Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Uçak İsimleri Nasıl Verilir?

0 215

Uçaklara insanlar ve gemiler gibi birer özel isim verilir. Aslında bu bir zorunluluk değildir. Çünkü uçaklar, ait oldukları ülkenin sivil havacılık otoritesine kaydedilirken bir tescil ismi ( kuyruk kodu) alırlar. Bu isim uluslararası havacılık sistemine bildirilir. Uçak, bu isimle dünyanın dört bir yanına resmi olarak uçabilir. Bununla birlikte yolcuların çoğu uçakların böyle özel bir ismi olduğunu bilmez. Ancak buna rağmen havayolu firmalarının büyük bölümü uçaklarına isim verir üstelik bu işi ciddiye alır, uçaklarına koyacakları isimleri belirlemek için zaman ve para harcarlar. Geçmişte uçaklara daha çok yıldızların, şehirlerin ve azizlerin isimleri verilirken günümüzde çok farklı isimler verilmektedir. Bu yazıda uçak isimlerini belirlenmesi ile ilgili ilginç yöntemler özetlenmiştir.

İlk Verilen Uçak İsmi

Firmalar genellikle isimlendirmeyi belirledikleri bir sisteme uygun olarak yaparlar. Filoya eklenen her yeni uçağa, bu sisteme uygun olarak yeni bir isim verirler. Bu uygulamanın yaklaşık yüzyıllık bir geçmişi vardır; ilk kez bir uçağa özel isim KLM Hava Yolu tarafından 1920’li yılların başlarında verilmiştir. Uçağa şişman Dirk anlamına gelen “Dikke Dirk” adını veren KLM, ismi seçerken uçağın çok kalın olan gövdesinden esinlenmiştir. Daha sonra KLM uçaklarına şehir meydanlarının, başkentlerin hatta yerel kuşların isimlerini vermeye başlamıştır.

Kültürün, Geleneklerin ve Doğanın Etkisi

  • Bu işi en çok önemseyenlerin başında Amerikalı Hawaiian Airlines gelir. Çünkü Hawaii kültüründe bir kişinin, yerin ya da nesnenin isminin, onun ruhunu oluşturan en önemli şey olduğuna inanılır. Uçaklarına takımyıldızlarının, çiçeklerin ve kuşların isimlerini vermiştir. Uçaklardan birine ise sumo güreşinde Hawai’nin göğsünü kabartan Jesse Takamiyama’nın adı verilmiştir.
  • Virgin Atlantic ise uçaklarına kadınlıkla ilgili isimler verir. Çünkü kurumsal kimlikleri kadınların şanslı olduğuna atıfta bulunan “lady luck” kavramı ile ilişkilendirilmiştir. Bu isimlerden bazıları şunlardır: Ladybird, Lady Atlantic, Pretty Woman, Queen of the Skies (göklerin kraliçesi) vb. Firma Hindistan’a aktarmasız uçan ilk uçağına “Hint Prensesi” adını vermiştir.
  • Virgin America ise isim belirlemede eğlenceli bir yol seçmiştir. Uçaklarına verdiği isimler daha çok lakaba benzer. Örneğin “Uzay Gemisine Sataşan Uçak”, “Çapkın Tek Boynuzlu At vb. Silkon vadisi civarındaki seferlerde kullandığı Airbus A320’nin ismi ise nerdbird’tür. (Bilmeyenler için “nird”, bilgisayar ya da teknik konularla aşırı haşır neşir olan, sosyal olarak daha içe dönük tipteki insanları tarif etmek için kullanılan bir sıfattır. “Bird” ise kuş demektir.)
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin