Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri
4 11

Türksat 6A

 • Görev tipi İletişim
 • Şebeke Türksat
 • Görev süresi en az 15 yıl
 • Üretici firma TÜBİTAK Uzay , TAI , , CTech Bilişim Teknolojileri A.Ş.
 • Güç Min. Her biri 140 W K u band transponder
  min. 150 W her X bant alıcı
 • Lansman tarihi 2020i
 • Referans sistemi Yermerkezli
 • Rejim jeostasyoner
 • Boylam 42 ° Doğu
 • Grup 16 K u bandı (artı yedek olarak 4)
  2 X bandı (artı yedek olarak 1)
 • Bant genişliği 7,3-18,1 GHz uplink
  11,7-12,75 GHz downlink
 • Kapsama alanı 3 bölgeleri ( K u bant transponder)
  Türkiye sadece ( X bandı transponder)
 • Websitesi Türksat 6A

Türksat 6A , yapım aşamasında olan ve Türksat tarafından işletilmek üzere yerli olarak üretilecek olan bir Türk haberleşme uydusudur . Bu uydunun Türkiye'nin ilk yüzde 100 yerli uydusu olacağından, çoğunlukla ulusal bileşenlerden üretilecek, 2020 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

TÜRKSAT A.Ş.'nin ihtiyaçlarının karşılanması doğrultusunda, TÜBİTAK Başkanlığı koordinesinde başlatılan “TÜRKSAT 6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi” Projesine ait sözleşme, 15 Aralık 2014 tarihinde gerçekleşen törenle imzalanmıştır.

TÜRKSAT 6A Projesi'nin finansman; T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK Başkanlığı tarafından karşılanmaktadır. Ülkemizin ilk yerli haberleşme uydusu olacak TÜRKSAT 6A'nın; yerli endüstri ve enstitülerimizin birbirlerini destekleyen ve tamamlayan yetkinlikleri doğrultusunda oluşturulan iş paylaşımı ile geliştirilmesi hedeflenmiştir.

TÜRKSAT 6A Projesi kapsamında; uydunun Yapısal, Isıl ve Kimyasal İtki Alt Sistemleri ile Mekanik Yer Destek Ekipmanlarının Geliştirilmesi, Kablaj Tasarım ve Üretimi TUSAŞ sorumluluğunda gerçekleştirilecektir. Ayrıca Şirketimiz, TÜBİTAK Uzay ile birlikte; Uydu Veri Kotarma ve Komuta Kontrol Yazılımları ile Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test faaliyetlerinde görev alacaktır.

TÜRKSAT 6A Uydusunun; montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri TUSAŞ'da kurulu bulunan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde gerçekleştirilecektir. 42° doğu GEO-yer senkron yörüngeye yerleştirilecek uydu TÜRKSAT tarafından işletilecektir. Uydunun kütlesi 4 tondan fazla olacaktır.

20 Ku-Bant alıcı/verici (transponder) taşıyacak TÜRKSAT 6A Uydusu'nun, teknolojik yetkinliği ile ülkemize güvenli veri iletişimi alanında önemli oranda kapasite arttırımı ve kritik avantajlar getirmesi hedeflenmektedir.

Yörünge 42° Doğu
Faydalı Yük 20 Ku-Bant Aktarıcı
Hizmet Ömrü > 15 yıl
Kuru Kütle ~1700 kg
Toplam Kütle  ~4200 kg
Güç Üretimi ~7 kW (Ömür Sonu)
Fırlatma Tarihi 2021

 

 

 

 

 

Tarih

15 Aralık 2014 tarihinde imzalanan bir anlaşmaya göre, uydu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), ASELSAN ve CTech Bilişim Teknolojileri A ile işbirliği içinde TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK Uzay) öncülüğünde uzmanlar tarafından yerli olarak geliştirilecek ve üretilecektir. .Ş .. TAI, uydu yapısının ve uzay aracı termal kontrolü , kimyasal sevk, kablo demeti ve misyonu desteklemek için gerekli mekanik topraklama ekipmanı gibi alt sistemlerin tasarım ve üretiminden sorumlu olacaktır . TAI ve TÜBİTAK Uzay gelişimi için işbirliği yapacak yazılım için uyduda pansiyon veri işlemeuydu komuta ve kontrolü için. Montaj, entegrasyon ve test faaliyetlerini TAI'nin Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Tesisinde ( Türkçe : Uydu Montaj Entegrasyon ve Test ) (UMET) Ankara, Akıncı'da gerçekleştirecekler. Türksat 6A , Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de kullanılabilecek X-band uydu iletişim kapasitesine sahip olacak . ASELSAN, Türk askeri elektronik sistemler üreticisi bu amaçla bir sözleşme değerinde imzalı $ CA Kanadalı şirket ile 30 milyon MacDonald, Dettwiler ve Associates Nisan 2014 yılında (MDA) 

Uzay aracının fırlatılması 2019 için planlanmıştır. En az 15 yıllık bir yörünge yaşam süresi beklenen 42 ° Doğu'da konumlanmış bir jeosenkron yörüngede olacaktır . 16 K  bant transponderinden, ayrıca 4 rezervin yanı sıra iki aktif ve bir rezerv X bant transponderden oluşacaktır . K u bant vericili 7,3-18,1 bir bant genişliğine sahip olacak GHz , çıkan bağlantı ve 11,7-12,75 GHz downlink bant genişliği. K her U bandı verici 140 en az güce sahip olur W ve X, bant transponder her W, en az 150. 

 

X bant vericili Türkiye'nin toprakları kapsayacak iken sadece, K u Türksat 6A bant vericili üç kapsama bölgeleri sahip olacaktır: 

 • Tüm Türkiye,
 • Batıda İngiliz Adaları, kuzeyde İskandinav ülkeleri, güneyde Kuzey Afrika, doğuda Hazar Denizi'ni kapsayan “Batı Bölgesi”,
 • Batıda Anadolu , kuzeyde Rusya Federasyonu, güneyde ve Pakistan, doğuda Çin ulusal sınırı kapsayan “Doğu Bölgesi” .

Projenin yaklaşık 250 milyon Doları tutacağı tahmin edilmektedir. 

Abone ol
Bildir
guest

4 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
vurtilopmer
Ziyaretçi
vurtilopmer
4 yıl önce

You are a very smart individual!

vurtil opmer
Ziyaretçi
vurtil opmer
4 yıl önce

I just couldn’t depart your website before suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is going to be back often to check up on new posts

vurtilopmer
Ziyaretçi
vurtilopmer
4 yıl önce

Very interesting topic, thank you for posting.

smore traiolit
Ziyaretçi
smore traiolit
4 yıl önce

Would love to forever get updated outstanding site! .