Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

En Büyük Kargo Uçağı İstanbul Havalimanı’nda

1 853

Dünyanın En Büyük Kargo Uçağı

Dünyanın en büyük kargo uçağı An-225, yakıt ikmali yapmak için ilk kez İstanbul Havalimanı'na indi.

“Mriya” isimli Antonov An-225, dünyanın en büyük kargo uçağı saatte 850 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 12 bin metreye yükselebiliyor. 250 ton maksimum yük kapasitesine sahip , 84 metre uzunluğunda, 18,1 metre yüksekliğindeki uçak, 200 ton ağırlıkla 4 bin kilometreye kadar mesafe alabiliyor.

32 adet tekerlekten oluşan dünyanın en büyük kargo uçağından aktif olarak sadece 1 tane bulunuyor.İlk uçuşunu 21 Aralık 1988'de gerçekleştiren uçak, ilk olarak uzay mekiği taşımak amacıyla üretildi. Dünya genelinde birçok uçağın devasa büyüklükteki kargolarını taşımak için hizmet vermeye başladı.

PERTH, AUSTRALIA – MAY 15: Landing gear is seen on the Antonov AN-225 Mriya after arriving at Perth International airport on May 15, 2016 in Perth, Australia. The Ukrainian cargo plane is 84 metres long and has a wingspan of 88.4 metres and is in Perth to (Photo by Paul Kane/Getty Images)

Kargo uçağı AAN-225 Myria, Kazakistan'dan havalanarak 6 saat 15 dakika süren uçuşun ardından İstanbul'a iniş yaparken, Airbus A380 ise 1 Ekim'de ise İstanbul Havalimanı'na iniş yaptı.

İnişin ardından belirlenen yere park edilen 84 metre uzunluğundaki devasa kargo uçağına yakıt ikmali yapıldı.
PCR testi taşıyan uçak, ikmalin ardından Avusturya'ya yeniden havalandı.

 

Antonov ile ilgili detaylı yazımız için Tıklayın

En Büyük Yolcu Uçağı İstanbul Havalimanı'nda

Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Burcak
Ziyaretçi
Burcak
2 yıl önce

Harika resimler