Yolcu Uçakları Neden Beyaz Renklidir?

Beyaz Boyanın Teknik Avantajları

  • Termal Avantaj Sağlaması
  • Hasar ve Yer Tespiti Kolaylığı
  • Ekonomik Avantaj Sağlaması

Termal Avantaj;

Beyaz boya diğer renklere kıyasla üzerine gelen ışığı en az emen renktir. Uçağın beyaza boyanması durumunda gövdesi diğer renklere göre daha az ısınır. Gövdenin ısınması ve ısının kademeli olarak artması uçuş güvenliği açısından kaçınılması gereken bir durumdur. Üstelik sadece uçuş sırasında değil. Uçağın pistte soğuması için park edildiği zaman beyaz olması avantaj sağlar.

Gövde üzerindeki çatlak ve girintileri fark etme kolaylığı;

Uçaklarda çatlaklar, girintiler ve diğer yüzey hasarları düzenli olarak kontrol edilir. Çatlak genellikle beyazdan daha koyu bir renkte olacağı için uçağın beyaz olması yüzey hasarlarının tespitini kolaylaşır. Hasar tespiti açısından beyazdan daha iyi sonuç verecek bir renk yoktur.

Beyaz renk ayrıca korozyon izlerini ve yağ sızıntı noktalarının görülmesini kolaylaştırır. En önemlisi bir kaza söz konusu olursa, uçağın beyaz olması gece karanlığında ve su kütlesi üzerinde yerinin tespit edilmesinde kolaylık sağlar.

Beyaz Boyanın Ekonomik Avantajları

Boya ağırlığının işletme maliyetlerine yansıması:

Beyaz boya diğer renklerden daha hafiftir. Daha ağır bir uçak gövdesi ise işletme maliyetlerinin artması anlamına gelir. Uçak şirketleri maliyeti mümkün olduğunca düşürmek istedikleri için renk olarak beyazı tercih ederler.

Renkli uçakların ikinci el fiyatları daha düşük olur.

Uçak şirketleri maliyetlerini düşürmek için renkli bir uçak satın aldıklarında uçağı beyaza boyatarak kullanırlar. Dolayısıyla renkli bir uçağın maliyetini hesaplarken uçağın fiyatına boyama için harcayacakları tutarı  dikkate alarak değerlendirme yapmak zorundadırlar. Bu da doğal olarak renkli uçakların beyaz uçaklardan daha ucuza satılmasına neden olur. uçaklar.org

Beyaz renk solmaz

Renkli uçaklar yüksek irtifada güneşe ve çeşitli birçok atmosferik duruma maruz kalmaları nedeni ile solar. Bu bakım maliyetlerini artırır. Oysa beyaz bir uçak çok daha uzun bir süre bakıma gerek duymaz.

Yazar: Edt. Nigar K.

Edt. Nigar K.

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟 𝐹𝑙𝑖𝑔ℎ𝑡 𝐴𝑡𝑡𝑒𝑛𝑑𝑎𝑛𝑡

mail: ucaklarorg@gmail.com
instagram: @ucaklarorg
twitter: @ucaklarorg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.