Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

INAD Yolcu ve Deporte Yolcu

0 1.081

Nedir?

Sınır dışı Edilen Yolcular ()

Bir ülkeye yasadışı yollar ile girmiş ya da kanuni işlemler ile girerek ülke yönetimi tarafından ülke dışına çıkarılması kararı alınarak sınır dışı edilen yolculara verilen isme Deporte adı verilir. Ülke yetkilileri tarafından ülkede kalması sakıncalı görülen yabancı vatandaşları alınan karar ile sınır dışı edilebilirler.

Deporte yolcu kararı alınan kişiler refakatli ve refakatsiz olarak ikiye ayrılırlar. Deporte kararı alınan yolcunun tüm masrafları ülke yönetimi tarafından karşılanmaktadır. Sınır dışı edilmesine karar verilen yolcuların uçağa biniş işlemleri bazen bir güvenlik görevlisi eşliğinde yapılabilirken bazen de yalnız uçağa binmeleri sağlanır. Bu yolcular uçağın en arka kısmında bulunan koltuklarda yolculuk yaparlar ve kendilerine alkol verilmesi kesinlikle yasaktır.

Deporte Yolcu Nedir?

Nedir?

(INAD)

INAD gittiği ülkede, ülkeye giriş izni verilmeyen yolcu anlamına gelmektedir. Yolcuların gittikleri ülke girişlerinde o ülkenin istediği belgeleri verememesi ya da evraklarını göstermemekte ısrar etmesi halinde INAD yolcu konumuna alınır ve ülkeye girişine izin verilmez. Halen gerekli belgeleri teslim etmemesi halinde sınır dışı edilme işlemlerine başlanır. INAD yolcunun tüm yeme içme işlemleri yolculuk ettiği havayolu şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Bu yolcular terminalden çıkartılmadan özel bir bölümde bekletilerek havalimanı polisi tarafından sorguları yapılır. Sorgulama sonrasında tekrar geri dönüş sağlamaları için ülkelerine gidiş sağlayan uçağa bindirilirler. Karşı hava sahasına yolcunun neden kabul edilmediğine dair tutulan rapor bilgisi gönderilerek INAD yolcunun hakkında bilgi verirler.

INAD Yolcu Nedir?

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin