Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Uçakta En İyi Koltuk Hangisi?

0 1.090

Uçakta Koltuk Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

modellerine göre koltuk sıraları ve yerleşimleri değişebilir. Havayolu şirketlerinin koltuk seçimlerinde fiyat farkları olabilir.

 • Uçakta En Güvenli Koltuk Hangisi

Havayolu şirketleri ve uçak üreticileri emniyet konusunda, tüm uçak koltuklarının eşit seviyede olduğunu söylüyor. Ancak yapılan testler, uçak kazalarının detaylı analizleri ve kurtulan insanların istatistiklerine bakıldığında, uçaklarda bazı koltukların diğerlerinden daha güvenli olduğu ortaya çıkıyor.

Yapılan tüm değerlendirmeler ışığında, kazalarda, kuyruk yakınında oturan yolcuların ilk birkaç sırada oturan yolculara göre yüzde 40 daha fazla hayatta kalma ihtimali bulunduğunu gösteriyor.

Emniyet konusunda aşırı hassas bir yolcuysanız, mümkün olduğunca arka koltukları tercih edebilirsiniz.

 • Türbülanstan En Az Etkilenen Koltuk Hangisi

Seyir esnasında eğer şiddetli bir türbülansa girilirse uçaktaki tüm yolcular elbette bundan etkilenir. Ancak araştırmalar, uçaklarda sarsıntıların daha az hissedilebileceği bazı bölgeler olduğunu gösteriyor.

Uçağın orta bölgesinde, kanat hizasına yakın koltuklarda yolculuk ederseniz, sarsıntıları da daha az hissedersiniz.

 • Çocuklar İçin En İyi Koltuk Hangisi

Tuvalete yakın koltuk seçimi doğru tercih olacaktır.

Eğer geniş gövde uçakla seyahat ediyorsanız, kabini bölen duvarın önündeki koltuğa oturmalısınız. Çünkü, ayırıcı duvarda bebeğinizin pusetini ya da yatağını yerleştirebileceğiniz özel bir bölme var. Ve geniş bir diz mesafesine sahip.

 • En İyi Hangi Koltukta Uyunur?

Pencere kenarı koltuklar başınızı dayayabilmeniz ve size nispeten biraz daha fazla yer sağladığı için iyi bir seçenektir. Hem pencere kenarında oturursanız yanınızdaki yolcuların tuvalet ihtiyacı sizi rahatsız etmez.

Uçakta uyumayı seven biriyseniz uçağın ön kısmında pencere kenarında yolculuk etmelisiniz. Kanatlardan da uzak durabilirseniz motor sesinden uzakta daha sessiz bir gerçekleştirebilirsiniz.

 • Ön Koltuklar

Erken yerinize oturmak ve uçak yere indiğinde yine sıra beklemeden uçaktan ayrılmak ön sıraların avantajlarındandır. Erken serviste avantajları arasında yer alır. Bazı havayollarında ilk sıralarda yer alan koltukların diğerlerine kıyasla daha geniş olduğunu da hatırlatalım. Ancak bu sıralar business sınıfına ayrıldıysa, fazladan ücret ödemeniz gerekebilir.

 •  Cam kenarı

Uçakla yolculuğun en güzel yanı camdan gökyüzünü izlemektir. Manzara izlemeyi sevenlerin seçtiği cam kenarı koltuklar, yan koltuğunuzda tanımadığınız kişiler olunca acil durumlarda, tuvalete giderken veya üst bagajınıza bakmak isterken zorluk çıkarabilir. Fakat başkalarının bu ihtiyaçlarından dolayı rahatsız olmazsınız. Uyku için kafanızı yaslayabilirsiniz. Manzara izlemeyi sevenlerin  gidecekleri yerin güzel yerlerinin kaldığı yere göre sağ veya sol taraftan araştırarak bileti almaları avantajlarına olacaktır. Kanat üstü motor yanı gibi durumlar ve koridor koltuklara göre daha az hareket alanı dezavantaj olabilir.

 • Koridor

Koridorun hemen yanında bulunan koltuklar yolcular tarafından sık tercih ediliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise tuvaletleri daha sık kullanma ihtiyacı ve buraların giriş ve çıkışlarının daha rahat olması. Üstelik uzun mesafeli uçuşlarda uyuşan kaslarınızı açmak için kısa gezintilere de daha uygun.

 • Kanatlar

Uçağın kanatlarının hemen yanında veya yakınında bulunan koltuklar da birçok yolcu tarafından istenmeyen yerlerin başında geliyor. Çünkü buralar uçaktaki diğer yerlere kıyasla daha gürültülü olabiliyor ve bu durum nedeniyle özellikle uyumak isteyen yolcular kanatlardan uzak yerleri tercih ediyor. Cam kenarından da kanat manzarayı bölebilir.

 • En arka sıra

Uçağın en arka sırasında bulunan koltuklar da birçok yolcu tarafından istenmeyen yerlerden birisi. Bunun nedeni ise bu koltukların geriye yatma alanlarının sınırlı olması ve yine uzun mesafe uçuşlarında daha rahat dinlenip uyumayı engellemesi. Bu koltuklar özellikle çocuklu ve kalabalık aileler tarafından tercih edilmemeli.  Arka kapılardan giriş ve çıkış olduğunda erken hareket edebilmek için avantajlı olabilmektedir.

 •  Acil çıkış kapıları

Uçaklardaki en rahat koltuklardandır. Çünkü buraların koltuk araları uçaktaki diğer koltuklara kıyasla daha geniş olsa da burada oturan yolcuların önemli bir görevi de var. Herhangi bir acil durumda kabin ekibiyle birlikte uçağın tahliyesine yardımcı olmalısınız. Kendinizi bu göreve hazır hissetmiyorsanız, uçak havalanmadan önce kabin ekibi ile konuşarak yerinizin değiştirilmesini isteyebilirsiniz. Yaşlıların, hamilelerin, problemli olanların, rahatsızlığı olanların ve çocukların oturması tavsiye edilmez. Daha çok sağlıklı, çevik ve acil durumda soğukkanlılıkla hareket edebilecek insanlar tercih edilir.

 • Orta sıra

Uçağın ortasında bulunan sıradaysanız yine tuvalete girip çıkmak için yolcuları aşamanız gerebilir. Özellikle de büyük uçaklarda bu zorluk daha da artar ve hem sizi hem de diğer yolcuları rahatsız eden bir sürece dönüşebilir. Eğer büyük bir uçakla yolculuk yapacaksanız ortalarda bulunan koltuklardan uzak durmaya çalışın. Uçağa biniş ve inişlerde de zaman kaybı yaşatmaktadır.

 • Jump Seat

Hostes Koltuğu Jump Seat

 

 

 

 

 

 

 

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin