 3 yılda bir yenilenmelidir.

Ayrıca uçuş sırasında her zaman kayıt belgesini yanınızda taşımanız gerekir ve lisans koşulları uyarınca ticari amaçlarla uçmanız yasaktır. Drone uçuşuna yalnızca 400 fitin altında irtifa ve “G” Sınıfı veya kontrolsüz hava sahasında izin verilir. Bu kurallara uymak sizin sorumluluğunuzdadır.

Bazı eyaletler, drone pilotlarının ek düzenlemelere uymasını şart koşar, bu nedenle kalkıştan önce uçtuğunuz eyaletin yasalarını kontrol ettiğinizden emin olun.

SıraModelUçuş SüresiPuan
1AEE Sparrow10 dk10/9.8
2Corby Zoom14 dk10/9.7
3Dji Mavic 2 Pro31 dk10/9.9
4DJI Mavic Mini30 dk10/9.9
5Corby Cx00712 dk10/9.8
6Xiaomi Mitu25 dk10/9.7
7DJI Ryze Tello13 dk10/9.6
8Aden E58 Pro20 dk10/9.7
9MF Atlas7 dk10/9.4
10Fimi X8 Se35 dk10/9.9
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin