Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Havalimanlarında Gürültü Önleme Prosedürleri

0 6.960

Havalimanlarında Gürültü Önleme

Uçakların havalimanlarında yarattığı aşırı gürültü insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Gürültünün bilindiği gibi uykusuzluk, stres, baş ağrısı, huzursuzluk gibi rahatsızlıklar oluşturduğu belirlenmiştir. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için havalimanı yöneticileri hem havacılık personellerini hem de yolcuları ilgilendiren birçok önleyici prosedürler belirlemişlerdir.

Öncelikle gürültüyü önlemek için havalimanlarının şehir merkezlerinin oldukça uzak mesafede konumlandırılması gerekmektedir. Uçaklar iniş ve kalkış sırasında aşırı gürültü çıkardıkları için yakın mesafede bulunan yaşam alanları zarar görebilmektedir. Ayrıca son dönemde gelişen teknoloji ile üretilen uçakların daha az gürültülü çalışmaları sağlanmıştır.  Geçmiş zamanlarda çok fazla gürültü oluşturan uçakların yerini şimdilerde sesi izole eden daha sessiz uçaklar almaya başlamıştır.

Gürültü Prosedürleri Nelerdir?

Öncelikle uçaklar üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Uçaklardan gelen sesler dikkate alınmış, desibel seviyeleri ölçülmüş sadece uçak üreticileri ile sınırlı kalmayıp kullanıcılarla ilgili de prosedürler de yayınlanmıştır. Çalışmalar bununla bitmeyip geçmişte çok fazla ses oluşturan uçakların yerine çevre dostu daha az ses gürültüsü oluşturan uçaklar tasarlanmıştır.

Ayrıca APU dediğimiz yedek güç ünitesi motorlar çalışmadığı zaman uçağa elektrik ve havalandırma sağlamaktadır. Bu güç ünitesi neredeyse bir motor kadar gürültülü ses çıkarmaktadır. Aynı zamanda yerdeki başka uçaklardan da bu gürültü geldiği zaman havalimanında inanılmaz bir gürültü kirliliğine sebebiyet vermektedir. Bu sebeple APU çalışma süresi de kısıtlandırılmıştır.

Uçuş esnasında ise; çoğunlukla şehrin ya da şehir çok büyükse hassas bölgelerin üstünden geçmemek eğer mecburi bir durum varsa belirli bir irtifanın altına inmeden, iniş takımlarını ve flapları mümkün olduğu kadar en geç şekilde vakitte koymalıdır.

Havacılık sektörü insan hayatını her yönden kolaylaştırdığı gibi oluşabilecek zararları, olumsuzlukları en aza indirmeye gayret etmelidir. Bu çalışmaların sonucunda hem çalışan hem de insanların daha rahat bir şekilde çalışıp yolculuk etmesine imkan sağlayacaktır.

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin