Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

En İyi Havacılık Websiteleri

0 658

Flightradar24 (İngilizce) : Dünya üzerindeki hemen hemen tüm ticari uçuşları canlı olarak izleyebilir, uçağın resimlerine bakabilirsiniz. Güzel bir özellik de, önceki günlerde yapılmış uçuşları tekrar izleme olanağı vermesi. Örneğin 3 gün önce yaptığınız Paris-İstanbul uçuşunu baştan sona, ister normal hızda, ister hızlandırılmış olarak tekrar izleyebilirsiniz.

Ucaklar.org (Türkçe): Havacılık hakkında paylaşımların yapıldığı, uçak bilgilerinin ve fotoğraflarının bulunduğu, havacılık personelinin buluştuğu türkçe websitesi

Airline Museum (İngilizce) : Binlerce uçak modeli bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz bir web sitesi. Uçak cinsine, havayolu şirketine, üreticiye, ölçeğe göre arama yapılabiliyor.

Airliners (İngilizce) : Uçak resmi, uçaklarla ilgili teknik bilgi, uçuş videoları barındıran, alanındaki belki de en iyi site.

Air Transport World (İngilizce) : Havacılık ve hava taşımacılığı ile ilgili oldukça detaylı bir site.

Aviation Herald (İngilizce) : Uçak kazalarını ve diğer olayları güncel olarak listeleyen bir site. Her bir olay hakkında detaylı açıklamalar da veriliyor.

Aviation Safety Network (İngilizce) : Uçak kazaları üzerine en kapsamlı veritabanlarından biri. Tüm uçak modellerinin kaza sayıları ve istatistikleri bulunabiliyor. Kazaların detaylı anlatımı ve varsa kaza hakkında yazılan raporları da indirebilirsiniz.

BAAA-ACRO (İngilizce) : Uçak kazaları üzerine bir veritabanı.

Flightlevel350 (İngilizce) : Kapsamlı bir uçak videoları sitesi.

Flightaware (İngilizce) : Dünya yüzeyinde uçan uçakları canlı olarak takip etme şansı veren bir site. Ama bence FlightRadar24 daha başarılı. Yine de bu sitede sadece canlı takip etmekten fazlası var.

JACDEC (İngilizce) : Uçak kazaları üzerine bir veritabanı. Arayüzü pek başarılı değil.

Jet Photos.net (İngilizce) : Uçak resimleri veritabanı.

LiveATC.net (İngilizce) : Uçaklar ve havaalanları arasındaki telsiz konuşmalarını canlı olarak dinleyebileceğiniz bir site. Türkiye’deki büyük havaalanları da dinlenebiliyor. (IST, SAW, ADB, ESB gibi kodları girmeniz lazım)

Notamtr (Türkçe) : NOTAM (NOtice to AirMan), hava sahası veya havaalanları hakkında bilgilendirme ya da uyarıda bulunmak amacıyla yayınlanan bir bültendir. iOS ve Android üzerinde çalışan mobil uygulamaları da var.

Planespotters.net (İngilizce) : Uçak resimlerine meraklıysanız bunları bulabileceğiniz en iyi kaynaklardan biri. Flightradar24 sitesi de uçak resimlerini buradan alıyor.

PlaneCrashInfo (İngilizce) : Uçak kazası veritabanı.

PlanePictures.net (İngilizce) : 1 milyondan fazla uçak ve havacılık resmi bulabileceğiniz bir fotoğraf sitesi.

PPRuNe.org (İngilizce) : Profesyonel pilotların kendi aralarında yazıştıkları bir forum sitesi. Havacılığın görünmeyen, bilinmeyen yönlerini keşfedebilirsiniz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (Türkçe-İngilizce) : SHGM Kurumsal web sitesi.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin