Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Pilotluk Hakkında Merak Ettikleriniz

1 46

Pilot Kimdir?

Pilot, bir uçağı, insanları veya eşyaları bir noktadan başka bir noktaya ulaştırmak için kullanmakla görevli olan kişidir.

Yüksek kazançlı bir meslektir.

Pilotların Avantajları

 • Çalışma saatleri
 • Pilotlar diğer mesleklere göre çok daha iyi kazanırlar ve emeklilik şartları da son derece güzeldir.
 • Ücretsiz veya indirilmiş oranla seyahat ederler.
 • Pilotlar için oteller ve araç kiralama hizmetleri indirimlidir.
 • Pilotlar maaş dışında verilen hakları mesai dışı saatlerde kullanabilirler.
 • Gökyüzünde seyahat etmek.
 • Farklı ülkeler ve şehirler görmek

Pilotların Dezvantajları

 • Çalışma günlerinin ve saatlerinin değişken olması . Ayda en az 8 en çok 20 kere uçarlar. Büyük havayolu şirketlerinde çalışan pilotlar bir ayda 14 gün çalışabilirken 14 gün boyunca evlerine gidemezler. 1 ayın 14 günü evlerinden ve ailelerinden uzak olurlar.
 • Sürekli kendilerini geliştirmeye devam etmelidirler.
 • Pilotların birçoğu yılda iki kere uçuş testine girerler. Bunun için biraz ev çalışması yapmaları gerekir ve başarısızlık durumunda işsiz kalabilirler.
 • Kaptan pilotların her 6 ayda bir fiziksel sınavdan geçmesi gerekirken diğer ticari pilotların yılda 1 kere bu sınavdan geçmesi gerekir.
 • Sağlık sorunları olan bir pilot işsiz kalır. Pilotlar düzenli alkol ve uyuşturucu testlerine tabi tutulurlar. Alkol veya uyuşturucu ile ilgili daha önceden problem yaşadıysanız farklı bir meslek seçmeniz gerekecektir. Dahası sürüş kayıtlarınız dikkatle incelenir ve herhangi bir ağır suçla ilgili sabıkanız varsa diskalifiye olursunuz. Fiziksel zorunlulukların yanı sıra pilotların zihinsel olarak da bu iş için uygun olmaları gerekir. Diğer mesleklerin aksine birçok insanın hayatı pilotların problemleri çözerken ki sakinliklerine ve kendilerine hakim olma kabiliyetlerine bağlıdır.
 • Bir diğer dezavantaj da nitelikli bir pilot olmanın maliyetinin yüksek olmasıdır.

Pilot olma şartları nelerdir?

Pilot olmak için askeri okula gidebilir, üniversitelerin 4 yıllık pilotaj bölümlerinden mezun olabilir ya da ücretli pilotluk eğitimi alabilir veya herhangi bir 4 yıllık üniversite eğitiminden sonra, Thy'nin Uçuş Akademisi'ne ücretsiz başvurabilirsiniz.
Pilot olmak için lise mezunu olmak yeterli görünse çok fazla üniversite mezunu rakibiniz bulunacağından dolayı pilot olma ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Bunun yanı sıra birçok hava yolu şirketi pilotluk başvurularında sadece 4 yıllık üniversite mezunu(örgün ya da açıköğretim) kabul etmektedir.
İleri derecede ingilizce bilmeniz gerekmektedir.
Fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı olmalısınız. (SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1 inci sınıf sağlık sertifikasına sahip olmalısınız.)

Pilot olmak için aranan ön koşullar nelerdir?

Ticari pilot lisansı(CPL) alabilmek için öncelikle öğrenci pilot lisansı(SP) ve ı(PPL) almanız gerekmektedir. Tüm bu lisanslara başvurmak için aranan ön şartlara aşağıdan ulaşabilirsiniz:

1) Öğrenci pilot lisansı(SP) başvuru şartları:

a) İlk yalnız uçuşundan önce 17 yaşını tamamlamış olmak. Ancak entegre kurslara başlayacak adaylar için 16 yaşını tamamlamış olmak yeterlidir.

b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) SHGM tarafından veya SHGM'ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 veya 2 nci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.

2) Hususi pilot lisansı(PPL) başvuru şartları:

a) En az 18 yaşında olmak.

b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) SHGM tarafından veya SHGM'ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 veya 2 nci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.

d) SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan Uçuş Eğitim Organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

e) Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş eğitiminin tamamlanmasından sonra 6 ay içinde girilecek yetenek testinde başarılı olmak.

f) Gece uçuşu yetkisi isteniyorsa gerekli eğitimleri almış olmak.

g) Bu Yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak.

3) Ticari pilot lisansı(CPL) başvuru şartları:

a) En az 18 yaşında olmak.

b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1. sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.

ç) SHGM tarafından yetkili kılınmış uçuş eğitim organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

d) Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş yetenek testinde başarılı olmak.

e) Bu Yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak.

4) Hava yolu nakliye pilotu lisansı(ATPL) alma şartları:

a) En az 21 yaşında olmak,

b) En az lise veya dengi bir okul mezunu olmak,

c) SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1 inci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak,

d) CPL(A) ve çok motor IR(A) sahibi olmak,

e) SHGM tarafından yetkilendirilmiş Uçuş Eğitim Organizasyonlarında gerekli teorik bilgi eğitimini tamamlamak,

f) Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş kontrolünde başarılı olmak,

g) Bu Yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak,

h) MCC kursu görmüş olmak.

Ücretli pilotluk eğitimi nasıl alınır?

Ön koşullarda belirttiğimiz gibi pilot olmak için CPL lisansına sahip olmanız gerekmektedir. Özel uçuş okullarına başvuru yaparak yaklaşık 80 bin euro karşılığında ücretli pilotluk eğitimi alabilirsiniz. Bu ücret biraz yüksek görünse de çoğu okul ödemede kolaylıklar sunmaktadır. Örneğin paranın bir kısmını peşin ödeyip kalan kısmını pilot olduktan sonra maaşınızdan kesilmesini isteyebilirsiniz.
Pilotluk eğitimi ortalama 18 ay sürmektedir ve bu eğitim boyunca adaylara Teori, Uçuş ve Simülatör Eğitimi olmak üzere çeşitli eğitimler verilmektedir.
20'ye yakın özel uçuş okulu olduğundan seçiminizi yaparken ince eleyip sık dokumanızda fayda var. Şaşalı tanıtım broşürleri ve filmleriyle sizi kazanmak isteyeceklerdir. Araştırmanızı yaparken tüm şartların ve ödeyeceğiniz para miktarının tamamen şeffaf olmasına dikkat edin. Çünkü bazı okullar eğitim sırasında sınav ücreti gibi ekstra masraflar çıkarabilirken bazılarında başlangıçta söylenen ücrete her şeye dahildir.

Üniversite mezunları ücretsiz pilotluk eğitimi alabilir mi?

Thy zaman zaman yetiştirilmek üzere pilot alımı yapmaktadır. Bu eğitim Thy'nin Aydın'daki kendi uçuş okulunda verilmekte olup başlangıçta sizden hiçbir ücret talep edilmemektedir. Aksine, eğitim süresince asgari ücretin 2 katı aylık maaş alırsınız. Bu eğitimi aldığınızda en az 10 yıl THY bünyesinde çalışmak zorunda olacağınızı ve  bu sürede de eğtim ücreti olan ortalama 150 bin euro maaşınızdan aylık olarak kesileceğini belirtmekte fayda var. Siz de gerekli şartları sağladığınız takdirde Thy'nin Uçuş Akademisi bünyesinde açmış olduğu bu ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Aşağıdaki ilanı inceleyerek başvurmak için gerekli şartları öğrenebilirsiniz:

Pilot Olmak İçin Kriterler (Yaş, Boy, Kilo Sınırı)

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • En az lisans derecesi mezunu (örgün veya açıköğretim) olmak,
 • 01.01.1990 tarihinden sonra doğmuş olmak,
 • Erkek adaylar için boy 157 cm'den kısa, cm'den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine (20-30 aralığında) uygun olmak,
 • Bayan adaylar için boy 157 cm'den kısa, 195 cm'den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine (20-30 aralığında) uygun olmak,
 • Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,
 • Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,
 • Daha önce THY A.O. veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak.
 • Daha önce THY A.O. ve THY A.O.‘ nun iştirak şirketlerinden fesih yoluyla ayrılmış olmamak.

Yabancı Dil (İngilizce) Şartı

 • Başvuru tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek.
 • TOEFL (IBT) : 60 (speaking : min.18)
 • IELTS (Akademik) : 6 (speaking : min.6)

Not: Bazı ilanlarda sonradan da sınava girebilme hakkı tanınmaktadır.

Sağlık Şartı

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nın (ICAO) Annex-1'deki ve JAR FCL-3'deki Ticari Havayolu Pilotu şartlarına uygun olmak. (Adaylar bu şartları sağladıklarını belgeleyen raporu, daha sonra duyurulacak tarihte belirtilecek hastanelerden kendi imkanları ile temin edeceklerdir.)

Diğer Şartlar

 • THY A.O. tarafından yapılacak olan değerlendirme süreçlerinde başarılı olmak.

Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol:

Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet üzerinden başvurmaları gerekmektedir. İnternet başvurusu dışında herhangi bir şekilde başvuru kabul edilmeyecektir.
Halihazırda dil belgesi bulunan adaylar evrak kontrol ve boy-kilo ölçüm sürecine davet edilecektir. Dil belgesi bulunmayan adaylar THY A.O tarafından gerçekleştirilecek ingilizce sınavına davet edilecektir. Kriterlere uygun olmayan adaylar sürece devam edemeyecektir.
Tüm süreç sonunda başarılı olan adaylara iş teklifi yapılacak olup işe başlama belgeleri hazırlamaları istenecek ve adayın istenen belgeleri teslim etmesi akabinde istihdam süreci tamamlanacaktır.
Pilot maaşları ne kadardır?

Pilot maaşları aylık olmak üzere pilotun tecrübesine ve çalıştığı hava yolu şirketine bağlı olarak 40 ila 80 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir. Göreve yeni başlayan yardımcı pilotun maaşı yaklaşık 20-30 bin TL civarındadır. Maaşı hesaplamada kullanılan birçok kriter bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazımıza gözatabilirsiniz.

Profesyonel Bir Pilot Olmak İçin Uzman Olmanız Gereken Konular

İnsanların birçoğu sadece uçağı kontrol ederlerse güvenli bir şekilde uçabileceklerini düşünürler. Bu beceriler etkileyicidir ancak profesyonel bir pilot olmak için bu sadece buzdağının görünen ucudur. Bir pilotun çeşitli konularla ilgili oldukça bilgili olması gerekir. Profesyonel bir pilot olmak için:

 1 – Uçuş teorisinden anlamak

Bu temel fizik bilgisi gerektirir. Matematik haricinde cebir bilgisine ihtiyaç olmasa bile fizik kavramlarını bilmeli ve uygulayabilmelisiniz. Bir pilot hareket, kütle, eylemsizlik, sıcaklık, akışkan ve gaz kanunlarını bilmelidir. Hava devinim bilimini ( ses altı ve ses üstü)  , hava aracı performansını ( uçak yükleme dahil ) , deniz üzerinde hareket ve sistem işleyişleri ve kısıtlamalarını anlamanın tek yolu budur.

2 – Meteorolojiden anlamak

Bu da fizikten çıkmadır. Bir pilot hem hava durumunu yorumlamak zorundadır hem de hava tahminlerinin doğruluğuyla ilgili kendi kendine kararlar vermek zorundadır. Pilotlar sık sık hava davranışlarını gözlemlerler ve tam olarak ne gördüklerini rapor etmek ve aynı zamanda şartlarla ilgili hızlı analizler yapmak zorundadırlar.  Buna hangi değişikliklerin hava durumunu etkileyebileceği ve bu değişikliklerin uçuşun güvenliğini nasıl etkileyebileceği de dahildir.

3 – Uçak sistemlerinden anlamak

Bütün makineler işlemek için fizik ilkelerini kullanır ve pilotların uygulanacak fizik alanlarını bilmeleri gerekir. Buna ek olarak bir pilot uçak bakımından anlamalıdır. Sizin hayatınız ve yolcuların hayatı söz konusuyken sadece teknisyene güvenmek yeterli değildir.

Bir pilot motorların ve motor fonksiyonumun üzerindeki bütün bileşenlerin nasıl çalıştığını bilmelidir. Aslına bakacak olursanız motor sadece mekanik bir bileşen değildir. Bir pilot bütün elektrikli sistemlerden, hidrolik sistemlerden ve pnömatik sistemlerden anlamalıdır. Buna ek olarak uçuş kumandalarını çalıştırmakla alakalı olan kablo ve makara sistemlerine de aşina olmalıdırlar. Bu bileşenlerden anlamazlarsa uçuş sırasında ortaya çıkabilecek herhangi bir problemi çözemezler. Unutmayın ki teknisyen sizinle birlikte uçmaz.

Bir pilot metal esneme limitlerinden, malzeme yorulmasından vb. anlamak zorundadır. Bu sayede problemin yapısal olup olmadığını ve ne kadar ciddi olduğunu anlar.

4 – Navigasyondan anlamak

Navigasyon farklı birçok yönü olan geniş bir konudur. Navigasyon bir noktadan diğer noktaya gitmekten fazlasıdır. Öncelikle bir pilot yorumlayabilmek amacıyla haritaların ve çizelgelerin nasıl yapıldığını bilmelidir. Çizelge yapmanın bir sürü yolu vardır ve her birinin avantajı olduğu gibi gizli tehlikeleri de vardır. Bir pilot çizelgelerde yer alan güvenlik paylarını ve güvenlik paylarının her birinin uçuş sürecini nasıl etkileyeceğini tam olarak bilmelidir.  Sadece 100 feet'de rakım veya rota sapmasının tehlikeli olabileceği zamanlar olacaktır. Çizelgelerden anlamayan bir pilot etkisiz bir biçimde uçar ve hatta çarpma riski vardır.

Günümüzün yol üzeri navigasyonlarının birçoğunda hava kaynaklı bilgisayar ekipmanlarının kullandığını biliyoruz. Peki, bozulursa ne olacak? Bir pilot, uçuşu güvenli bir şekilde tamamlamak için parakete hesabıyla veya navigasyonun diğer araçlarıyla yön bulmak zorundadır. Pilotun sadece çizelge ve görünür işaretleri kullanarak yön bulacağı ve karada yerleşik radyo sinyallerini kullanarak yön bulacağı zamanlar olacaktır. Bir pilot kullanılan her navigasyonun avantajlarını ve dezavantajlarını ve ne zaman kullanacağını bilmek zorundadır.

Yön bulabilmek için coğrafyadan da anlamaları gerekir. Dahası uluslararası hukuka ve farklı ülkelerin güncel siyasi durumlarına aşina olmaları gerekir. Bir pilot acil bir durumda hangi ülkelerin düşman hangilerinin güvenilir olduğunu bilmek zorundadır. Bunun için de dünyadaki güncel gelişmeleri yakından takip etmesi gerekir.

Navigasyonun bir bölümü de hava durumudur. Pilotlar tehlikeli hava şartlarından kaçabilmek için normal rotalarının dışına çıkabilirler. Ancak bazen bu imansızdır ve pilotun bilinen risklere bağlı olarak kararlar verebilmesi gerekir.

5 – Yönetmelikler ve hava trafik kontrolü

Bir pilot uçuşu etkileyebilecek bütün yönetmeliklere aşina olmak zorundadır. Her uçuşta uyulması gereken yüzlerce yönetmelik vardır. Bu talimatlar hukuk profesyonelleri tarafından yazılır ve bir pilotun bu yasal belgeleri okuması ve anlaması gerekir. Bu yönetmeliklerin birçoğu Havacılık İdaresi tarafından çıkartılır ancak pilotlardan farklı diğer devlet organlarının yönetmeliklerine de uyması beklenir. Buna ek olarak uluslararası uçan pilotlar uluslararası hukuka ve aynı zamanda ülkelere özgü kanunlara uymak zorundadırlar.

Bu kuralların büyük bir bölümü tehlikeli maddelerin taşınmasıyla ilgilidir. Bir pilot bu kurallara uyabilmek için çeşitli kimyasalların ve diğer etkenlerin özelliklerini bilmek zorundadır.

Hava trafik kontrolü birçok yönetmelik içerir. Buna ek olarak hava trafik kontrolörlerinin takip etmesi gereken prosedürler kitapları vardır. Bir pilotun bu prosedürlere aşina olması gerekir. Kontrolör bir hata yaparsa hatayı fark etmek ve uçuşu güvenli bir şekilde tamamlamak için gerekli adımı atmak pilotun sorumluluğundadır. Prosedürlere ek olarak pilotun kontrolörün radarının ve telsizlerinin limitlerini bilmesi gerekir. İletişim telsizleri ve aynı zamanda yerde konuşlu telsiz navigasyon yardımları da telsizlere dahildir. Bir pilotun elektromanyetik dalga sinyallerinden ve çeşitli olaylardan etkilenen telsiz dalga uzunluklarının ve ışık dalgalarının farkını anlaması gerekir.

6- Pilotların fizyoloji bilgisinin olması gerekir

Pilotların kendilerine katkı sağlayacak insan faktörlerini öğrenmek için geçmişteki uçak kazalarına çalışmaları gerekir. Bir pilottan tıp okuluna gitmesi beklenmez ancak kendisini veya yolculardan herhangi birini etkileyebilecek bedensel problemleri tanıyabilmesi beklenir. Aynı zamanda bu problemleri öncesinde nasıl engelleyeceğini de bilmesi gerekir. Buna ek olarak bir pilotun uçuşu olumsuz yönde etkileyebilecek ve güvenliği bozacak çeşitli hastalıklardan ve duyarlılıklardan da anlaması gerekir.

Bu kısmi bir listedir. Bu konuların her biri derinlemesine çalışılmalıdır. Aslına bakacak olursanız bu konuların birçoğu üniversitelerin doktora programlarında vardır. Bir pilottan birden fazla doktora diploması alması beklenmez, beklenen bu konuları tam olarak bilmesidir. Bu konuları bilmeyen pilotlar güvenli bir şekilde uçamazlar. Bir uçağı uçurmak için risk yönetimi gerekir ve risk yönetimi bütün prensiplerin tamamı anlaşılmadan uygulanamaz.

Pilotluk Mesleğine Nasıl Başlayabilirsiniz?

Öncelikle ne kadar genç olursanız o kadar iyi olur. Hala lisedeyseniz şu anda başlayabilirsiniz. Daha ileri yaştaysanız da sorun olmaz ancak ertelememelisiniz.
Daha önce hiç uçak uçurmadıysanız yerel havaalanına gidin ve tanıtım sürüşü yapın. Bunlar çok pahalı değildir ve uçak uçurma şansınız olur. Hoşunuza gitmezse bu noktada durun.
Siz de birçok insan gibiyseniz bu ilk uçuştan keyif alacaksınızdır. Uçuş okulu şu anda uçuş derslerine başlamanız için sizi ikna etmeye çalışsa da istemiyorsanız başlamayın. Yer okulu dersleri olup olmadığını öğrenin. Yoksa bile sizi başka bir yere yönlendirebilirler. Yer okulu yukarıda anlatılan konuların temellerinin öğretildiği yerdir. Uçuş okulunda yer okulu dersleri yoksa veya dersler birkaç ay sonra başlayacaksa bazı kitaplar alın ve kendi kendinize başlayın. Yeni başlayanlar için birkaç tane kitap vardır.
Yer okulunda ( veya kitaplardan ) öğrendiklerinizden keyif aldıysanız kariyer olarak da uçmaktan keyif alabilirsiniz. Herkes uçakla uçmayı sever ancak profesyonel olmak için çok çalışmak gerekir. Konulardan hoşlanmadıysanız uçmak size göre değildir.
Günümüz pilotlarının birçoğu askeriyeden gelse de bu tek yol değildir. Özel derslerle uçuş dereceleri ve deneyim kazanabilir ve sonrasında küçük şirketler için pilot olarak çalışabilirsiniz. Deneyiminiz iyice artınca da büyük şirketlere başvurabilirsiniz. Bununla birlikte hedefiniz bir havayolu şirketi için uçmaksa askeriye sizin için daha avantajlı olacaktır. Havayolu şirketleri deneyimli askeri pilotlara öncelik verirler.
İster askeri ister sivil yolu seçin öncelikle uçmayı öğrenmelisiniz. Bu başlangıç için de askeri uçuş okulu daha avantajlıdır.  Havaalanına gidin ve başlayın. En büyük düşmanınız ertelemektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Pilot Maaşları Ne Kadardır?

Aylık 20 bin TL ila 55 bin TL arasında değişmektedir.

Pilot Olmak İçin Yaş, Boy, Kilo Sınırı Nedir?

Yaş sınırı için 01.01.1990 öncesinde doğmuş olmak ve boy sınırı için de 157 – 195 cm arasında olmak gerekir. Kilo sınırı için ise vücut kitle endeksinin 20-30 arasında olması gerekmektedir.

Pilot Olmak İçin Ne Okunur?

Pilot olmak için lise mezunu olmak yeterlidir. Ancak çok fazla önlisans ve lisans mezunu olduğu için şirketler genelde en az önlisans mezunu ararlar. 18 aylık bir ücretli pilotluk eğitiminden sonra yardımcı pilot olarak işe başlanmaktadır. Bunun dışında pilot okulları eğitim ücretlerini yüksek bulursanız 4 yıllık pilotaj bölümünü de okuyup pilot olabilirsiniz.

Pilotluk Eğitim Ücreti Ne Kadardır?

Pilotluk eğitimi almak için en az 140 bin Euro'yu gözden çıkarmanız gerekiyor. THY'de eğitim alırsanız bu ücreti pilot olduktan sonra 10 yıl içinde ödeyebiliyorsunuz.

Source: yeniisfikirleri

Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Can Ekrem
Yönetici
2 yıl önce

Teşekkürler