Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Uçaklarda İnternet (WiFi) Nasıl Çalışır?

0 90

Uçaklarda İnternet (WiFi) Nasıl Çalışır?

Gökyüzünde hareket halinde internete bağlanmak mümkün. Peki uçaklarda internete nasıl bağlanılıyor?

Gökyüzünde, internete ulaşabilmekte 2 yol kullanılmaktadır .  Birinci yöntem uçağın gövdesinde yer alan antenler sayesindedir. Uçaktaki antenler yerdeki mobil geniş bant kulelerinden sinyal alır.  Bu yöntemde, sadece okyanus veya vericiden uzak yerlerde sinyal alınamazsa bağlantı kesilmektedir.

İkinci yöntem ise uydu teknolojisine dayanıyor. Gezegenimizden 35,786 km yüksekte, yörüngede sabit olarak duran uyduları kullanarak uçakta internet hizmeti verilebiliyor. Bu uydular, televizyon yayınlarında, hava tahminlerinde ve gizli askeri operasyonlarda kullanılanların aynısı.

Bu sistemde uçağın üzerinde bulunan bir anten, en yakın uydu ile iletişim kurarak size internet sağlıyor. Yer ve arasındaki etkileşim, uydu vasıtası ile gerçekleştirilmiş oluyor. İnternetin uçak içinde yolculara dağıtımı ise kabindeki router adı verilen bir dağıtıcı cihaz vasıtasıyla gerçekleşiyor.

Neden bütün hava yolu şirketleri kablosuz internet hizmeti vermez?

En önemli nedeni maliyetidir. Aslında birçok Ku-bant hizmetini dahi veremez çünkü antenin havadan ve sürtünmeden etkilenmemesi için kubbe şeklinde bir çanağa yerleştirilmeleri gerekir ki bu da ekstra ağırlığa ve dolayısıyla daha fazla yakıt tüketimine yol açar.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin