Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Yolcu Uçaklarında Neden Paraşüt Bulunmaz?

0 25

Savaş uçaklarında, tehlike anında pilotların uçaktan atlayıp kurtulmalarını sağlayan acil durum fırlatma koltukları ve paraşütleri vardır. Yolcu uçaklarında ise denize iniş yapmak zorunda kalabilir düşüncesiyle, sadece her koltuğun altında can yeleği bulunur. Düşen yolcu uçaklarındaki yolcuların çoğu, genellikle yaşamını kaybediyor bu nedenle yolcu uçaklarında yolcular için neden paraşüt olmadığı sorgulanmaktadır.Yolcu uçaklarında paraşüt olmamasının sebebi her yolcu için uçakta bir paraşüt bulunsa bile yolcuları kurtarma şansının olmadığıdır. Yolcuların hava alanında, uçağı boşaltmalarının ne kadar uzun zaman aldığı düşünüldüğünde paraşütün uygulanabilir olmadığı görülür. Çünkü uçakta çıkan panik sırasında yolcuların sırayla, kapılardan kısa sürede çıkartılması mümkün değildir. Ayrıca yolcu uçaklarının uçtuğu yükseklik ve uçuş hızları nedeniyle, profesyonel paraşütçülerin bile uçaktan atlaması çok zordur.

Havacılık kazalarına ve emniyet sorunlarına ilişkin güncel bilgiler veren Ağı'nın (ASN) yayınladığı istatistiklere göre 2019 yılında toplam 20 ölümcül uçak kazası yaşandı ve bu kazalarda 283 kişi yaşamını yitirdi. İstatistikler, 14 veya daha fazla yolcu taşıyan sivil uçakları içeren çapında tüm ölümcül ticari uçak kazalarına (yolcu ve kargo uçuşları) dayanırken, kazalara rağmen istatistiklere göre en emniyetli ulaşım araçları uçaklar çıktı. Dünya genelinde yaklaşık 39 milyon uçuş baz alındığında, kaza oranı neredeyse iki milyon uçuşta ölümcül bir kaza sonucunu ortaya koydu.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin