Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

16 Milyon Dolar Süpersonik İHA

0 67

Singapur merkezli Kelley Aerospace, 16 milyon dolar değerinde dünyanın ilk süpersonik insansız savaş hava aracını (Supersonic Unmanned Combat Air Vehicle “UCAV”) resmi olarak piyasaya sürdü.

İngilizce “ARROW” (OK)  adı verilen drone, Mach 2.1’e kadar hızları okumasına olanak tanıyan ve ses hızını aşan hafif karbon fiberden yapılmış tek bir kabuk ile tasarlandı. Firma, 9 milyon ila 16 milyon dolara mal olan savaş makinesi için şimdiden 100’den fazla ön sipariş aldığını söyledi.

Maksimum kalkış ağırlığı 16.800kg (37.040lb) olan Arrow, Mach 2.1’e kadar hızlarda 2.600nm’den (4.810km) fazla uçabilir.

Kelley Aerospace web sitesinde şunları paylaştı: “Arrow, insanlı uçakları tamamlamak ve hava savaş alanında bir kuvvet çarpanı olmak için tasarlandı.” İnsanlı bir savaş uçağı, ‘birden fazla’ Ok İHA’sını kontrol edebilir ve her birine farklı görevler verebilir. Bu, askeri yetkililerin göreve bağlı olarak çeşitli silahlar eklemesine izin verecek bir durumdur.

OTONOM OLARAK FIRLATILABİLECEK

Kelley ayrıca Arrow’un otonom olarak fırlatılabileceğini veya iki yer istasyonu kontrolörü tarafından uzaktan kontrol edilebileceğini söylüyor. Bununla birlikte, bu makineyi bu kadar özel yapan şey, Mach 1 olan ses hızından daha hızlı hareket eden ilk makinedir. Ancak Arrow, Mach 2.1’e ulaşabilir.

Flight Global raporlarına göre firma, 2014 yılında ilk ölçekli prototip test uçuşlarını gerçekleştirdi. Kelley Aerospace, süpersonik alanda büyük bir oyuncu olmayı planlıyor ve Arrow UCAV, alanı ele geçirmek için ihtiyaç duyduğu itici güç olabilir.

Aralık 2020’de Singapur’da düzenlenen bir lansman etkinliğinde şirket, süpersonik bir iş jeti de geliştirdiğini açıkladı.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin