Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Uçaklar Geri Gidebilir Mi?

0 289

Push Back Park pozisyonundaki uçakların, towcar denen araç vasıtasıyla, uçağın interfon kulaklığından pilotla irtibat halinde olan bir görevlinin yönetiminde taksi ya da rule hareketine başlayacağı noktaya çekilme işlemi. Towcar aracına, towbar denen ve uçağın burun iniş takımına bağlanan bir alet takılır. Pushback süresince, pushback görevlisi uçağın emniyetli bir şekilde çekilmesinden sorumludur.

Uçakların motorları vitesli bir sisteme sahip olmadığı için, uçaklarda “geri vites” de bulunmuyor. Fakat çoğu uçağın geri geri gitmesini sağlayan özelliği bulunuyor. Uçakların kendi imkanları ile geri gitmesi “power back” olarak adlandırılıyor.

Ancak böyle bir durumda oluşan motor kaynaklı güçlü hava akımı, çevredeki insan ve nesnelere zarar verebilir. Ayrıca motor da oluşan güçlü akım esnasında çevreden yabancı madde (FOD) alarak kullanılamaz hale gelebilir. Bu sebeplerden ötürü push back uygulaması tercih ediliyor.
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin